Čtvrtek, 7.12.2023
KnihyKultura

Může pýcha vraždit?

Jean-Luc Bannalec - Bretaňská pýcharecenze knihy
Jean-Luc Bannalec – Bretaňská pýcha

Příběh sympatického komisaře Dupina, jenž byl převelen z Paříže do Bretaně, kde řeší kriminální případy. Román mě neskutečně zaujal a vyvolal ve mně spoustu pocitů. Chvilkami jsem se bála, občas jsem byla naštvaná, ale našly se i chvilky, kdy jsem se zamilovala a obdivovala ostatní postavy, jež se ve vyprávění objevily. Celý příběh se odehrává na území Bretaně, občas se ocitneme s hlavním hrdinou v místech, jež jsou opředeny nejrůznějšími legendami a pověstmi, které po kraji šíří strach. Tento strach ještě sílí ve chvíli, kdy se v daných místech objeví mrtvoly. Je tedy jen na našem hlavním hrdinovi, aby případ vyřešil. Co myslíte, kdo vraždil a proč? Odpovědi na své otázky se dozvíte v okamžiku, kdy se začtete do této poutavé a čtivé knihy. Věřte tomu, že je to opravdová pecka, která stojí za to.

Román v sobě skrývá neskutečné množství zajímavých zvratů a zápletek, které si říkají o to, aby je čtenář společně s hlavními hrdiny rozluštil. Tento příběh potěší zejména milovníky detektivních románů. Celý příběh vás strhne a překvapí jak prostředím, tak i zajímavými charaktery postav, jež se v románu objevují. Velice mě potěšil také živý styl psaní autora, nebyla chvilka, abych se při čtení nudila. Ač autor popisoval krajinu nebo třeba i obyčejného tučňáka, tak jeho popis měl neskutečnou šťávu a náboj.

Kniha Bretaňská pýcha, o níž celá tato recenze bude, vyšla v originálu (Bretonischer Stolz) již v roce 2015. U nás se překladu dočkáváme až v roce 2017 a titul vydal Knižní klub. Bretaňská pýcha je již čtvrtým dílem ze série o komisaři Dupinovi. Pokud vás tato recenze osloví a budete si chtít knihu přečíst, můžete si ji pořídit v Knižním klubu.

Bretaňská pýcha vás jistě zaujme již na první pohled. Mě oslovila její krásná barevná obálka, na níž můžeme vidět mohylu s křížem uprostřed, červené nebe, v pozadí pak rozbouřené moře a v dolní části si můžeme povšimnout malé skály. V horní části obálky je černým písmem uvedeno jméno autora, ve spodní části obálky je uveden velkým bílým písmem uveden název knihy, malým písmem pak informace o tom, že se jedná již o čtvrtý případ pro komisaře Dupina. Hned vedle této informace můžeme najít jméno vydavatele. Avšak musím také zmínit to, že důležitým faktorem při výběru pro mě byla také anotace. Ta mě velice zaujala, protože se v ní mluví o legendách a pověstech, chtěla jsem se dozvědět, jak to vše dopadne.

Příběh si mě získal již od první stránky, strhnul mě a nepustil do té doby, dokud jsem jej nedočetla až do samotného konce. Autor mě dokázal vtáhnout do děje a já tak mohla společně s hlavním hrdinou a jeho kolegy pracovat na odtajňování indicií k rozřešení případu. Vyprávění sleduje postup řešení případu a svým způsobem hledí pod ruce komisaře Dupina. Jeho charakter a způsob práce mi byl nesmírně blízký a já si tak mohla užívat po celou dobu četby neskutečnou jízdu po boku sympaťáka a jeho vcelku zajímavých kolegů. Každá z postav má své osobité kouzlo, avšak u mě na plné čáře vyhrál právě komisař Dupin. Celé vyprávění plyne chronologicky s malými retrospektivními odchylkami, jež jsem spatřovala zejména ve vzpomínkách postav při výsleších.

