Čtvrtek, 7.12.2023
KnihyKultura

Myceliální zrůdička

Mike R. Carey - Všemi dary obdarovanárecenze audioknihy
Mike R. Carey – Všemi dary obdarovaná

Chcete si poslechnout příběh, jenž vás zavede do fiktivního světa a který ve vás vyvolá spoustu různorodých emocí a pocitů. Autorovi se podařilo vytvořit úžasné dílo, v němž se snoubí hned několik literárních žánrů. Objevíte v něm prvky fantasy, sci-fi, ale i hororu. Dílo si mě získalo od samého počátku. Vyprávění mě zaujalo hned v několika ohledech, ať už příběhem samotným, nebo finálním ztvárnění vypravěčů, ti dokázali svou brilantní práci připravit pastvu pro vaše uši. Při vyprávění mi místy přebíhal mráz po zádech a chvilkami mě donutil se zamyslet. Často mi bylo velice smutno, přesně takové pocity totiž pociťovala i hlavní postava. Melanie byla smutná a často trpěla strachy. Pokud máte rádi sci-fi a fantasy s malou špetkou hororu, pojďte si poslechnout tento brilantně zpracovaný příběh. Věřím tomu, že nebudete zklamáni.

Po celou dobu příběhu vás budou provázet tři příjemné hlasy vypravěčů, ti se v průběhu vyprávění střídají podle potřeby. Je tu jeden mladistvý hlas dítěte, pak dospělý ženský hlas a také pochopitelně musí být zastoupena i mužská část, takže zaslechneme i mužský hlas. Jejich práce s hlasem je naprosto skvělá, vypravěči dokázali vtisknout audioknize úžasnou atmosféru. Můžete se tedy těšit na skvělou jízdu, plnou mystických okamžiků a nadpřirozena. S pomocí narátorů se dostanete do jiné dimenze. Já jsem se tam dostala a jsem za to velice ráda. Audio mě mile překvapilo a získalo si mě na svou stranu.

Knižní předloha této audioknihy vyšla v originálu The Girl with All the Gifts v roce 2014. U nás titul vyšel až v roce 2016 u nakladatelství Host. Audiokniha vychází na počátku roku 2017 u vydavatelství OneHotBook. Pokud vás recenze zaujme a budete si chtít toto úchvatné dílo také poslechnout, můžete si jej pořídit zde. Celým příběhem vás provedou tři sympatické hlasy, dva jsou dámské a jeden patří muži. A koho tedy uslyšíte? Mladistvý hlas, jehož prostřednictvím můžeme sledovat myšlenky malé Melanie, patří Kláře Sedláčkové Oltové. Tuto herečku můžete znát například ze seriálu Všechny moje lásky, Vraždy v kruhu a Trapasy, ale také ve filmovém zpracování Kytice (Kytice a Svatební košile). Pohled doktorky Caldwellové a slečny Justineauové je zprostředkován hlasem Dany Černé. Tu můžete znát z divadelních představení a její hlas můžete zaslechnout i v dabovaných filmech a seriálech. Jediný mužský pohled nám poskytne Vasil Fridrich, jenž promlouvá ústy seržanta Parkse a vojína Gallaghera. Tohoto herce jsme mohli zaznamenat ve filmech Vaterland, Hlava-ruce-srdce a Kobry a užovky.

Obálka a název

Audiokniha všemi dary obdarovaná má velice jednoduchou obálku, jež vás zaujme na první pohled. Její pozadí je oranžové a do popředí vystupuje děvčátko, jež stojí zády k objektivu. Na obálce na vás nic nezapůsobí rušivým dojmem. Uprostřed přebalu je uveden velkým bílým písmem název audioknihy, jelikož je umístěn tak, že část zasahuje na záda holčičce, tak v této části bílá barva přechází ve světle červenou. Nad dívenkou je menšími červenými písmeny uvedena informace o interpretech a pod nohama je černou barvou vyvedeno jméno autora. Co se názvu týče, budete tápat jen malou chvíli, hned v první kapitole se tajemství odhalí a již odtajněné se vás bude držet až do samého konce.

