Čtvrtek, 23.5.2024
KnihyKultura

Mycelium I – Jantarové oči

Mycelium I - Jantarové očiVilma Kadlečková
Mycelium I – Jantarové oči

Mám dojem, že poslední dobou nestíhám vše, co bych chtěla. Tedy on to není dojem jako spíše holý fakt. Práce a povinnosti se mi kupí, čímž strádá především má knihomolská část duše. Ovšem kdo chce, cestu si vždy najde, nehledě na to, že ženy prý zvládají více věcí najednou, tudíž poslední dobou začínám více sahat po audioknihách. Ne, že bych nezvládla naládovat prádlo do pračky s knihou v jedné ruce, jen při tom poslechu odpadá možnost, že do bubnu s prádlem nacpu i tu knížku. Můj poslední úlovek navíc plní i jedno z mých předsevzetí a to, že se budu více zajímat o českou literární scénu.

 

Vilma Kadlečková vypustila do světa své Mycelium v roce 2013 a Jantarové oči získaly cenu Akademie SFFH 2013 za knihu roku a původní českou nebo slovenskou knihu. A taková kniha si přeci zaslouží i své audio zpracování. Patronem tohoto počinu se stalo nakladatelství OneHotBook a při realizaci se skutečně nedrželo při zdi. O tom vás přesvědčí už výčet interpretů, kterých je rovnou devět. Vskutku žádné troškaření.

Jantarové oči jsou sci-fi příběhem z 26. století a popisují soužití pozemšťanů a Össeanů, kdy se obyvatelé Země stávají čím dál závislejší na vyspělých technologiích této nelidské rasy. Jistě, lidé z toho mají svůj prospěch, ovšem každá mince má dvě strany.

Předem vás varuji, že pokud jste dostali stejně geniální nápad, že budete knihu poslouchat u hromady jiných činností, můžete na to rovnou zapomenout. Vilma Kadlečková stvořila poměrně komplikovaný svět a za chvíli zjistíte, že se plně soustředíte na děj a lidé v autech na semaforech za vámi troubí, jelikož dávno padla zelená a vy se tvrdošíjně odmítáte hnout. V opačném případě, tedy když se na příběh soustředit nebudete, vám ručím, že nebudete mít šajn, o čem se to vlastně mluví. Komplikovanost děje se nakladatelství snaží zpřehlednit právě bohatou škálou interpretů, kdy každá z postav dostane toho ?svého? vypravěče. Zpočátku mi to sice přišlo poněkud zmatené, s postupujícím dějem jsem však krok nakladatelství více než ocenila. V knize se člověk přeci jen orientuje o něco lépe, v audio verzi je posluchač odkázán na precizní práci vypravěče.

Zde bych chtěla vypíchnout hlavně dva protagonisty a to proto, že u mě vyvolali naprosto odlišné reakce. Předně je to Jaroslav Plesl alias Lucas Hildebrandt. Trefa do černého. Hned, jak se z reproduktorů ozval tenhle hlas, řekla jsem si: “Jó chlape, tak my dva si budeme sakra rozumět.” Sympatický projev výborně ladící k Lucasově osobnosti. Dobrá intonace a prakticky bezchybná výslovnost a přednes. Na druhé straně spektra je Klára Issová jako Pinkertýna. Ale nechápejte mě špatně, následující slova jsou pochvalou, i když na první pohled zahalenou v negativistickém hávu. Netrvalo dlouho a právě Pinkertýna mi začala mírně brnkat na nervy. Postava mi byla protivná, což ještě umocňovalo podání vypravěčky. Což je v podstatě pochvala jako řemen, jelikož se Klára Issová tak dobře vžila do postavy, že jsem Pinkertýnu velmi rychle vnímala jako skutečnou osobu. I když je škoda, že jsem ji chtěla sem tam uškrtit.

Příběh je prošpikován nesmírným množstvím krkolomných názvů, na nichž by si kdekdo vylámal jazyk, ovšem z úst protagonistů zní naprosto přirozeně a místy dokonce poeticky. Nechápu, že si na tom nikdo nevylámal zuby a nezauzloval jazyk. Stejně tak se povedlo i hudební podkreslení oddělující kapitoly od sebe. Zpočátku mi sice melodie přišla mírně řečeno nezvyklá až nemelodická, postupně jsem jí přišla na chuť a musím uznat, že celkově přesně vystihuje atmosféru a vskutku zní jako něco z úplně jiného světa.

Členění samotných kapitol je v rámci možností zvládnuto dobře a těch téměř 13 hodin poslechu rychle odsýpá. Takže pokud máte zrovna chuť na komplikovaný vesmír, teokratickou civilizaci, špetku budoucnosti a nějaké ty lidské oběti ve jménu prapodivných a exotických božstev, je Mycelium: Jantarové oči od OneHotBook tou pravou volbou.

