Nejlepší mladý chemik ČR

Mladý chemikNejvětší oborová soutěž svého druhu vrcholí ve čtvrtek 30. května 2013. V prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice uskuteční celostátní finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR.

Soutěž je určena žákům osmých a devátých tříd základních škol. Původně vznikla na Střední průmyslové škole v Pardubicích, ale pro velký úspěch se rychle rozrostla napříč celou republikou. V letošním roce kromě pardubické průmyslovky pořádaly regionální kola i střední odborné školy v Praze, Brně, Ústí nad Labem, Lovosicích, Hranicích, Olomouci a Litvínově. Celkem se chemického klání zúčastnilo na 5 000 žáků z deseti krajů za podpory řady firem a společností.

Chemie má v našem regionu tradici a zájem o soutěž rok od roku stoupá,” říká Petr Kalenda, proděkan pro pedagogiku Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Rozhodli jsme se proto ve spolupráci se Svazem chemického průmyslu ČR uspořádat nadstavbu krajských kol a zrealizovat první ročník celostátního finále. Tam už se probojuje jen skutečná elita, z níž se rekrutují naši budoucí studenti,” vysvětluje profesor Kalenda.

Do celostátního kola postoupilo 27 finalistů, Pardubický kraj bude reprezentovat 7 soutěžících. Na mladé chemiky čeká nejprve test teoretických znalostí, který sestavila pardubická SPŠCH, a poté zkouška laboratorních dovedností, jejíž zadání je dílem pořádající fakulty. Součet bodových zisků z obou částí soutěže rozhodne o vítězi, který se stane pomyslným mistrem České republiky v chemii. „V době, kdy technické školy příliš netáhnou a kdy se chemický průmysl potýká s nedostatkem kvalifikovaných odborníků, je zapojení 5 000 žáků do soutěže, která je baví a motivuje k dalšímu studiu, nesporným úspěchem. V tom spatřuji smysl podobných aktivit ukázat žákům, že předmět, který se na první pohled jeví jako nudný a nezáživný, může být nejen hravý a zábavný, ale i zajímavý a perspektivní z hlediska pracovního uplatnění,” konstatuje Ladislav Novák, ředitel Svazu chemického průmyslu ČR, který je generálním partnerem soutěže.

Mladý chemik

Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen proběhne na akademické půdě za účasti vedení fakulty a významných hostů z řad partnerů soutěže. Díky podpoře SCHP ČR se všichni finalisté mohou těšit na nadstandardní ceny. S velkorysou nabídkou přišla také pořádající fakulta pro prvních pět finalistů připravila certifikát na stipendium během 1. roku studia na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice v celkové hodnotě téměř 30 000 Kč.

Slavnostním vyhlášením výsledků ale finálový den ještě nekončí,” upozorňuje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž realizuje. „Finalisté a hosté se po slavnostním vyhlášení a předání cen přesunou do Hotelu Zlatá štika, kde jsme pro ně připravili společenský večer. Jeho součástí bude i malé pohoštění – jako důkaz, že chemie dokáže být velmi chutná,” uzavírá Čebišová.

Podrobné informaci o soutěži najdete na www.mladychemikcr.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.