Neděle, 14.4.2024
KnihyKultura

Na slovíčko se Zuzanou Strachotovou

Rozhovor s autorkou české sci-fi Devět dní

Dnes přinášíme rozhovor se Zuzanou Strachotovou, mladou českou spisovatelkou, jejíž debut Devět dní nenechal nikoho na pochybách, že se jedná o vycházející hvězdu české literatury. Na jejích stránkách se můžete dozvědět, že se například věnuje čínskému bojovému umění Wing Chun, ale my jsme byli mnohem zvídavější.

Jak dlouho kniha vznikala?
V roce 2011 jsem byla na jednom filmu v kině. I když se jednalo o totální béčko, zaujala mě v něm postava mladého vojáka. Napadlo mě, že bych si na ni napsala nějaký příběh. Tak vlastně vznikl Parker. Tehdy jsem dala dohromady necelé dvě kapitoly a pak to nechala být. O dva roky později jsem potkala svého partnera, kterému jsem dílko dala přečíst. Chtěl vědět, jak příběh pokračuje a já celá namotivovaná začala psát pokračování. Problém byl, že jsem ve stejnou dobu vymyslela zcela jiný příběh, který jsem chtěla vydat jako knihu. DD stálo na vedlejší koleji a já ho dokončila hlavně proto, že jsem to brala jako cvičení pro „hlavní knihu“.  Někdy v roce 2015 jsem dopsala první polovinu knihy. Ke konci už bylo jasné, že nezůstane u cvičné povídky.

Jaká byla její cesta z vašeho počítače na pulty knihkupectví? Vydalo ji hned první oslovené nakladatelství?
Ano, povedlo se to hned napoprvé. Musím říct, že výběr FANTOM Printu bylo částečně dílem náhody. Tehdy jsem nevěděla absolutně nic o knižním světě, ale měla jsem doma dvě série z tohoto nakladatelství. Schvalovací proces trval dlouho a vzápětí bylo jasné, že je kniha moc krátká. Místo vaty jsem se rozhodla spojit zamýšlený druhý díl do jednoho, z toho tedy vznikla druhá část knihy. Teď už si to neumím představit jinak. Po dalším schvalování už bylo rozhodnuto. To bylo v září 2016. Do teď mám schovaný mail s úplně první odpovědí. „Nejsem si jistý, zda jsme zrovna my vhodné nakladatelství pro vaši knihu, ale bez textu samotného to nezjistím nikdy. Takže to pošlete a pak se uvidí.“ Zdá se, že to nakonec dopadlo dobře. (smích) Editorské práce započaly zhruba v březnu a musím říct, že je Petra mimořádně skvělá literární kadeřnice.

Co vás poprvé přivedlo na nápad na svět Sabrie?
Jako první odpověď mě napadá: Nevím. Námět pronásledování vznikl po tom filmu, ale příběh se záhy začal rýsovat sám. Obvykle píšu způsobem, že vidím začátek, cíl a pak pár klíčových scén, které chci. Příběh se náhle začne vynořovat sám (úplně jako scéna ve filmu Pátý element, když vědci tvořili tělo Leeloo). Píšu defacto načisto, prakticky nikdy nic nemažu, pouze dopisuji. A pak brousím detaily. A taky se snažím ukočírovat jednání mých postav, když si začnou dělat sami co chtějí. Už od začátku se mi líbil svět dvou znepřátelených stran, kde zlo a dobro není černobílé, zároveň mám ráda myšlenku divočiny s určitým ekologickým odkazem.

Co ten kluk z metra, kterému byla kniha věnována, ozval se?
To by byla hodně velká náhoda. (smích) Třeba se tak jednou stane, strašně ráda bych ho potkala. Pro něj by to byl asi pěkný šok, protože bych na něj zírala jak na svatý obrázek. Ne každý den potkáte svou postavu venku, do té doby jsem totiž neměla přesnou představu o Parkerově vzhledu, spíš jsem věděla, jak nevypadá. A tenhle mladý muž (o kluka se rozhodně nejednalo) byl svou podobou doslova oživlou představou Parkera. Nejspíš bych od něj čekala i stejné chování. (smích)

Devět dníMusím přiznat, že mě uchvátila nádherná obálka knihy. Spolupracovala jste na její výrobě nebo její autor příběh četl?
Nakladatel určitě potvrdí, že do všeho neustále vrtám a mluvím. Obálka vznikala dost dlouho a musím říct, že tady se ukázala zkušenost a vkus nakladatele, který ji nakonec dotáhl do konečné podoby. Já jsem okamžitě odkývala písmo Devět dní, což mě uchvátilo od první vteřiny. Lukáš je úžasný, bylo super, že jsme mohli všechno probrat. Obrázek v pozadí vybral nakladatel, nejdéle se ladily ty blesky. Mé nekonečné díky patří Nataše. (smích) Takže týmová práce, ale největší kus oddřel Lukáš a já moc doufám, že spolu budeme vyrábět i dvojku.

