Pátek, 22.9.2023
KnihyKultura

Němý svědek

recenze knihy Němý svědek

Oficiální anotace:

Emmino nejtemnější tajemství je pohřbené hluboko v minulosti. Pravda ale nezůstane skryta dlouho… Emma je milující manželka a oddaná matka… a také vrah. Léta mlčí o mrtvém milenci, kterého pohřbila v zahradě. A mohla by to tajit dál, kdyby byl její život méně dokonalý. Emmin manžel Alex chce, aby se přestěhovali, ale dokud se jí nepodaří zahladit veškeré stopy svého zločinu, nemůže jen tak dům opustit. Když se rozhodne tělo vykopat, zjistí, že hrob je prázdný. V panice se Emma ke všemu přizná manželovi. Ale to je jen začátek. Později o ní Alex zjistí věci, které by býval rád věděl dřív. A také věci, které by raději nevěděl vůbec.

Moje recenze:

„Probudilo mě hihňání přicházející z obývacího pokoje. Nečekala jsem, že ho uslyším po tom, co se stalo předchozí noci. I proto je tak krásné mít dítě: život musí jít dál, ať se děje cokoliv.“

U knihy Němý svědek zavládl můj instinkt. Že nerozumíte? Je to jednoduché, sem tam se mi stane, že se podívám na obálku knihy a vím, že tohle čtení bude naprostá pecka. Prostě to cítím v kostech. Obálka mi řekne víc, než anotace, která je ovšem i tady velmi tajuplná, slibující skvělý příběh, u kterého čtenáři nebudou chtít odložit knihu, dokud se nedopátrají konce. A věřte mi, když se do čtení pustíte, najděte si opravdu dost času, všechno je tak zamotané a nejasné, že ji budete číst na jeden zátah.

Hlavní hrdinka celého dění se jmenuje Emma. Matka tří a půl letého Jamieho, manželka úžasného chlapa a dokonalého otce, Alexe. Žijí si poklidně ve svém domě na ostrově Mersea, kdy jsou dokonce jednou za čas odříznuti od světa přílivem.
Emma pracuje ve svatebním salonu, který vede, zaměstnává i svou sestru Theresu, která si prochází těžkým rozvodem.
Jenže její, na první pohled poklidný život, není až takový růžový. Má totiž jedno tajemství, které může rozbít nejen její manželství, ale také rodinné a přátelské vazby na milion kousíčků, které už nikdy nepůjdou slepit dohromady.
Jenže, aby to byl správný thriller, začnou se Emmě dít velmi zvláštní věci, které ji utvrdí v tom, že minulost nikdy nespí a začne o sobě dávat vědět.
Emma musí udělat všechno pro to, aby ochránila svého syna, svou rodinu, svou sestru a hlavně sebe sama. Ovšem do cesty se ji staví nejen její temná minulost a tajemství, které nikdy nikomu nehodlala říct, ale i tajemství jiných lidí okolo a ona začne pomalu, ale jistě ztrácet půdu pod nohama…

Němý svědek - obal knihyAutorka v knize Němý svědek dokonale vystihla tísnivou atmosféru toho, kdy máte nějaké tajemství, o které byste se chtěli s někým podělit, ale víte, že když to uděláte, změníte se v očích té osoby v někoho jiného a můžete dokonce o něj i přijít.
Emmina frustrace byla naprosto úchvatně popsána a navíc následky, které se dostavovaly, ji pomalu stahovaly na dno.
Ač mi Emma nebyla moc sympatická, chápala jsem většinu toho, co dělala, proč a jak. Když je někdo na všechno sám, navíc se od něj očekává, že bude fungovat normálně, zhroucení na sebe nedá dlouho čekat.

„Jak se to říká… minulost je dobré navštívit, ale není dobré tam zůstat.“

Dalším bodem, který stojí za zmínku, tak je způsob, jakým dokázal někdo zlý (nechci jmenovat, přece jen bych to chápala jako spoiler) manipulovat s naivním a oddaným člověkem. Jak dokáže někdo bez empatie, prahnoucí jen po svém dobru a po svém zisku, si získat lidi na svou stranu. A hlavně, jakým způsobem dokáže dosáhnout pomsty. Opět se musím autorce sklonit před jejím popisem nejen psychického týrání a nátlaku.

Na závěr celého příběhu vás čeká pár šokujících zvratů, jasně, neříkám, že většinu neuhodnete, ale stejně vám to může vzít vítr z plachet. Autorka tento příběh napsala takovým způsobem, aby to působilo nejen čtivě, ale hlavně lehce. Masíruje své čtenáře spoustou informací, kdy si pak myslíte, že víte, jak to všechno je, a ono to ve výsledku je úplně jinak.
Neříkám, že by všechno bylo pro mne překvapující, ale našly se tam dvě nebo tři věci, které bych teda za žádných okolností nepředvídala.

Když tohle moje psaní teď celkově shrnu, tak vám můžu slíbit, že při čtení knihy Němý svědek se rozhodně nudit nebudete, děj odsýpá ještě rychleji než písek v hodinách, při čtení se vám reálný čas zastaví a ač vám může být Emma nesympatická pro svou „slabost“, stejně ji budete fandit a doufat, že najde v sobě sílu spoustu věcí změnit a hlavně jich plno zarazit.

Pro milovníky thrillerů a obzvláště tedy psychothrillerů, je tohle tou správnou volbou. Navíc jako bonus beru asi dvě scény, které pro mne byly poměrně lekavé, což mne potěšilo, protože jsem se musela přesvědčit, jestli jsem hlavní dveře od bytu opravdu zamkla. Ano, i takto na mě celé vyprávění působilo a díky všem těmto drobným nuancím a hlavně díky tomu, že se autorce povedlo všechno, co bych od dobrého thrilleru očekávala, hodnotím tuto knihu vysoko. A pokud ji ještě nemáte koupenou, tak šup do obchodu, vážně stojí za to.

Hodnocení: 95 %

 

Název knihy Němý svědek
AutorCaroline Mitchellová
ŽánrThriller, Psychothriller
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2019
Počet stran304
ISBN978-80-249-3922-3
  
Nákup knihywww.ikar.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)