Muzeum loutkářských kultur čeká nové otevření

Loutky pro děti i pro dospěléMuzeum loutkářských kultur je již po dlouhá léta jednou z předních chrudimských lákadel pro děti i pro dospělé. V současné době je však muzeum dočasně uzavřené, jak si asi většina z nás stačila všimnout. Důvodem je nezbytná rekonstrukce vnitřních prostor, a také vybudování nové expozice.

 

Tato rekonstrukce potrvá až do 14. září 2012, do té doby se tedy můžeme těšit, co nového zde na nás asi čeká.
Avšak o nic méně atraktivní budou i stávající expozice, na které už mnozí z nás jistě pozapomněli. Měli bychom si je tedy alespoň připomenout.

 

Stálá expozice návštěvníky seznámí s vývojem loutkářství v českých zemích od počátku, přes kočovné marionetáře, rodinná divadla až po českou modernu. Zahraniční část expozice bude postupně prezentovat fenomény loutkářství ve světě. Jako první se představí Orient, tato expozice bude zaměřena především na stínové loutky.

Muzeum nabízí také rozmanité programy pro veřejnost. V současnosti to jsou sobotní workshopy a nedělní loutková představení nebo i akce připravované k různým příležitostem, jako je např. muzejní noc apod. Do budoucna se chystá také promítání loutkových filmů a tříměsíční workshopy na určité téma.

Činnost muzea se neomezuje pouze na shromažďování a zpracovávání dokumentů týkajících se vývoje českého a světového loutkářství, ale organizuje také výstavy nejen ve svých prostorách, ale i jinde v tuzemsku i v zahraničí. Dále připravuje přednášky a jiné doprovodné programy pro kolektivy a veřejnost.

Objemná je také muzejní knihovna se specializovaným fondem, která má okolo 18 tisíc svazků.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.