Kdybych ji požádal o ruku jen o něco dřív, nikdy by se to nestalo

recenze knihy Nenalezená

     Novinka polského spisovatele Remigiusze Mróze dozajista vezme dech hned po prvních pár stránkách. První kapitola Nenalezené se vám vkrade plnou silou pod kůži, zadrhne se a už vás nepustí. Jen málokterá kniha začíná s takovou parou jako právě tato. Drsně, krutě a brutálně. Mróz si vás v mžiku chytí na udičku a jako zkušený “rybář” bude s trpělivostí napínat vlasec a pohrávat si s vámi.

“Kdybych ji požádal o ruku jen chvíli dřív, nikdy by se to nestalo. Nikdo by nás nenapadl. Já bych neskončil v nemocnici a ona by navždy nezmizela z mého života.”

     Hlavní hrdina knihy Damian Werner započne své vyprávění právě tam, kde jeho život téměř skončil, na břehu řeky Mlynóvky, kde požádal svoji přítelkyni Ewu o ruku. Znali se od malička, vyrůstali spolu, chodili spolu do školy… Svůj život přizpůsobovali jeden druhému. Zasnoubení bylo logické vyústění jejich vztahu. Damian ovšem nikdy nepřestane přemýšlet o tom, co by, kdyby… Možná by se to nestalo, kdyby Ewu požádal o ruku dříve nebo později nebo úplně na jiném místě. Možná… Nejšťastnější den jejich života se změnil v peklo a tragédii. Místo toho, aby si vychutnávali štěstí z překrásné chvilky, bylo jim rozbito na miliony kousíčků třemi neznámými muži na jejichž tváře Damian nikdy nezapomene. Nezapomene ani na bolestivý výraz nebohé Ewy těsně před tím, než upadl do bezvědomí. 

     Ani deset let poté se Werner docela nesmířil s celou věcí. Když se tenkrát probral v nemocnici a dozvěděl se, že se po Ewě slehla zem nechápal už vůbec nic. Nebylo nalezeno ani její tělo, nikdo nic neviděl, nikdo nic neslyšel, po útočnících žádná stopa. Od té doby se Werner pohybuje jakoby v bublině. Občas utopí svůj žal v alkoholu, občas se sejde se svým přítelem. Jediným, který mu od té příšerné události zbyl a kterého snese. A právě on přijde s tou prapodivnou novinkou. Někdo dal na sociální sít fotografii dívky, která se velmi nápadně podobá právě Ewě. Někdo ji hledá. A ten někdo není sám…

     V Damianovi to spustí plnou nálož otázek na které nezná odpovědi. Žila snad Ewa někde poblíž aniž by mu o sobě dala vědět? Proč by se neozvala a kde vlastně teď vůbec je? Proč ta fotka? Proč, proč, proč. A další proč nastane ve chvíli, kdy se objeví fotka další, jenže tentokrát taková, kterou nikdo nemůže mít. Je totiž uložena bezpečně v Damianově mobilu, tu fotku nemůže mít nikdo jiný. Damian s kamarádem začínají pátrat na internetu a zjišťovat informace o dívce, kterou kdosi vyfotil na koncertě a teď ji hledá. Jakmile na sebe ale upozorní, tak fotky nenávratně zmizí z kyberprostoru. Samozřejmě se Damian obrátí i na policii, tam se však nedočká žádné pomoci, natož nějaké odpovědi. Proto se nechá kamarádem přemluvit, že si najmou soukromou detektivní kancelář. A právě tam začíná nový příběh našeho vyprávění, ten o deset let později, ten vsazený do skutečné reality. Do příběhu se zapojují i jiné postavy a s některými se budeme muset rozloučit. Mróz se ze zkušeného rybáře promění v kuchaře a s naší pomocí začne vařit (pomyslný) guláš. Damian už si klade jen dvě otázky, kde Ewa je a kdo vlastně skutečně byla…

     Nenalezená je příběh plný atraktivních a ožehavých témat. Mróz svou knihou upozorňuje na fakt jaké hrůzy se ve světě dennodenně odehrávají. Únosy, znásilnění, brutalita, podvody, domácí násilí. Nebojí se tato témata zakomponovat do celku a vytvořit tak napínavý příběh. Celkem se mu to i povedlo. I přesto že jsem byla s knihou velmi spokojená musím jí vytknout podstatnou věc. Překombinovanost! Tento guláš obsahoval moc ingrediencí. Neubíralo to ovšem knize na čtivosti a napínavosti, což se ovšem nedá říct o uvěřitelnosti příběhu. Tam je tak trochu kámen úrazu. V knize se najde spousta nelogičností, některé přejdete mrknutím oka, jiné vás krapet namíchnou. Proto si také myslím, že kniha bude hodnocena českými čtenáři velmi průměrně. Není to ovšem na škodu. Je třeba si na nový a svěží vítr z východu zvyknout. Myslím, že Mróz nás ještě hodně překvapí. Touto knihou si ověříte, že má všechny předpoklady k tomu nechat se srovnávat se skutečnými mistry literárního výsluní jako je Larsson nebo Nesbo. Zatím je tento názor a přirovnání od Tess Gerritsen hodně nadnesené!

Hodnocení: 60 %

Název knihy Nenalezená
AutorRemigiusz Mróz
ŽánrLiteratura světová, Thrillery
  
Nakladatelství Domino
Rok vydání2018
Počet stran326
ISBN978-80-7498-290-3
  
Nákup knihy www.dominoknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Domino

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

www.dominoknihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)