Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Třetí případ inspektora Fawleyho

recenze knihy Není úniku

Cara Hunterová přichází s prozatím třetím dílem série, v níž vystupuje charismatický inspektor Adam Fawley. I když jsem vstoupila do rozjetého vlaku a tento příběh nazvaný Není úniku je prvním, který v sérii čtu, troufám si říct, že se jedná o nejemotivnější kauzu, kterou Fawley doposud řešil.

Z hořícího domu jsou vyneseny dvě děti. Tříletému chlapečkovi už pomoci nelze, jeho starší desetiletý bratr je ve vážném stavu odvezen do nemocnice. Vypadá to, že po rodičích se slehla zem. Otec, který má být na konferenci, nezvedá telefon a matka chlapců je také nezvěstná. Tragédie se odehrává v období Vánoc, nejcitlivější době celého roku.  Ani tým inspektora Fawleyho to nemá jednoduché. Adam řeší osobní partnerskou krizi a jeho spolupracovníci zase své pracovní i soukromé záležitosti. Všechno musí jít stranou kvůli požáru v domě Esmondových, který hasiči navíc vyhodnotili jako žhářství. Podaří se detektivům vypátrat motiv i pachatele a zjistit, kde je zbytek rodiny?

Není úniku (HOST)Cara Hunterová si pro své příběhy zvolila neobvyklý modus vypravování, který je svým způsobem geniální. Nevypráví děj chronologicky, ale vrací se i do minulosti a to dost zajímavým způsobem – jednou je to o týden zpátky, podruhé zase o rok, potřetí o tři měsíce, záleží na tom, jak potřebuje konkrétní události zasadit do souvislostí s vyšetřováním. Zpočátku to působí mírně chaoticky, ale jakmile se chytíte a naladíte se na autorčin styl, zjistíte, že vše má svou logiku a zapadá do sebe. 

Můžeme říct, že způsob, kterým Cara Hunterová píše, jde s dobou, je interaktivní. Text prokládá novinovými články, výňatky z internetových diskusí, které jak víme, bývají někdy hodně výživné, nechybí ani policejní zprávy, výslechy podezřelých, a to vše dotváří autenticitu typického policejního případu.

V příběhu se vyskytuje větší množství osob, kromě obětí a podezřelých je to i policejní tým kolem inspektora Fawleyho. Nejsou to anonymní postavy, spisovatelka se na ně soustředila i z hlediska osobního a každému vtiskla jedinečný charakterový rys, čtenáři se tak s nimi mohou ztotožnit, zjistí, že mají stejné problémy jako většina obyčejných lidí a nejsou jen vyšetřovateli bez citů.

I když jsem četla třetí díl jako první, vůbec to nevadilo, hlavní zápletka točící se kolem požáru a motivu je jasná, dobře se orientuje i ve vedlejších dějových liniích soustředěných kolem Fawleyho a jeho kolegů.

Cara Hunterová je trefou do černého, nemáte-li dost charismatických policistů a vaše nervy visí na ocelových špagátech. Přece jen detektivky, v nichž jako oběti vystupují děti, jsou po emoční stránce nesmírně náročné, o to víc si pak můžete cenit toho, co ve svém životě máte.

 

Název knihy Není úniku
AutorCara Hunter
Žánrthriller, detektivní
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2020
Počet stran408
ISBN978-80-275-0145-8
  
Nákup knihy www.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.HostBrno.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)