Hlasy vypravěčů

Ač jsem téměř vždy měla problémy s vícehlasými audioknihami, toto byl jiný případ. Tentokrát jsem si to velice užila. Každý z úhlů pohledů zde měl svůj prostor a hlas. Musím říci, že obsazení na mě působilo mladistvým a svěžím dojmem. Potěšilo mě jemné pojetí, ač se jednalo o příběh s prvky hororu, tak jsem se bála jen občas a chvilku. Líbilo se mi, jak vypravěči dokázali příběh odlehčit. Zároveň ale svým postavám dokázali vložit potřebný charakter. Celé vyprávění je oživeno častým měněním hlasů. Z poslechu si odnesete zajímavé pocity a hluboký prožitek. V audioknize však najdete také kupu emocí. Nejvíce emotivních „výlevů“ se dočkáte paradoxně od dospělých vypravěčů, malá Melanie je téměř pořád v klidu a ač má často důvod k neklidu, snaží se spíše uklidňovat nervózní dospěláky. Hlasy vypravěčů na mě působí lahodným dojmem, jak jsem již napsala výše, je to pastva pro uši. Na audioknize hodnotím velice pozitivně to, že hlasy byly měněny postupně, vždy se vyskytla malá pauzička a pak se začalo odvíjet vyprávění jiné postavy. Líbilo se mi to, nemám totiž moc ráda, když se hlasy střídají často. Vyprávění je plynulé a strhující. Příběh audioknihy trvá krásných 12 hodin a 53 minut. Při poslechu se nebudete ani chvilku nudit a děj si užijete od začátku až do samého konce. Všichni vypravěči si svůj úkol užívali, a tak na posluchače přenášejí dávku elánu a nadšení, jež do díla vložili. Příběh vás na samém počátku chytí a nepustí vás, dokud se nedoposloucháte až do konce a nezjistíte, jak to vše dopadne.

Rétorické výkony všech vypravěčů hodnotím velice pozitivně. Všichni byli nuceni v průběhu vyprávění pracovat se svými hlasy tak, aby vyjádřili potřebnou atmosféru a emoce. Uchvátí vás to, že v průběhu příběhu ucítíte velice věrohodně všechno, co se v knize odehrává. Musím však též vyzdvihnout i techniku čtení, všichni narátoři svůj úkol odvedli velice dobře. Vyprávění působí plynule a nezadrhává se. Všemu bylo výborně rozumět.

Děj audioknihy

Příběh mě zasáhl. V jeho průběhu sledujeme malou Melanii, která je neobyčejná, čím a proč? To se dozvíte právě v této audioknize. Když srovnám obálku s příběhem, tak jsem očekávala trošku něco jiného, ale zklamaná jsem nebyla, spíše mile překvapená. Očekávala jsem vyprávění o obyčejné holčičce, která získá v průběhu svého života zvláštní schopnosti, nakonec jsem se již od samého začátku setkávala se zvláštními dětmi. Díky této zvláštnosti je v příběhu vyjadřována hrůza, jež je pro žánr hororu typická. Celý příběh mě zaujal, svým způsobem je do reálného světa zabudován paralelně svět nereálný a lidé v něm dostávají neskutečné schopnosti. Abych pravdu řekla, tak mě bylo malé Melanie hodně líto, je tak hodná, a přitom je její osud zlý. Příběh této audioknihy mě nadchnul a bavil. Ráda si ji poslechnu opět někdy v budoucnu. Myslím si, že tato audiokniha má velký potenciál stát se bestsellerem. Své posluchače si určitě najde.

