Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Muzeum nesplněných slibů

recenze knihy Muzeum nesplněných slibů

Laure žije v Paříži, kde provozuje Muzeum nesplněných slibů. V něm jsou vystaveny různé předměty, od vstupenek, přes dětské botičky až po svatební závoj. Staly se jakousi relikvií, výpovědí či mementem, můžete si vybrat. Zradil vás někdo? Darujte do muzea věc, jež vás se zradou svazuje, stejně jako to udělala Laure. Ani po letech nezapomněla na trpkou příchuť svého mládí, které strávila v Praze, v době totalitního režimu. Do tehdy československé metropole přijela v roce 1986, aby hlídala děti v prominentní rodině. Seznámila se s disidenty, do jednoho se zamilovala. Poznala prostředí undergroundu, díky lásce se ocitla mezi dvěma mlýnskými kameny. Na jedné straně přísné zákony, na druhé nespoutanost a revolta. Jak dlouho se dvacetiletá cizinka může pohybovat mezi „buřiči“ než vzbudí pozornost policie? Jsou dvě možné varianty, buď se Laure podřídí nebo se vrátí zpátky domů. Ale co Tomáš, její přítel? Pokusí se o útěk,aby mohl začít svobodný život po boku Laure?

Muzeum nesplněných slibů - recenzeBritská spisovatelka Elizabeth Buchanová napsala román, v němž se výrazným způsobem dotkla naší země. Laure se ocitá v Praze v době, kdy si Čechoslováci o svobodě a demokracii mohli nechat zdát. Do revoluce sice chyběly pouhé tři roky, ale to tehdy nikdo nevěděl. Autorce se podařilo docela dobře nastínit ponurou atmosféru plnou strachu a obav, kdy člověk nevěděl, zda mu někdo nejde po krku a neudá ho STB

Tato linie se prolíná s obdobím, které Laure aktuálně prožívá v Paříži. Od pobytu v Praze uplynuly desítky let a změnila se nejen doba, ale také samotná hlavní hrdinka.  Během čtení vám hlavou určitě prolétne řada otázek, například, co ji vedlo k založení zvláštního muzea, nebo proč lpí na potulné kočce, která se nechce domestikovat. 

Muzeum nesplněných slibů je komorním dramatem o lásce a touze vymanit se z područí totality. Je spíš intimnějšího rázu, není nabitý akcemi, i když začátek napětím jiskří. Střídání časových rovin sice udržuje čtenáře v pozoru, ale pomalejší tempo bude pro mnohé asi přítěží. Celý příběh se nese na nostalgické vlně a v melancholickém tónu. Není to kniha, která by rozpoutala masové šílenství a stala se bestsellerem, zaujme spíše čtenáře, kteří vyhledávají poklidnější četbu, do níž se mohou pohroužit a vychutnat si ji nejen po obsahové, ale také jazykové stránce. 

Pokud chcete vědět, jak se anglická spisovatelka popasovala s reáliemi socialistického Československa, Muzeum nesplněných slibů vám umožní vrátit se zpátky v čase a spolu s Laure zažít šeď totalitního režimu v naší zemi.

 

Název knihy Muzeum nesplněných slibů
AutorElizabeth Buchan
Žánrspolečenský román
  
Nakladatelství Domino
Rok vydání2020
Počet stran312
ISBN978-80-7498-410-5
  
Nákup knihy www.dominoknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Domino

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

Nakladatelství Domino je od roku 2019 součástí Albatros Media a. s., největší nakladatelské skupiny v ČR.

www.dominoknihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)