Mrtvý vrah taky vrah

recenze knihy Mrtvý muž přichází

Už počtvrté se na scénu vrací oblíbený policista Mark Heckenburg, zvaný Heck. Tentokrát neoperuje v Londýně, ale v zapadlém a bohem zapomenutém kraji v Severní Anglii. Kdysi zde řádil šílený vrah a jak to vypadá, je zase zpátky a zabíjí hlava nehlava. Heck a jeho kolegové ví, že to není možné,  byl přeci zastřelen. Jenže všechny indicie svědčí o opaku. Policie musí vynaložit veškeré síly a dovednosti, aby sadistického maniaka zastavila dřív, než vyvraždí celou vesnici. Mrtvý muž přichází a s ním především strach.

Mrtvý muž přicházíTato kniha se mi do rukou dostala jako druhá v pořadí. Jak už to u takovýchto sérií bývá, vůbec nevadí, čtete-li  je napřeskáčku nebo jednu konkrétní pojmete jako samostatný příběh. Autor vždy v kostce sdělí potřebné informace shrnující podstatné události v životech hlavních postav. Nejinak je to i v tomto případě.

Už ve Stalkerech mě Paul Finch přesvědčil, že dokáže čtenářům nabídnout nejen pořádnou akci, takže máte pocit, že sledujete našlapaný film, ale vymyslí i šokující zápletku.

Devizou Mrtvého muže je kromě vraha, jenž kosí vše živé bez mrknutí oka a je jedno, jestli je to muž nebo žena, také výběr prostředíKdyž se malebná, horská vesnička ponoří do hustého závoje listopadové mlhy, v němž není vidět ani na krok, rázem se z ní i jejího okolí stává past. Spolu s Heckem bloudíte nehostinnou krajinou a nevěříte už ani sami sobě.

Další trefou do černého je i časový úsek. U akčních thrillerů a detektivek platí, že čím kratší, tím lepší. Je obdivuhodné, kolik strachu, nejistoty a napětí dokázal autor vměstnat do několika hodin a kilometrů, které dělily policii od vraha a navodit tak téměř hororovou a mysteriózní náladu.

Paul Finch umí zaujmout. Ať už zápletkou, nebo vykreslením vztahových vazeb mezi hlavními hrdiny. Na Hecka čeká nový milostný vztah, ale i ostré slovní přestřelky s kolegyní Gemmou, s níž kdysi žil.

Tohle našlapané krimi bude bavit všechny příznivce klasické anglické detektivky, která neztrácí typický šarm, ani když se oblékne do moderního kabátku.

 

 

Název knihy Mrtvý muž přichází
AutorPaul Finch
ŽánrDetektivky, thrillery
  
Nakladatelství Domino
Rok vydání2018
Počet stran392
ISBN978-80-7498-292-7
  
Nákup knihy www.dominoknihy.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Domino

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

www.dominoknihy.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)