Příběh je odvyprávěn ve 34 kapitolách. Tyto kapitoly jsou různě dlouhé, nejdelší mají kolem 35 minut, nejkratší pak trvají kolem 15 minut. Kapitoly nejsou nijak rozdělovány a ani nejsou nijak uváděny, spíše jsou oddělovány jednotlivé party postav. Některé jsou odděleny drobným hudebním podkladem, jiné pouhou delší odmlkou. Myslím si, že tento způsob vyprávění je vcelku ojedinělý a zajímavý. Tato audiokniha si svou jedinečností jistě získá i vaši pozornost.

Hudební doprovod

Co se týče hudby, moc jí v tomto díle není. Avšak když už nějaký hudební doprovod je, tak stojí za to. Jedná se jemné tóny, někdy zaslechnete na přelomu vyprávění dvou postav pár úderů na bubínek. Největší porci hudby si však užijete v úvodu audiokniha a na jejím závěru. Jedná se o asi minutový hudební záznam, v němž zaslechnete hned několik hudebních nástrojů, ty se k sobě krásně hodí a ladí spolu. Může se zdát, že hudba není hlavní devizou této audioknihy, ale toto tvrzení by bylo omylem. Hudební podklad totiž dokáže strhnout vaši pozornost a dalo by se říci, že režie dobře věděla, kam se hudba hodí. Tóny jsou vloženy do takových míst, kde by mohlo dojít k zadrhnutí vyprávění. S hudbou se vyprávění opět krásně rozproudí a posluchač si jej tak může užívat plnými doušky.

Celkové hodnocení

Moje subjektivní hodnocení této audioknihy je pozitivní. Audiokniha a všichni její tvůrci si zaslouží pozitivní slova. Poslech příběhu jsem si užila od samého počátku a nadšení mi vydrželo až do úplného konce. Odnesla jsem si skvělý posluchačský zážitek. Toto dílo jsem si chtěla již delší dobu přečíst, avšak nakonec jsem ráda, že se mi jako první do ruky dostala právě audio verze. Myslím si, že mám z příběhu mnohem lepší zážitek, protože jsem si jej díky vypravěčům mohla prožít s hlavními hrdiny. Za výborné a bezchybné zpracování a skvělé výkony vypravěčů dávám krásné 100% hodnocení a vřelá doporučení k tomu, audiokniha i všichni její tvůrci si toto hodnocení zaslouží.

Audioknihu bych ráda doporučila všem, kteří si rádi přečtou knihy s prvky fantasy, sci-fi a hororu. Věřte tomu, že si tuto audioknihu užijete plnými doušky. Stojí to za to.

Hodnocení: 100 % 

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/m-r-carey-vsemi-dary-obdarovana-cte-k-sedlackova-oltova-d-cerna-v-fridrich-onehotbook&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Anotace:

Desetiletá Melanie žije spolu s dalšími dětmi ve vězení na vojenské základně, kde se pod přísným dohledem vzdělává. Nadprůměrně inteligentní dívka miluje staré řecké báje a za svou spřízněnou duši považuje zbožňovanou učitelku. Zato nemilosrdného seržanta Parkse, který děti hlídá jako dráb, Melanie nesnáší. Stejně jako doktorku Caldwellovou, jež si občas nechá do laboratoře přivést některého z jejích spolužáků, kteří už se odtamtud nevrátí. Holčička si však nepamatuje, že by kdy poznala jiný svět, než žalář v základně obklopené zpustošenou krajinou, v níž stejně jako ve zbytku země vládnou hladovci – kanibalská monstra, která při honu za lidským masem nic nezastaví. Když je základna napadena, podaří se Melanii, slečně učitelce, seržantu Parksovi, doktorce Caldwellové a vojínu Gallagherovi utéct. Společně se vydávají na cestu do Majáku, posledního místa v Británii, které se podařilo od nákazy uchránit. Jenže budou Melanii v Majáku chtít, když ji v blízkosti lidí popadá zoufalý hlad, jaký ještě nezažila?

Filmovou adaptaci románu (2016) natočil s herci jako Gemma Artertonová, Glenn Closeová a Paddy Considine režisér Colm McCarthy, který se podílel na kultovních seriálech Sherlock a Pán času (Doctor Who).