— Pětice posvátných drog. Pět stupňů na cestě k Osvícení: to nejskvělejší a nejstrašnější, co přinesla civilizace Össeanů lidským planetám. Gömeršaül, terronsky zvaný Jantarové oči, prolomí hradby příčetnosti. Laëgühr, Led pod kůží, zaostří mysl na vzdálený cíl. Ökrë, Pád do temnot, sežehne plamenem všechno, co bylo; a yantrün, Vidění, otevře bránu do nového světa a nové reality. Nakonec přímo k duši promluví räwë, Hlasy a hvězdy ? a spojí chaos pochybností do jediného a jedinečného celku, do Vesmírného kruhu Dokonalého Bytí.

Taková je víra Össeanů.

Jenže pak jsou tady ti ostatní. Lidi jako Lucas Hildebrandt, kteří sice pochopili, co se po nich chce, ale stejně to jaktěživi neudělají správně. Vesmírnému kruhu Dokonalého Bytí zásadně říkají Nesmírný puch Dokonaného Zblití; a místo aby stoupali k Bohu, zarytě klopýtají přesně opačným směrem.

Pro ně je to opravdové peklo. Nebo aspoň boj o život.

Pět stupňů nesvobody, závislosti, šílenství. —

Hodnocení: 4/5 

 

{source}
[[p]][[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/vilma-kadleckova-mycelium-i-jantarove-oci-demo-kratke-audiokniha-onehotbook&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]][[/p]]
{/source}

 

Anotace:

Velkolepá audio adaptace nejlepšího českého sci-fi románu z roku 2013 v podání devíti pečlivě vybraných interpretů, které zprostředkuje literární zážitek lépe než dalekozření i osvícení dohromady.

Lucas Hildebrandt (Jaroslav Plesl) poznal rigidní a fanaticky nábožné Össeany až nepříjemně zblízka; jeho otec byl největší pozemský odborník na jejich kulturu a rozhodl se své vědomosti synovi předat, ať už o to Lucas stál, nebo ne ? což jejich vzájemným vztahům příliš neprospělo. Kdo by se ale o desetiletí později trápil traumaty z dětství, když mu právě diagnostikovali smrtelnou a neléčitelnou chorobu? S tím Lucasovi nepomůže ani jeho sarkastický pohled na život, a tak se raději noří do práce. Zdá se totiž, že existuje alternativa ke zvláštním schopnostem Össeanů, na jejichž mimozemské technologii je lidstvo závislé. Rovnováhu sil by mohla navždy změnit spolupráce s tajemným Aš~šádem z Fomalhiwy, cizincem obdařeným psychotronickým nadáním, jehož chce Lucas za každou cenu dostat na Zemi. Mezitím se o něj strachuje dávná kamarádka Pinkertýna (Klára Issová), která ho od puberty platonicky miluje, a tajně na něj dohlíží též össenská gleewarinská bojovnice Kamëlëmöernü (Jana Stryková), jíž v minulosti pořádně zkomplikoval život.

 

Autor:

Vilma Kadlečková (* 1971)

Narodila se v Praze, absolvovala střední ekonomickou školu a obor vědecké informace a knihovnictví na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. Počátkem 90. let se podílela na vzniku hry Dračí doupě, spolupracovala při založení klubu hráčů Hexaedr a s nakladatelstvím Altar, později pracovala jako redaktorka a překladatelka. Většina jejích děl náleží k cyklu Legendy o argenitu, jehož součástí jsou např. romány Na pomezí Eternaalu, Meče Lorgan, Stavitelé věží i další novely a povídky. Motiv argenitu se objevuje i v pětidílné sáze Mycelium, jehož první tři díly (Jantarové oči, Led pod kůží, Pád do temnot) vyšly v nakladatelství Argo, které připravuje i další dva svazky (Vidění, Hlasy a hvězdy). Autorka se věnuje také fantasy (částečně sbírka Jednou bude tma, román Pán všech krůpějí, novela O snovačce a Přemyslovi), podílela se i na projektu Tajná kniha Šerosvitu. První kniha pentalogie Mycelium Jantarové oči získala cenu Akademie SFFH 2013 jako Kniha roku a Nejlepší původní česká nebo slovenská kniha.

Více o Myceliu na http://mycelium.argenite.org/, o autorce a jejích dalších projektech na www.argenite.org.

 

Mycelium I - Jantarové oči 

 


Účinkující:

Jaroslav Plesl, Klára Issová, Jana Stryková, Kristýna Frejová, Jan Vlasák, Dana Novák Pešková, Valérie Zawadská, Jan Meduna

 

Název:                  Mycelium I – Jantarové oči
Mycelium I - Jantarové očiAutor:                    Vilma Kadlečková

Interpret:               Jaroslav Plesl, Klára Issová, Jana Stryková,
                               Kristýna Frejová, Jan Vlasák, Dana Novák
                               Pešková, Valérie Zawadská, Jan Meduna

Délka:                   12 hodin a 54 minut

Katalogové č.:     AK028
EAN:                     8594169480282

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD
  

 

{source}
[[p]][[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/vilma-kadleckova-mycelium-i-jantarove-oci-demo-kratke-audiokniha-onehotbook&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]][[/p]]
{/source}

 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbo, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.