Našeptávač

recenze knihy Našeptávač

„Nejhorší noční můra každého rodiče vychází ze strachu, že mu někdo unese dítě. Ze statistického hlediska je ale něco takového vysoce nepravděpodobné. Dětem ve skutečnosti hrozí spíš ublížení na zdraví či zneužití ze strany člena rodiny, k čemuž dochází obvykle za zavřenými dveřmi. A i když venkovní svět může působit nebezpečně, ve skutečnosti je většina cizích lidí slušná, zatímco tím nejrizikovějším místem ze všech pro mnoho dětí bývá právě jejich domov.“

Našeptávač bylo přesně to čtení, které jsem očekávala. Dokonce v určitých pasážích jsem měla husí kůži a přemýšlela, jestli ten zvuk, co jsem slyšela, bylo opravdu u mě na balkoně. Tento thriller není tak úplně hrůzu nahánějící, ale autor dokázal zabrnkat na tu správnou strunu, abych seděla jako přikovaná, nedutala a jen četla.

Nemůžu napsat, kdo byl hlavní postavou celého příběhu, protože je tu několik důležitých hrdinů, kteří právě dělají příběh tím, čím je. A věřím, že každý čtenář si najde jako styčný bod někoho jiného. Já bych možná jen jako jediné napsala, že hlavním tématem je unesení dítěte, vraždy dětí, tajemný člověk za oknem, co svým obětem šeptá jeho jméno, problematické rodiny, rodičové jako alkoholici, rodičové, kteří se dost svým dětem nevěnují, imaginární přátelé, lehké nadpřirozeno…
Autor dal do příběhu spoustu různých složitých situací, kdy některé by vydaly na další knihu. A je to škoda. Přišlo mi, že jsem chvílemi zavalená nespočtem různých příběhů. Dokážu si představit, že by tohle byl druhý díl, a první by se měl věnovat Našeptávači jako takovému. Protože tady to bylo rozepsáno jen okrajově, a myslím si, že by si zasloužil mnohem víc, než jen pár zmínek a jeho jméno v názvu knihy.

Našeptávač (MOTTO) - obal knihyVšechny postavy, které se v knize vyskytnou, si bez problémů oblíbíte. Krom teda samotného Našeptávače, ten vám asi zrovna dvakrát sympatický nebude a možná ještě Jakeova učitelka z Růžové Terasy, to byla teda můra – pardon.
Ale jinak, Jake, Tom, Karen, Pete, Amanda – všichni na vás budou působit jako správňáci, a ač mají nějaké své chyby, budete jim i přesto fandit a soucítit s nimi. Myslím si, že pokud se připravíte na pořádnou dávku hromady akcí, čtení si náležitě užijete.

„Když necháš dveře napůl otevřené, uslyšíš šepot, jak se dovnitř dere.“

Co se mi líbilo, tak jsou krátké kapitoly. Jak vždycky píšu, teď se budu opakovat, ale dává mi to pocit, že stránky doslova ubíhají samy od sebe, že čtu rychle. I když jsem knihu dala za pár hodin, nedokážu ji ovšem hodnotit maximálním počtem hvězd, ani procent, protože si myslím, že z toho mohl autor vyždímat mnohem více. Příběh měl promyšlený do detailů, tak jak to čtenář má rád, aby se trošičku bál, aby byl napnutý, aby si užívat pořádnou dávku adrenalinu, ale po dočtení mám pocit, že mi ještě něco chybí – a právě to je asi ten životní příběh Našeptávače. Mám pocit, jako by mi nějaké informace chyběly, které by mi daly smysl proč se to všechno dělo… Ale to už mi asi zůstane nezodpovězeno.

Ovšem i přes tento drobný zádrhel považuji Našeptávače za jeden z těch dobrých thrillerů, u kterého se v žádném případě nebudete nudit. Je zde spousta věcí, které se budou líbit, ale také pár situací, které se líbit nebudou. Dle mého některé postavy autor mohl nechat žít, nemusel z toho udělat takový doják. Ale zase chápu, muselo to působit aspoň trochu realisticky. Musela jsem to napsat, žádný čtenář nemá rád, když mu umře někdo, komu fandil. Tak jo, to už jsem prozradila hodně. Takže v tuto chvíli končím recenzi, jen vám chci říct, že Našeptávač stojí za přečtení.
Nenechte se odradit slabším hodnocením na různých serverech a pokud máte chuť na vydařený thriller, u kterého budete rádi, že máte zatažené závěsy a rozsvícené světlo, pusťte se do čtení, protože nikdy nevíte, kolik toho stihnete přečíst, než se ozve odněkud ze tmy šepot vašeho jména…

Hodnocení: 80 %

 

Název knihy Našeptávač
AutorAlex North
ŽánrThriller
  
Nakladatelství MOTTO
Rok vydání2019
Počet stran400
ISBN978-80-267-1615-0
  
Nákup knihywww.motto.cz
Nákup e-knihywww.palmknihy.cz
Databáze knihwww.databazeknih.cz

 

MOTTO

Motto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

www.motto.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)