Muzeum Trhová Kamenice

Ukázky nábytkuNa náměstí Trhové Kamenice se v budově bývalé fary u kostela sv. Filipa a Jakuba nachází horácké muzeum. Návštěvníkům může nabídnout spoustu zajímavých expozic, výstavní sál a mnoho dalších. Ve sklepení je malá výstava místních strašidel.

Vlastní muzejní expozice se snaží zachytit obraz života na Horácku se zaměřením na obec Trhovou Kamenici. Celý komplex je rozdělen do několika sálů, každý vám může nabídnout něco jiného. Vstupnímu sálu dominují prapory trhovokamenických spolků – Vzdělávací besedy Neruda, jejímž spoluzakladatelem byl spisovatel Karel Václav Rais, Sboru dobrovolných hasičů a Sokola. Na výstavních panelech se může návštěvník seznámit s historií Trhové Kamenice. V dalším sále jsou umístěny staré dekrety, dokumenty a tisky.

Naleznete zde i kovovou pokladnu, kterou tu za třicetileté války zapomněla švédská vojska a hned tři moždíře, jejichž střelba vítala vzácné návštěvy města.

Velká část prvního výstavního sálu je věnována ukázkám dobového nábytku, doplňků a šatstva.
Druhý – velký – sál je věnován Sokolu, Sboru dobrovolných hasičů, Vzdělávací besedě Neruda atd. Jsou tu umístěny i stručné životopisy čestných občanů a význačných osobností Trhové Kamenice. Velká je ukázka strojů, nástrojů a nářadí. Vesměs všechno bylo potřeba k běžnému dennímu životu na chalupě i na statku. Třetí, malý, sál muzea – bývalá kaplanka – je věnován historii trhovokamenické školy. Naleznete tu stará vysvědčení a fotografie žáků, ale i staré školní pomůcky a učebnice.
Určitě se někdy přijďte podívat!

Otevírací doba:

červen: úterý až neděle 12–15.30 hod.
červenec, srpen: úterý až pátek 8.30–11.30,12–16 hod. sobota,neděle 12–16 hod.
září: úterý až pátek 12–15.30 hod.
Skupiny si mohou objednat prohlídku i mimo provozní dobu na tel. čísle: 469 319 201.

 

 

 


Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.