Kdo vás přivedl ke psaní?
Spíš co… Vždycky jsem měla ráda fanfikce a pár jsem jich i napsala. Toužila jsem napsat příběh, který by se mi líbil a bylo v něm vše, co mám ráda. Zbytek je jen držení se snu a cíle nehledě na to, co kdo říká, nebo jak moc je to těžké či dokonce nemožné.

Jak zvládáte psaní drastických scén?
Celkem špatně. Nesnáším brutality a ze současného trendu je mi zle. Jako by lidi zapomněli, že se dá hrůza popsat i jinak než vyhřezlými vnitřnostmi a týráním. Pokud v knize netečou potoky krve, neumírá se jak na běžícím pásu a není alespoň pár osob mučených, je to čtení pro mládež… Já napsala to, co knize sedělo a co bylo nezbytné. Nemyslím si, že bych byla nějaká citlivka, svět je drsné místo, ale nevidím důvod, proč se v tom morbidně pitvat.

Všichni doufáme, že se dočkáme pokračování, kde se dozvíme odpovědi na nezodpovězené otázky. Kdy se můžeme těšit?
To záleží na mé (ne)schopnosti dopsat posledních dvacet stran textu a pak samozřejmě na nakladateli. Sním o podzimu 2018, ale budu ráda za jaro 2019.

A kolik plánujete celkově dílů?
Pouze tyto dva. Někde uniklo slovo „série“ a teď to všichni vnímají minimálně jako trilogii. Já osobně nemám ráda roztahané bloky příběhu. Když si vybírám, co budu číst, tak si pak říkám: Omg, to budu čekat do páté knihy, než se dají dohromady nebo co? Mám ráda spád bez zbytečných popisů, takže zhušťuji materiál. Momentálně se necítím na trilogii, protože by třetí díl byla jen nějaká nástavba či vata. Neříkám, že nebudou otevřená vrátka ze dvojky. Ale na samotnou knihu to zatím není.

Viděla jsem, že kniha má své vlastní super stránky (zde), kde mohou čtenáři pohlédnout postavám do tváře. Jsou animace váš koníček? Zbývá vám dost času na psaní?
Děkuji za pochvalu. (smích) K vlastnímu webu mě inspirovalo zahraničí. Bohužel daru kreslení se mi dostalo jen lehce. Od začátku jsem si přála mít před sebou jejich tváře a zároveň jsem obdivovala způsob propagace například počítačových her. Tehdy jsem hrála čerstvě Dragon age 3, který má dokonale zpracovanou sadu plakátů. A bylo rozhodnuto. Aleš Karda spadl jako z nebe a nakonec se stal autorem i mapy v knize. Spolupráce s ním byla úžasná a určitě ještě nekončí.

Jakou hudbu jste u psaní Devíti dní poslouchala?
Hodně. (smích) Popravdě až budu mít chvíli, konečně na webu dodělám soundtrack k DD, takže si každý bude moct k určité stránce v knize poslechnout, co vnímám já. Na webu má každá postava přiřazené i tzv. hudební theme. Ale pokud mám zmínit ty nejdůležitější, jsou to vybrané skladby ze soundtracků anime Mononoke hime, Fairy tail, Seirei no moribito, Shingeki no kyojin, dále počítačových her Deus ex, Mafia 2, Dragon age 3, Rise of Tomb Rider a pak filmů a seriálů jako The Fountain, Tron Legacy, Oblivion a Stranger things, Je toho hodně 😀 Půlka mého mobilu je soundtrack k DD.

Můžeme se v dohledné době těšit na nějakou besedu, autogramiádu či autorské čtení?
Občas se mihnu na nějakých conech, ale zatím nic v plánu není. Ráda si však s každým popovídám třeba přes mou facebookovou stránku.

Prozradila byste nám malý bonbónek z druhého dílu?
Druhý díl, Devět nocí, navazuje bezprostředně na konec jedničky. Ponese se ve stejném duchu, tedy střídání pohledů vyprávění. Bude nepatrně delší a malou změnou je, že nám jeden pohled přibude.

„Ty ho ale zvládneš, že jo? Už jste spolu jednou bojovali. Zvládneš ho, viď?“
Ronald stiskl rty.
„Jsme na něj dva,“ vyhnul se odpovědi Jason. „A pořád je šance, že bude spolupracovat. Nesmíme si tuto možnost nechat ujít.“
Sera cítila, jak jí srdce bije na poplach. Jako každý bojovník se bála před nadcházející bitvou. A tentokrát jí nezbývá nic jiného než se spolehnout na své přátele. Náhle vše, co si domlouvali na pohovce s hrnkem kafe v ruce, vypadalo jako příšerný dětský nepromyšlený plán, ve kterém může každičká část selhat.

 

Za celou redakci portálu Chrudimka.cz děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů do budoucna. A moc se těšíme na druhý díl.

 

 

Název knihy Devět dní
AutorZuzana Strachotová
Žánrsci-fi
  
Nakladatelství  
Rok vydání2017
Počet stran320
ISBN978-80-7398-393-2
  
Nákup knihy www.knihcentrum.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)