Čtvrtek, 20.6.2024
KnihyKultura

Napiš si svůj šťastný konec

Valentina žije ve Státech, pracuje v knihovně a ve volném čase se věnuje propagaci knížek na Instagramu. Toho volného času má až příliš, právě se rozvedla s manželem, který ji opustil kvůli jiné ženě. Jak klišoidní, leč časté. Valentina se ke všemu dozvídá další jobovku. Její matka Eloise, kterou neviděla od dětství, zemřela v Londýně, kde jí odkázala byt a knihkupectví. Val ve Státech už nic nedrží, proto letí do britské metropole převzít dědictví a začít novou kapitolu svého života.

Napiš si svůj šťastný konec - recenzeSarah Jio je autorkou romanticky laděných příběhů. Ani tentokrát tuto linii nevynechala, zabalila ji však do vážně laděných tónů. Ve dvou dějových linkách odkrýváme bolestnou pravdu o odchodu Valiny matky a poznáváme její další osud, touto situací velmi poznamenaný. Příběh začíná v šedesátých letech v Londýně, kde se mladá milovnice knih Eloise seznámí se dvěma muži, kteří osudově protnou její svět, zvolit však může jen jednoho. Současná linie líčí cestu její dcery za pravdou, sžívání s rušným Londýnem a lidmi, jež se před lety zapsali do srdce Eloise a nyní svou náruč otevírají její dceři.

Román Napiš si svůj vlastní konec je nádherným vyznáním lásce ke knihám. Autorka líčí svět literatury a lidí, kteří četbě propadli celým srdcem. Zabývá se také rodinnými vztahy a událostmi, které formovaly psychický vývoj Valentiny. Společenský román z pera Sarah Jio má úžasnou atmosféru, náklonnost k literatuře je znát z každé stránky. Máte-li rádi vtipné, místy hořkosladké komedie ve stylu filmů Čtyři svatby a jeden pohřeb, Láska nebeská nebo Nothing Hill, kde stěžejní roli nehraje pouze láska a přátelství, ale důraz je kladen také na reálie, užijete si i tento příběh. Z větší části je zasazený do charismatických ulic Londýna oplývajících typickým půvabem a kouzlem. 

Románů točících se kolem knih bylo napsáno nespočet a další se zcela určitě chystají. Proč by vám neměl uniknout právě tento, nesoucí optimisticky laděný název“? Nejen pro výše uvedené aspekty, které činí knižku velmi čtivou, ale také pro atmosféru, jež z ní vyzařuje. Obě dějové linie jsou vyvážené, vše do sebe krásně zapadá. V obou se snoubí emoce vyvolávající úsměv na tváři, se smutkem, melancholií a lehkou nostalgií.

Dojemný, přesto optimisticky laděný příběh cílí především na milovníky čtení, pro něž je kniha rovnocenným společníkem. 

 

Název knihy Napiš si svůj šťastný konec
AutorSarah Jio
Žánrromán pro ženy
  
Nakladatelství MOTTO
Rok vydání2022
Počet stran352
ISBN978-80-2672-368-4
  
Nákup knihy www.albatrosmedia.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz

 

MOTTO

Motto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

www.motto.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)