Pondělí, 2.10.2023
KnihyKultura

Na kuchyňské frontě

Druhá světová válka zasáhla mnoho životů, rozdělila hodně rodin a vůbec, změnila celý tehdejší svět. Muži válčili a ženy zůstaly na všechno samy, navíc musely vynaložit velké úsilí a být vynalézavé, aby nasytily rodinu z malých přídělů a náhražek. A právě toto téma zpracovala Jennifer Ryanová ve své knize. Sledujeme cestu čtyř odlišných žen, které soutěží v oblíbeném rozhlasovém pořadu Na kuchyňské frontě o nejlepší kuchařku, která pak bude spolumoderátorkou pořadu. Audrey, Gwendolin, Zelda a Nell. Seznamte se a nahlédněte do světa, jemuž vládne umění improvizovat.

Na kuchyňské frontě - recenzeJennifer Ryanová si české čtenáře podmanila knihou Sbor chillburských dam, jejíž děj se také odehrává během druhé světové války a byl napsán formou dopisů. Román Na kuchyňské frontě je koncipován jako klasický příběh, v němž sledujeme střídavě všechny čtyři postavy. Zatímco Audrey by se zisk z výhry hodil na splacení dluhu, její sestře Gwendolin, která se provdala do snobské šlechtické rodiny, by mohly pomoci uniknout z nešťastného manželství. Kuchtička Nell touží postavit se na vlastní nohy a odejít ze služby, pro Zeldu je soutěž výzva – chce dokázat, že je prostě nejlepší. Je jasné, že v tomto soupeření není místo pro laskavost, soucit, nebo dokonce snad přátelství. Ale znáte to, osud si s námi hraje podle svých pravidel, všechny čtyři nakonec zjistí, co je v životě důležité.

Ač se děj odehrává za nelehkého válečného období, působí velmi příjemně a je čtivý. I když se nese v lehčím duchu, cílí především na ženy, poukazuje na to, jak to měli lidé tehdy těžké. Součásti příběhu jsou i recepty, čerpající z dobových dostupných surovin a náhražek, je fascinující sledovat, jak si ženy dokázaly poradit a improvizovat, aby strávníkům předložily nejen výživné, ale především chuťově vyvážené jídlo

Román Jennifer Ryanové je lehce předvídatelný, zejména poté, co se hrdinky budou muset rozhodnout, jak se nadále budou vyvíjet jejich vzájemné vztahy. Vůbec to ale nevadí. Autorka dává důraz na důležité aspekty, jako je přátelství, solidarita a soudržnost a nechává své postavy, aby samy přišly na to, co je pro ně podstatné. 

Působivý román Na kuchyňské frontě doporučuji všem, kteří mají rádi příběhy obyčejných lidí zpracované hřejivým a čtivým způsobem.

 

Název knihy Na kuchyňské frontě
AutorJennifer Ryanová
Žánrromán pro ženy, společenský román
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2023
Počet stran392
ISBN978-80-249-5038-9
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)