Román je odvyprávěn objektivní er-formou, avšak sleduje zejména postupy a veškeré dění kolem hlavní postavy. Celé vyprávění je oživováno velkým množstvím dialogů, jež se postaraly o zrychlení děje. Popisné pasáže pak vyprávění zpomalují. Výsledek zaručuje neskutečnou jízdu. Tento příběh udělá radost všem milovníkům detektivních románů a thrillerů. Pokud se do něj pustíte, rozhodně nebudete zklamáni. Sama za sebe mohu s čistým svědomím říci, že si z četby odnesete nevšední čtenářský zážitek, a to nejen z vyšetřování, ale i z hlediska cestovatelského. S knihou se totiž podíváte do deštivé Bretaně. Titul vám mohu vřele doporučit.

V knize najdete 4 kapitoly, jež sledují dění ve čtyřech vyšetřovacích dnech. Tyto kapitoly jsou rozděleny do několika podkapitol, jež se od sebe oddělují mezerou mezi textem. Protože je každá kapitola označena pouze informací o tom, v jakém vyšetřovacím dnu se nacházíme, je obsah dané kapitoly pro čtenáře velkou záhadou, což svým způsobem částečně přispívá k zajímavosti celé knihy a k tomu, že se kniha velice dobře a rychle čte. Příběh je vepsán do 360 stran, ale zhltnete jej během chvilky. K tomu také velkou měrou napomáhá to, že je použito vcelku velkého písma a fontu, jenž se dobře četl. Tudíž musím vyzdvihnout grafické zpracování, pozadu však nezůstane ani to gramatické či jazykové. Obě tyto stránky jsou zpracovány velice dobře a za celou dobu četby jsem si nepovšimla žádného jazykového rušivého elementu.

Moje subjektivní hodnocení nebude jiné než pozitivní. Této knize se totiž nedá nic vytknout. Z četby jsem si odnesla zajímavý čtenářský zážitek, až do samého konce jsem totiž nevěděla, proč k vraždám došlo a kdo je spáchal. Autor si tedy s vystavěním celého děje pečlivě vyhrál a dokázal mě tahat po slepých uličkách docela dlouho, za což jsem mu nesmírně vděčná. Nemám totiž ráda knihy, kde pomalu od poloviny knihy vím, kdo vraždil a z jakého důvodu. Po emotivní stránce byl často příběh docela silný. Dále vyzdvihnu velké množství okamžiků, kdy jsem mohla přemýšlet nad charakterem jednotlivých postav. Děj je vcelku rozsáhlý, i když pojednává jen o čtyřech vyšetřovacích dnech. Zaujalo mě, že se autorovi dílo nerozsypalo jako pytel zrní a drží krásně pohromadě. Dále mě nadchlo to, že jsem mohla cestovat s hlavní postavou po Bretani a poznávat ji tak. Líbilo se mi, že se v knize neustále něco odehrávalo a já toho mohla být svědkem. Časté zvraty a popisy podněcovaly mou fantazii a já jsem si vše krásně představovala tak, jak by to mělo při četbě být. Autorův styl psaní si mě naprosto získal a já se tak budu těšit na další jeho zajímavá díla. Knihu hodnotím krásnými a zaslouženými 100 % a vřelými doporučeními. S dílem jsem celkově byla nesmírně spokojená a zaslouží si, aby o něm věděli i ostatní čtenáři.

Hodnocení: 100 % 

 

Jean-Luc Bannalec - Bretaňská pýchaNázev knihy:                     BRETAŇSKÁ PÝCHA
Autor:                                  Jean-Luc Bannalec
Žánr:                                   Krimi, detektivky, napětí, romány
Rok vydání:                       2017
Počet stran:                       360
Nakladatelství:                  Knižní klub

EAN:                                   9788024256245
ISBN:                                  978-80-242-5624-5

E-shop:                               http://www.bux.cz/knihy
                                             Bux

Databáze knih:                 www.DatabazeKnih.cz

  


Knižní klubKnižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

 

                    EMG

Euromedia Group, k. s., (dále jen EMG) patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000) a YOLI (od r. 2014). Jednotlivé nakladatelské značky EMG svým zaměřením usnadňují čtenáři orientaci. Majitelem EMG je společnost Arraviet, s.r.o.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)