Mike R. Carey - Všemi dary obdarovaná 

 

Autor:


M. R. Carey (* 1959)

Britský spisovatel a scenárista, autor několika úspěšných titulů, se podílí mimo jiné na slavné komiksové sérii Lucifer, která vypráví příběhy oblíbené postavy z komiksu Sandman Neila Gaimana, a jako komiks adaptoval i Gaimanovo Nikdykde. Kromě spolupráce s komiksovým vydavatelstvím DC Comics také píše scénáře pro televizi a celovečerní filmy. Práva na překlad románu Všemi dary obdarovaná (2014) byla prodána do více než dvaceti zemí. Kniha se dostala do užšího výběru prestižní sci-fi ceny Arthur C. Clarke Award a byla nominována na ocenění James Herbert Award. Letos má premiéru také filmová adaptace knihy Všemi dary obdarovaná v režii Colma McCarthyho, který se podílel na kultovních seriálech Sherlock a Pán času (Doctor Who), s herci jako Gemma Artertonová, Glenn Closeová a Paddy Considine v hlavních rolích.


Účinkující:


Klára Sedláčková Oltová (* 1976)

Vystudovala JAMU v Brně, do Divadla v Dlouhé, v jehož souboru je stále činná, přišla na základě konkursu, v němž režisérka Hana Burešová hledala představitelku Stelly pro svou inscenaci Velkolepý paroháč. Jejím prvním hereckým partnerem v profesionálním angažmá byl Karel Roden, který ji provázel i v jejím debutu filmovém (hráli spolu v povídce Svatební košile ve filmu v Kytice). Za postavu Kristýny Fialové v Našich furiantech získala cenu za nejlepší ženský herecký výkon GRAND Festivalu smíchu v Pardubicích. Televizní diváci ji mohou znát z inscenací Draculův švagr (1996), Vřesový trůn (2006) či seriálů jako Trapasy (2007), Všechny moje lásky (2015), nebo Vraždy v kruhu (2015).

 

Dana Černá (* 1970) 

Už při studiu na pražské konzervatoři hostovala v divadle v Hradci Králové, po absolutoriu v roce 1990 nastoupila do angažmá ve Středočeském divadle Kladno – Mladá Boleslav. Po rozdělení divadel hrála v letech 1994 – 1998 v Městském divadle v Mladé Boleslavi. Od roku 2000 je členkou pražského Činoherního klubu, kde ztvárnila řadu výrazných postav. Kromě divadla se věnuje dabingu (např. role Charlotte v seriálu Sex ve městě) a patří k předním rozhlasovým herečkám.

 

Vasil Fridrich (* 1976) 

Absolvoval DAMU, ještě na škole se setkal s režisérem Dušanem Pařízkem, který ho obsadil do role Peachuma v Žebrácké opeře (pod jeho vedením hrál i později, v Divadle Komedie s ním pak spolupracoval na Večerech Analogonu). Během studia také účinkoval v divadelním spolku Kašpar a v divadle J. K. Tyla v Plzni. V roce 1995 se stal členem CD 94 v Divadle v Celetné. Po skončení studií získal angažmá ve Švandově divadle, v letech 2002–2005 působil ve Středočeském divadle Kladno. V současné době je členem souboru Městských divadel pražských a hraje také s Komorní činohrou Praha. Zahrál si např. ve filmech Vaterland (2004), Hlava-ruce-srdce (2010), Kobry a užovky (2015) nebo v seriálu Ohnivý kuře (2016).

 

Název:                  Všemi dary obdarovaná
Autor:                    M. R. Carey
Interpret:               Klára Sedláčková Oltová, Dana Černá, Vasil Fridrich
Mike R. Carey - Všemi dary obdarovaná
Délka:                   12 hodin a 53 minut

Katalogové č.:     AK117
EAN:                     8594169481173

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/m-r-carey-vsemi-dary-obdarovana-cte-k-sedlackova-oltova-d-cerna-v-fridrich-onehotbook&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

  Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)