Čtvrtek, 23.5.2024
KnihyKultura

Nebe nebo

recenze knihy Nebe nebo

Sakra čakra, výzva pokořena

Občas se ráda vymaním ze své čtenářské komfortní zóny (ono v ní dost straší), takže když mě oslovil autor knihy Nebe Nebo, jestli bych si ji přečetla a napsala recenzi, kývla jsem na to. Výzva přijata a kniha přišla přímo z nebe – nebo to alespoň stálo na balíčku.

Petr Neckář je přesně takový, jako je jeho kniha – spirituálně založený a hravý. Nebe nebo je jeho druhou knihou (první vydal samonákladem, nese se v podobném duchu a jmenuje se 3IN Intuice Instinkt Inspirace). U druhé knihy na to šel jinak a vybral potřebnou částku na vydání prostřednictvím Pointy. Občas tam bývají díla nevalné kvality, ale tady odvedl tým zdařilou práci. A mám na mysli především autorku nádherných kosmických ilustrací Zanu Ni.

Hlavní hrdina Jobbi (Džobi) se rozhodne okořenit si nudný páteční večer návštěvou ilegálního kasina jistého pana Ty Woga (kterému jen tak mimochodem tajně spí s dcerou Aiko). A vyhraje pořádný balík peněz, což pana Woga nenechá chladným.

Na začátku cesty domů s milionem po kapsách potkává tajemnou Mayu – femme fatale jako z učebnice. Ta je nejen nádherná, ale i ukecaná a hravá, takže ho vytáhne na procházku, během které dívce Jobbi zcela propadne. Jenže věci se nevyvíjí pokaždé tak, jak by měly.

„Podle mě dokud kočky vrní, vesmír se vlní a svět je plný mladých, krásných, úspěšných, jimž štěstí tryská přímo ze zadku, je všechno v pohodě.“

Nebe neboZačalo to slibně. Vlastně se moc často nestává, že by mě příběh chytil od prvních slov, ale tohle autor zvládl. No vážně, přirovnat myšlenky k rybičkám v akváriu, to se povedlo. A povedlo se toho mnohem víc. Petr Neckář má talent lehce vyprávět a bavit hrátky se slovy, asociacemi i svižnými dialogy (alespoň do chvíle, než nechá promluvit Mayu, ale o tom až dál).

Bavil mě i hlavní hrdina Jobbi – sebevědomý sukničkář, který o tom všem, co mu Maya vykládá, zprvu přemýšlí celkem s despektem (v podstatě by ji především rád nahou). Aiko, dcera gangstera, se snažila najít cestu ke svému otci a zároveň je tak akorát naivní jako každá dvacetiletá holka, která se teprve chystá vyletět z hnízda. Ty Wogo má kromě cool jména i velké dilema – jestli upřednostnit byznys nebo jedinou dceru.

A Maya? Tahle „kosmická holka s hlubokým klidem v očích“ mě vytáčela. Kdysi na vysoké nám profesor na přednášce české literatury prozradil, že babička Boženy Němcové je vlastně monstrum, protože chrlí jedno moudro za druhým. No Maya je něco dost podobného. Tak dokonalá (zevnitř i zvenčí), že jsem z ní měla osypky. A tipla bych si, že během těch 300 stránek nevypustila z pusy nic, co by nezavánělo ezoterikou. Což je škoda.

Takže ano, ačkoli se na začátku zdálo, že Nebe nebo bude především příběhem Jobbiho, který díky Maye dokáže nalézt sám sebe, ale nakonec je to především ezoterické čtení, které má čtenáře přivést k zamyšlení, otevření, ponoru do hloubek vlastního nitra a posunutí se na vyšší úroveň. Jestli po tom toužíte, je to kniha přesně pro vás a můžete si v ní podtrhávat dle libosti. A pokud ne, potěší vás minimálně po jazykové stránce.

„Ve své naivitě se domníváme, že rozhodnutí děláme my, a jen zřídkakdy si uvědomujeme, že i rozhodnutí dělají nás. Definují to, kým jsme. Náš charakter je jejich souhrnem. Život nás s oblibou staví před nové a nové volby, jak s tím, co přichází, naložíme. Předkládá možnosti, vše neustále mění, aby za našimi rozhodnutími poodkryl překvapivé dění.“

Já překvapená byla, tak mrkněte na stránky kniha.nebenebo.

 

Název knihy Nebe Nebo
AutorPetr Neckář
ŽánrEzoterika
  
Nakladatelství Pointa.cz
Rok vydání2021
Počet stran320
ISBN978-80-7650-227-7
  
Nákup knihy www.pointa.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Pointa.cz

Nakladatelství Pointa.cz umožňuje „lidem z ulice“ vydat vlastní knihu. Kombinuje v sobě crowdfunding, self-publishing a běžné nakladatelství. Umožňuje autorům sehnat spolupracovníky, vybrat od fanoušků peníze a dílo poslat do distribuce.

pointa.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Karin Novotná

Totální knižní závislák, co se pravidelně ztrácí v knihkupectví mezi regály. (osobní blog)