Náhodná setkání

recenze knihy Třikrát za svítání

„Ale ta žena řekla, že hodně lidí sní o tom, že začne od začátku, a dodala, že je na tom něco dojemného, ne šíleného. Řekla, že ve skutečnosti pak téměř nikdo od začátku nezačne, ale nikdo nemá tušení, kolik času lidi tráví tím, že si to představují, a často právě tehdy, když se topí v problémech života, který by chtěli nechat plavat.“

Autora k sepsání knihy Třikrát za svítání vedly zajímavé okolnosti. Ve svém dřívějším románu Pan Gwyn, jak uvádí autor na začátku knihy v poznámce, zmínil vymyšlenou knihu nesoucí právě název Třikrát za svítání a jelikož měl pocit, že panu Gwynovi tuto knihu dluží, sepsal ji. Vznikla tak útlá knížka se třemi povídkami, které jsou propojeny dvěma postavami muže a ženy, kteří se setkávají vždy ve zvláštní čas, a to za svítání. Tato setkání jsou zcela náhodná a spojuje je vždy prostředí hotelu.

Zvláštní je také to, že tyto postavy, ačkoliv vždy stejné, jsou v každé povídce různě staré. V první povídce se setkává muž a žena středního věku v hotelové hale. Jejich setkání má neobvyklý konec a autor nám zůstává dlužen vysvětlení. Toho se dočkáme ve druhé povídce, kde se muž z první povídky o několik let starší setkává s mladou dívkou na hotelové recepci a snaží se jí pomoci v jejím složitém vztahu s mladým mužem. V poslední povídce se znovu setkáváme se ženou z první povídky, která je již o několik let starší a z hotelu odváží chlapce, jenž se nachází v těžké životní situaci.

„Pak řekl, že člověk musí být opatrný, když je mladý, protože světlo, které obýváme, když jsme mladí, bude světlem, ve kterém budeme žít už napořád, a to z důvodu, který on nikdy nepochopil. Ale ví, že to tak je. Řekl, že mnozí jsou zamlada melancholičtí a stává se, že takovými zůstanou napořád.“

Třikrát za svítání - recenze knihyTřetí povídka pro mě byla nejméně srozumitelná, myslím, že v ní nám autor zůstal dlužen pár vysvětlení. Po jejím dočtení, jsem se rozhodla si ji přečíst ještě jednou, ale i tak mi v hlavě zůstal velký otazník. Autor má velmi osobitý styl psaní, přímá řeč není uvedena uvozovkami, ale rozhodně poznáte, že se o přímou řeč jedná, postavy většinou komunikují v krátkých, stručných větách. Tuto útlou knížku přečtete během chvíle, ale dlouho vám zůstane v hlavě a po jejím dočtení budete mít nutkání si ji přečíst znovu (a udělejte to), budete z ní chtít dostat víc informací a budete hledat to, co vám uniklo, aspoň takovéto pocity jsem po dočtení měla já.

Po dočtení jsem také zatoužila přečíst si knihu Pan Gwyn, abych věděla, v jaké souvislosti je kniha Třikrát za svítání v této knize zmíněna. Shodou okolností mám knihu Pan Gwyn již pár let doma a nyní mám další důvod, proč si ji co nejdříve přečíst, a věřím, že po jejím dočtení vezmu do ruky opět knihu Třikrát za svítání a možná ji lépe pochopím.

„Koukej na tu nádheru.

Jakou?

To světlo, támhle. Říká se tomu svítání.

Svítání.

Přesně tak. Zvládli jsme to, mladý pane.“

Rozhodně to není odpočinkové čtení, v knize se seběhnou závažné události a nechybí jí napětí. Je až neuvěřitelné, že na tak málo stránkách autor rozehrál tři silné životní příběhy, které skvěle propojil časem, místem i postavami.

Knihu doporučuji všem, kteří si rádi přečtou něco nekonvenčního, skvěle napsaného, něco, co vás donutí přemýšlet a hledat spojitosti i tam, kde zdánlivě nejsou.

Tato útlá knížka má v sobě velký potenciál.

Moje hodnocení je 90 %.

 

 

Název knihy Třikrát za svítání
AutorAlessandro Baricco
ŽánrPovídky
  
Nakladatelství Slovart
Rok vydání2017
Počet stran117
ISBN978-80-7529-019-9
  
Nákup knihy www.slovart.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Slovart


Nakladatelství Slovart působí na českém trhu již od roku 1994. Vydává knihy domácích autorů převážně z oblasti dětské a populárně naučné literatury i licenční tituly předních světových nakladatelů.

Mimořádně úspěšné jsou unikátní obrazové publikace, jako např. Ars Sacra, Baroko a řada dalších i původní rozsáhlé a významem ojedinělé monografie mj. Jan Saudek či Adolf Born, které jsou exportovány do mnoha zemí po celém světě.

Součástí nakladatelství je i značka Brio, ve které vychází knihy pro děti i nově vzniklá značka, zaměřená na young adult literaturu #Booklab.

www.slovart.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)