Nejkrásnější buk Chrudimska padnul

Nejkrásnější buk Chrudimska padnul, foto: Naďa GutzerováVe čtvrtek 30. ledna 2014 v 15:02 se k zemi sesul červenolistý buk v zámeckém parku ve Slatiňanech, který v roce 2007 získal titul Nejkrásnější strom Chrudimka.

Strom, který měl v obvodu, který se měří ve výšce 130 cm, přes šest metrů, poslední dva roky chřadnul. Byl totiž napadený houbou vějířovcem obrovským.

 

Vyšetření pomocí speciálního tomografu ukázalo, že buku zřejmě již není pomoci. V loňském roce už ani neměl listy, jen na konci některých větviček se krčilo pár lístečků, zato u kořenových náběhů vyrostly pěkné plodnice vějířovce.

Buk byl pravděpodobně vysazen kolem roku 1796, kdy kníze Karel Auersperg založil zámecký park, který býval rozdělen na dvě části. Uzavřená část, v které rostl buk, blíže zámku sloužila pouze knížecí rodině, zatímco zbytek byl volně přístupný.

Tam, kde něco končí, obvykle něco nového začíná. Místo starého buku bude letos vysazen náhradník. Bude to opět červenolistý buk lesní, tak aby za pár desítek let těšil návštěvníky slatiňanského parku svou, zjara až karmínovou a na podzim zlátnoucí korunou.

Nejkrásnější buk Chrudimska padnul, foto: kastelán zámku Slatiňany

Také titul Nejkrásnější strom Chrudimska je volný, takže je čas najít vhodného náhradníka.

Máte-li nápad, který strom by byl takového titulu hoden, ozvěte se na e-mail redakce či na e-mail altus@chrudimka.cz.

Nejkrásnější buk Chrudimska padnul, foto: kastelán zámku Slatiňany

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.