Pondělí, 2.10.2023
KnihyKultura

Mrtvé ženy

recenze knihy Mrtvé ženy

Martina Štefka můžeme považovat takřka za renesanční osobnost. Kromě toho, že vede vlastní nakladatelství Golden Dog, je autorem knih různých žánrů, a to od zombie dvojrománu Mrtví kráčí po zemi/Mrtví kráčí po zemi: Život v ráji, přes akční fantastickou Agenturu až k westernu Zatracenci. V těžké době koronavirové odvážně vydal svůj kriminální thriller Mrtvé ženy. Ani v tomto žánru není žádným nováčkem. Už v roce 2015 mu vyšel zdařilý román Nikdy se nepřestala usmívat, patřící víceméně do téže kategorie.

Mrtvé ženyMartin Štefko použil v Mrtvých ženách podobnou strukturu, jaká se osvědčila třeba u Agentury nebo výše zmíněného předchozího thrilleru. Vlastně zřetězení několika kratších příběhů. V sérii o Agentuře toto řešení vytváří vrátka k možnosti vzniku dalších a dalších epizod a pokračování. V thrilleru Nikdy se nepřestala usmívat tak máme možnost sledovat jednotlivé vraždy spojené s osobou ke smrti odsouzené Alexandry. V Mrtvých ženách se seznamujeme s případy, které řeší newyorský detektiv Hank Giorgio, muž nepřehlédnutelný už svou postavou, nadto s neobyčejnými deduktivními schopnostmi. Jejich oběťmi jsou právě ženy, jak už napovídá název knihy. V první části nazvané Smrt na Kapverdách se s Hankem seznamujeme v okamžiku, kdy utrpí bolestivou ztrátu, která by normálního smrtelníka srazila na kolena a možná ještě hloub. Ve druhé, s názvem Skokanka, řeší už se svým týmem pád ženy z okna administrativní budovy, který se ukáže být trestným činem, nadto skrývajícím ještě mnohem větší hrůzy. K nim se čtenář dostane v další části, nazvané Amatérské filmy. A pak se kniha dostává do napínavého finiše v části Torzo, která rozehrává případ sériového vraha, jehož řádění tragicky zasáhne i do řad Giorgiova týmu.

Případy se postupně přelévají jeden do druhého, přitom ale vytvářejí homogenní celek. Něco se podaří vyřešit, něco ne, najdeme tu i nápadité náběhy na nové dějové linie. Policejní práce je podána z pohledu čtenáře-laika věrohodně, zcela uvěřitelné jsou i charaktery postav, třebas mnohé vybočují ze šedivého průměru, jak svými zájmy, tak schopnostmi.

Mrtvé ženy jsou solidním thrillerem, který kvalitou předčí i mnohé přeložené tituly. Připomněl mi povedené americké kriminální seriály, různé ty Kriminálky New York, Las Vegas či Miami, je ale v některých aspektech drsnější. Tam, kde zmíněné série před desátou večerní rozmazávají obraz, se Martin Štefko naopak nebojí zaostřit. Vraždy jsou krvavé, mučení brutální, sex opravdový. Není divu, vždyť autor má na svém kontě i řadu hororových povídek.

Doporučuji knihu všem příznivcům drsných a napínavých kriminálních thrillerů, určitě nebudou zklamáni. Naopak je příjemně překvapí, že je pod takovou ryze americky laděnou kriminálkou podepsán český autor.

A ještě kontrolní otázka pro autorovy pečlivé čtenáře: Která postava spojuje romány Nikdy se nepřestala usmívat a Mrtvé ženy?

 

Název knihy Mrtvé ženy
AutorMartin Štefko
Žánrdetektivky, krimi, thrillery
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2020
Počet stran328
ISBN978-80-88067-17-7
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.