Čtvrtek, 20.6.2024
KnihyKultura

Budu tu trčet ještě dlouho?

Kniha Na divokém venkově od autorky Evy Grestenbergerové představuje svěží pohled na život na moravském venkově prostřednictvím vyprávění Malvíny Velehorské, doktorandky na prestižní oxfordské univerzitě, která se kvůli svému psychickému stavu vrací domů. Malvína se ocitá v řadě nečekaných a bizarně komických situací, díky kterým není zcela jisté, zda by dovolená v blázinci nebyla poklidnějším místem k duševnímu zotavení. Eva Grestenbergerová prostřednictvím tohoto díla přináší čtenářům svůj první čistě humoristický příběh, který se zaručeně stane zábavným a osvěžujícím čtením pro každého, kdo ocení dobrou dávku smíchu.

Hlavní hrdinka, Malvína, má za sebou úspěšnou akademickou kariéru a rozpracovanou disertační práci na Oxfordu. Její návrat k rodině žijící na severní Moravě, konkrétně do vsi Bočníku poblíž Nízkého Kloboučníku, je však všechno, jen ne nudný. Zde se po čase odloučení setkává se svou nekonvenční rodinou, která zahrnuje otce, který se angažuje v komunální politice, matku s se sentimentálními zálibami a autistickými sklony, prarodiče věrné katolické církvi, dvě sestry a nevlastního bratrance Marcela, jehož vztah k alkoholu je více než blízký.

Na divokém venkově - recenzeAutorčiny motivy představují širokou paletu venkovských zvyklostí a událostí, od komunální politiky po tradiční lidové veselice. Malvína se ocitá v situacích, které ji přimějí se zamýšlet se nad smyslem svého života ale i života lidí, kteří ji obklopují, což ovšem činí s notnou dávkou satiry. Malvína je neustále ponořena do absurdních a humorných momentů, které čtenáře zcela jistě pobaví. Kniha nenabízí žádná velká morální ponaučení, ale místo toho se zaměřuje na humorné pohledy na život a rodinné vztahy. Přestože se příběh nevyznačuje hlavní zápletkou, sledujeme Malvínino vyprávění od 12. do 28. září formou deníkových zápisků, které píše svému psychiatrovi doktoru Smithovi, a které nám odkrývají její pestrý život na venkově. Za jedinou příběhovou linku lze považovat pomalu se prohlubující vztah s nevlastním bratrancem Marcelem, s nímž Malvína po večerech v rámci nutné socializace vyráží na bujaré večírky a během dne se s ním stará o děti v místní školce. Dále Malvína čtenáře seznamuje s důležitými událostmi, které se ve vesnici a blízkém okolí odehrávají – patří mezi ně zejména otcovo zápolení s neduhy komunální politiky, městské slavnosti v Nízkém Kloboučníku, venčení nezvladatelných psů nebo sklizeň brambor. 

Autorka Eva Grestenbergerová nás zavádí do světa plného humorných situací, a ironických komentářů o  venkovském a rodinném životě. Pro čtenáře, kteří hledají odpočinkové a zábavné čtení bez nároku na hlubokou zápletku, je Na divokém venkově skvělou volbou.

 

Název knihy Na divokém venkově
AutorEva Grestenbergerová
ŽánrRomány, Literatura česká
  
Nakladatelství Argo
Rok vydání2022
Počet stran176
ISBN978-80-257-3911-2
  
Nákup knihy www.argo.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Argo

Nakladatelství Argo vzniklo v roce 1992 a vydalo více než dva tisíce titulů. Hlavní zásadou je týmová práce, díky níž dokáží seznamovat čtenářskou obec se zajímavými knihami známých autorů, ale i objevovat pozoruhodné autory nové. Samozřejmou podmínkou jejich práce je úzká a pečlivá spolupráce autorů a překladatelů s redaktory při přípravě textů, kooperace technických redaktorů s grafiky a tiskárnami i zodpovědné fungování propagačního i odbytového oddělení.

Snaží se také získávat a podporovat talentované autory a kvalitní překladatele. Také díky tomu Argo za dobu své existence získalo pověst vydavatele kvalitní beletristické, historické i jiné odborné literatury, a to českého i zahraničního původu. Přeložené beletristické tituly soustřeďujeme do reprezentativních edic AAA (edice anglo-amerických autorů) a SSP (edice současné světové prózy), případně je vydáváme mimo řady, ovšem se stejným ohledem na kvalitní grafickou úpravu. Úroveň vydávané současné české beletrie snad ilustruje i přehled oceněných titulů v rámci ceny Magnesia Litera, péče o kvalitní grafické a knihařské zpracování knih jim přinesla i řadu ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku.

Žánrové spektrum v poslední době obohatili o sci-fi a fantasy tituly. Stále se rozšiřuje i nabídka odborných titulů, především z oblasti společenských věd. Velkou oblibu si získaly historické edice Historické myšlení, Každodenní život , Ecce Homo a Dějiny Evropy. Pro svou vysokou odbornou úroveň je ceněna edice kulturní antropologie Capricorn. Do svého profilu Argo čím dál tím více zahrnuje i velké obrazové publikace.

www.argo.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Karolína Hanzlová

"Se svobodou, knihami, květinami a měsícem, kdo by nebyl šťastný?" Oscar Wilde