Na stopě Velkému odkazu

Templářské dědictvírecenze knihy Templářské dědictví

„Malone si vzpomněl, co se dočetl v knihách. „Templáři byli vyhlazeni v roce 1307. Už žádní nejsou.““

Jsou to již čtyři roky, co jsem se poprvé setkala s tímto autorem prostřednictvím jeho knih s hlavním hrdinou Cottonem Malonem. Od první knihy jsem si ho oblíbila. V jeho příbězích vystavěných na historických faktech doplněných fikcí jsem našla zalíbení. Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když vám řeknu, že jeho knihy můžeme srovnávat s díly Dana Browna. Tedy pokud hledáte podobnou tvorbu, sáhněte po některé knize Steva Berryho a že jich má na kontě už více než Dan Brown, je fakt.

Templářské dědictví je první knihou ze série s bývalým vládním agentem Cottonem Malonem. Ale pozor, nejedná se o autorovu prvotinu, tou je samostatný román Jantarová komnata, který jistě také stojí za vaši pozornost, nehledě na to, že při pátrání po ní vedou stopy do Čech.

Templářské dědictví u nás vyšlo poprvé v roce 2006 a letos se dočkalo druhého vydání. Od té doby bylo vydáno již jedenáct knih této úspěšné série s vládním agentem ve výslužbě, poslední knihou je Čtrnáctá kolonie, která vyšla letos. Tedy pomalu co rok napíše Steve Berry jednu knihu. A Dan Brown se po přečtení Templářského dědictví vyjádřil následovně: že tato kniha přesně splňuje jeho představy o skvělém románu. Řekněte sami, zda vám dokážu dát lepší doporučení, proč si knihu přečíst?

„A proto je pátek třináctého října roku 1307 – den tak neslavný, tak opovrženíhodný, že západní civilizace dodnes považuje pátek třináctého za smolný den – tak obrovskou křivdou. Tisíce našich bratrů byly nezákonně uvězněny. Jednoho dne to byli Chudí rytíři Kristovi a templu Šalamounova, výkvět všeho dobrého, ztělesnění vůle zemřít za svou církev, svého papeže, svého Boha. A den nato byli obviněni z kacířství.“

Bývalý zaměstnanec Magellan Billet, americké vládní organizace spadající pod ministerstvo spravedlnosti, Cotton Malone se z Ameriky přestěhoval do Dánska do Kodaně a rozhodl se věnovat své zálibě, knihám, a tak si koupil antikvariát. Jeho nyní již poklidný život je narušen příjezdem jeho dřívější nadřízené Stephanie Nelleové. Stephanie poté co obdržela zápisník svého již patnáct let mrtvého muže, si vzala dovolenou a rozhodla se, že přijde na kloub tomu, čemu její muž zasvětil svůj život, a do svého pátrání nechtěně vtáhne i Cottona. Pojďte se vydat po stopách templářského dědictví. Podaří se jim najít Velký odkaz? Koho všeho zatáhnou do hry, kdy nejednomu člověku půjde o život? Existují ještě dnes templáři nebo se je Filipu IV. v roce 1307 podařilo zlikvidovat?

Kniha, která nabízí napětí a dobrodružství poodhaluje historii lidstva a možná, že vás dovede až k samému počátku křesťanství. Příběh, v němž dojde k nečekaným shledáním a několika ztrátám na životě, vás přenese do dob, kdy templáři měli moc, a vy se možná na konci dozvíte proč. Je známo, že jejich bohatství a tajemství je stálo životy.

Postavu Cottona Malona si oblíbíte, je to muž s eidetickou pamětí, tedy schopností vybavovat si detaily, a dobrou fyzickou kondicí. Zkrátka mu to pálí a rád se nechá vtáhnout do historických hádanek a tajemství. Mnohdy mu jde o život, ale ani to ho nezastaví.

„Během celé své historie křesťanství vystupuje s nechutnou arogancí. Kam se na ně hrabou jiná náboženství. Nemá sobě rovna. Svými striktními zásadami zformovalo celé dějiny Západu. Umění, architektura, hudba, písemnictví, dokonce i sama společnost se ocitly ve službách křesťanství. Původně prosté hnutí poskytlo šablonu, do níž se vtěsnala celá západní civilizace – a teď by se mohlo ukázat, že to všechno je založeno na lži. Copak vás to nezajímá?

Autor vytvořil čtivý a zajímavý příběh, který se odehraje během šesti dní v Dánsku a v Pyrenejích. Ke konci vyprávění nabírá na spádu a vy se nebudete moci odtrhnout, dokud se nedozvíte, co se skrývá ve Velkém odkazu.

Neméně zajímavé je, jak autor příběh vystavěl. V jednotlivých kapitolách nás přenáší střídavě na různá místa a my sledujeme dvě, ale i více dějových linií. Ale nemějte strach, že byste se v příběhu ztratili, autor v názvu kapitoly uvádí název místa, datum i hodinu, kdy se děj odehrává. Tímto způsobem si udržuje vaši pozornost a zajišťuje čtivost knihy.

Jak jsem již uvedla, Steve Berry je můj oblíbený autor a tak, když se mi naskytla možnost znovu si přečíst tuto knihu, neváhala jsem. Autorovy knihy stojí za opakované čtení, vždy si uvědomíte nějaký další detail. A pokud se vám do ruky dostane jiný díl série, nemějte strach si ho přečíst, není nutné knihy číst popořadě, vždy se jedná o samostatný příběh, pojítkem je pouze hlavní postava.

Lidský život má dnes mnohem větší cenu než tehdy,“ ztlumil kaplan hlas.
„Ba ne, stejnou. Jen jsme méně ochotni vzdávat se ho.“

Knihu doporučuji milovníkům záhad a neodhalených tajemství. A jelikož se jedná o thriller, tak i těm, co mají rádi napětí a vyhrocené scény. A také těm, co mají rádi dobrodružství na pozadí historických událostí.

Myslím, že i knihy Steva Berryho by si zasloužily zfilmování.

Knihu hodnotím 100 %.

 


Název knihy:     Templářské dědictví
Templářské dědictvíAutor:                Steve Berry
Překlad:             Zdeňka Vaníčková

Nakladatelství:  DOMINO

Rok vydání:       2017
Počet stran:       592

ISBN:                  978-80-7498-206-4
EAN:                   9788074982064

Vazba:                Vázáno

E-shop:              kniha – www.dominoknihy.cz

                            e-kniha – www.palmknihy.cz
 
 Databáze knih:   www.databazeknih.cz

  

 

{source}
[[div data-configid=“0/51239383″ style=“width: 600px; height: 456px;“ class=“issuuembed“]][[/div]][[script type=“text/javascript“ src=“//e.issuu.com/embed.js“ async=“true“]][[/script]]
{/source}

 

DominoNakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak ? že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

    Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství DOMINO naleznete na www.DominoKnihy.cz.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)