Musíme si promluvit o Kevinovi

recenze knihy Musíme si promluvit o Kevinovi

Eva Khatchadourianová je temperamentní a nezávislá žena, která miluje cestování, a proto založila nakladatelství cestovních průvodců A Wing and Prayer. Eva nikdy nechtěla dítě, ale podlehla Franklinovým prosbám, protože ho nade vše zbožňuje.

“Když se mě ani kolem pětatřicítky nezmocnily mateřské pudy, dělala jsem si starosti, jestli snad nejsem vadá, jestli mi náhodou něco nechybí. Ale když jsem v sedmatřiceti porodila Kevina, začala jsem se strachovat, zda tím, že jsem tuhle vadu prostě nepřijala, jsem neumocnila náhodnou, možná ryze chemickou nedostatečnost do omylu až shakespearovských rozměrů.”

Kevin Khatchadourian, syn, který je očima Evy zlý a jak roste a dospívá, jeho zlá povaha je horší a horší. Kevin je od začátku zvláštní dítě. Odmítá mateřské mléko, nemluví (i když to umí) a pleny má do šesti let (i když, jak to tak vypadá, toaletu používat umí). A zdá se, že je šťastný pouze pokud se mu podaří Evu vytočit. Před Franklinem hraje úplně jinou roli.

Musíme si promluvit o Kevinovi - obal knihyA pak tu máme Franklina Plasketta, manžela Evy, je to konvenční a nudný Američan. Vůči Kevinovým výstřelkům je úplně slepý a podle něj Eva všechno moc zveličuje a přehání.

Kde je pravda? Je Eva oběť nebo lhostejná matka? Je snad Kevin oběť okolností nebo je skutečně sociopat? Jak si na tyto otázky odpovíte?

Celá kniha je psána formou dopisů, které píše Eva, v nichž svému bývalému manželovi Franklinovi popisuje svůj den, návštěvy jejich syna v nápravném zařízení a zároveň sledujeme očima Evy Kevina, od jeho početí až po osudný čtvrtek. Eva mluví o Kevinovi a o tom, proč se rozhodla ho mít a jak selhala jako matka a manželka. Prochází své vzpomínky, aby zjistila, zda je nějakým způsobem zodpovědná za zabití několika spolužáků jejím patnáctiletým synem.

“Tebe pořád ještě držela pracovní horečka chlebodárce a zřejmě jsi ani nechtěl na vlastní kůži otestovat “dobrosrdečnou” povahu našeho syna, takže jsi tuhle příležitost využil k tomu, abys najal chůvu. Nebo bych asi měla říct dvě chůvy, protože ta první odešla ještě před mým návratem domů.”

Čtení této knihy pro mě bylo velmi těžké. K žádné postavě jsem si nenašla cestu a nejradši bych je propleskla. Hlavně Franklina, ten mě opravdu vytáčel. Na druhou stranu, nemusíte milovat všechny postavy, abyste si knihu dokázali užít. A každý si musí udělat obrázek sám a pochopit, proč jsou takoví, jací jsou. 

“Drahý Frankline, 
mrzí mě, že tě tak napínám. Ostatní, celou tu dobu se toho vysvětlování děsím. A dokonce, když jsem dnes jela autem do práce, vybavila jsem si další zážitek z procesu. Technicky jsem se dopustila křivé přísahy, ale nemyslím si, že ta soudkyně s pichlavými očkama (vrozená vada, s jakou jsem se ještě nesetkala; nezvykle malé zorničky jí propůjčovaly omámený pološílený výraz postavičky z komiksu, která zrovna dostala přes hlavu pánví) může za to, že jsem to deset let tajila i před svým vlastním manželem.”

Musím říci, že pro mě byla první část trochu zdlouhavá a měla jsem trochu problém se začíst, ale druhá polovina knihy už byla zajímavější. A i když se u mě nedostavil ten “wau” pocit a konec mě úplně nepřekvapil, tak kniha byla zajímavá a určitě si svého čtenáře najde.

 

Lionel Shriver

Americká spisovatelka se narodila v roce 1957 v Gastonii v Severní Karolíně, studovala na Kolumbijské univerzitě, kde získala titul magistra umění, žila v Nairobi, Bangkoku a Belfastu.

Coby novinářka přispívá sloupky, články a recenzemi do řady renomovaných periodik, jako jsou Guardian, New York Times, Wall Street Journal či Marie Claire.

Je autorkou sbírky povídek, dvou novel a třinácti úspěšných románů, z nichž nejznámější je psychologický thriller Musíme si promluvit o Kevinovi (2003), za který získala titul britské ocenění Orange Prize.

Se svým manželem, jazzovým bubeníkem Jeffem Williamsem, žije střídavě v Londýně a New Yorku.

 

Název knihy

Musíme si promluvit o Kevinovi
AutorLionel Shriver
ŽánrPsychologický thriller
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2019
Počet stran528
ISBN978-80-7588-116-8
  
Nákup knihywww.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jana Parýzková

Vášnivá knihomolka, milovnice literatury, máma dvou dětí a manželka. (osobní blog)