Recenze knihy: Nalezenec od D. M. Cornishe

Nalezenec od D. M. CornisheHrdina skvělého díla Nalezenec žije v úžasném světě plném příšer. Může však nahradit již stávající hvězdy fantasy, jako jsou Frodo Pytlík, Eragon či Kaliban Leandros? Bohužel se zdá, že Rosamunda (hlavní postava knihy) na jejich místo nenastoupí. Svět totiž zachraňovat nehodlá, což může pro všechny fanoušky již stávajících fantasy hrdinů znamenat jen jediné – budete si muset na nového Froda ještě chvíli počkat.

Musím se vám přiznat, že jsem ještě nikdy neměl z žádné knihy tak rozporuplné pocity jako z této. Kniha má tendenci vás zaujmout právě ve chvíli, kdy se rozhodnete ji prostě odložit a nedočíst. Jakmile začnete s četbou, několik prvních kapitol budete napnutí jako struna, ale poté vaše pocity začnou uvadat, z neustálého líčení sklíčenosti hlavního hrdiny a líčení toho, jak ho nikdo nemá rád kvůli jeho jménu. Naštestí však má autor tu moc, že když už knihu odmítáte číst, dojde k nečekanému zvratu, jež vám opět vlije do žil další chuť na čtení. Obrovským kladem této knihy je zcela jistě propracovanost a dokonalost krajiny Polokontinentu, povolání, běžného života dokonce i měsíců a jednotlivých dní. Nyní mi dovolte vás provést klady a zápory tohoto povedeného díla.

Všechni čtenáři, kteří nemají příliš rádi rozvinutý děj s četnými odbočkami si mohou oddechnout. Nalezenec má přímočarý průběh s naprosto minimálními odbočkami, které netrvají nikdy déle než několik málo stran. Pokud hledáte knihu pro odpočinek či jen zabití volného času, Nalezenec je určitě skvělá volba. Jestliže však hledáte něco, kde mají všechny postavy plně vyvinutý charakter, nejednají předvídatelně a neexistují jen dva typy postav – dobrý a zlý, pak Nalezence nedoporučuji. Jeho velkým minusem je totiž i to, že můžete chování postav předvídat a kromě světlých chvilek hlavního hrdiny, kdy se z uplakánka stává zachránce, a Evropy, když se z podivínky promění na člověka, který se chová jako blázen, tu žádné výjimky nejsou. Najdete buď lidi, kteří hlavního hrdinu litují kvůli jeho jménu a chtějí mu pomoci, a lidi, kteří mu díky tomu ze života dělají peklo, nebo čistě proto, že měl smůlu a narazil na ne zrovna hodné lidi.

Ilustrace tzv. Bahňáka - jeden druh příšery

Dalším takovým klado-záporem jsou autorovy ilustrace a jména postav, krajiny, měst či všemožných dalších věcí. V některých případech si díky ilustracím dokážete detailně představit daného člověka či příšeru, protože však autor vložil až moc obrázků postav, nenechal čtenáři příliš mnoho prostoru pro vlastní představivost, jak už u fantasy bývá zvykem. Co se týká jmen, ať už měst, toků, povolání a všeho ostatního, můžete nabýt dojmu, že u některých názvů autor strávil nějaký ten čas, ale většinou se jeví jako to, co mu přišlo na jazykjako první. Vedle propracovaných jmen – Sebastipol, Vigilius, Boschenberg (bošnberk), se vyskytují spíše dětské názvy – Zelenáč, Bručoun, Prasečí hlava. Je možné, že se toho autor dopustil schválně kvůli kontrastu mezi postavami i krajinou? To už záleží na vašem rozhodnutí.Rosamunda Zaknihovaný

Ohledně rozsahu knihy se nemusíte bát. Autor místo na stovky stránek s rozpitváváním všemožných věcí vsadil na jednoduchost a plynulost, avšak pro milovníky detailů, či jen dychtivé a zvědavé čtenáře, přidal k přibližně 250 stranám děje další stovku s detaily ohledně všemožných pojmů, ale i historií Polokontinentu (autorem vytvořený svět), takže si na své přijde opravdu každý.

Hodnocení knihy: Nalezenec je díky dokonalé propracovanosti a snaze omezit přílišné umíraní (celkem často se vyskytující ve fantasy knihách) spíše pohádkou pro čtenáře ve věku od osmi do čtrnácti let. Bohužel se autorovi podařilo omezit i téměř všechny akční scény. Rozhodně však knihu doporučuji každému, kdo si chce přečíst poklidnou a nepříliš náročnou knihu. Já osobně už se nemohu dočkat dalších dílů a přeji vám všem mnoho zábavy při čtení Nalezence.

 

 

Název knihy:                           Nalezenec
Autor:                                        D. M. Cornish
Překladatelka:                         Drahomíra Michnová
EAN:                                         9788025323038
ISBN:                                        978-80-253-2303-8
Rozměry v mm:                      138 x 205
Počet stran:                             352
Provedení:                               brožovaná
Číslo vydání:                           2
Věk:                                          pro mládež

Ukázka z knihy:                      zde
E-shop:                                    www.Fragment.cz

 

FragmentNakladatelství Fragment vzniklo v roce 1991 pod názvem Jan Eisler – Fragment a od května 2007 funguje jako Nakladatelství FRAGMENT, s.r.o. V současnosti patří k deseti největším nakladatelům v České republice v počtu vydaných titulů s ročním obratem přesahujícím 120 mil. Kč. Od svého vzniku vydalo více než 2450 různých publikací, jejichž prodej přesáhl 23 mil. kusů výtisků. V roce 2013 Nakladatelství Fragment vydalo 211 knižních novinek a podobně tomu bude i v roce následujícím. Nakladatelství Fragment se daří s úspěchem pronikat i na zahraniční trhy. Do konce roku 2013 bylo uskutečněno celkem 477 prodejů původních projektů do zahraničí. V roce 2005 byla založena pobočka Vydavateľstvo Fragment, s.r.o., se sídlem v Bratislavě. V roce 2013 představil stále rostoucí slovenský Fragment 114 knižních novinek.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.