(Ne)obyčejný život na lodi

Marta Davouze - Loď v Bretani

recenze knihy
Marta Davouze – Loď v Bretani

Dokážete si představit, že byste si našli na dovolené v zahraničí svůj protějšek? Autorce této knihy se to přihodilo. Zamilovala se do Francouze a odstěhovala se za ním do Bretaně.

Velkým koníčkem jejího manžela Joëla je rybolov a ten se nedá provozovat bez moře a bez loďky. Loď hraje v této knize prim. Loď v Bretani je druhým dílem série o životě Češky v Bretani, první díl nese název Dům v Bretani. Velkou výhodou obou knih je, že je můžete číst v jakémkoliv pořadí, protože se jedná o volné pokračování vyprávění. Jsem živým příkladem, protože o prvním dílu jsem se dozvěděla až v průběhu čtení Lodě. Příběhy na sebe nijak nenavazují, jedná se spíše o vyprávění zajímavých zážitků z cest a ze života v zahraničí. Autorka se tak snažila zprostředkovat, jaký má náhled na život v zahraničí a také do díla zařadila pár zajímavých srovnávacích postřehů. Některé mě doslova dostaly do kolen, protože jsem si nikdy nemyslela, že mohou být odlišnosti jednotlivých evropských národů tak obrovské.

Kniha, již vám chci prostřednictvím této recenze přiblížit, vyšla v roce 2016 v nakladatelství Mladá fronta. Jak jsem již poznamenala v úvodním odstavci, jedná se o druhý díl série o životě v Bretani. Lodi v Bretani předchází titul Dům v Bretani (jeho recenzi připravujeme). Pokud se vám recenze knihy Loď v Bretani zaujala a rádi čtete knihy ze života, můžete si titul pořídit zde. Avšak potěšeni budou i milovníci elektronických knih, protože titul nabízejí i Palmknihy a zakoupit jej můžete zde.

Musím říci, že mě kniha velice zaujala už na první pohled. Obálka, jež je laděna do barev zapadajícího slunce, vyobrazuje na moři se kolébající loďku. V pozadí se rýsují vysoké hory. Vyobrazení na mě působilo idylickým dojmem a nejen dojmy, korespondovaly s obsahem příběhu. Informace o autorce, titulu a vydavateli jsou vcelku malé, a proto nijak nezasahují do celkového dojmu z obálky. Když se zaměřím na název knihy, musím říci, že mě okouzlil, zajímalo mě, jak se asi žije na lodi v Bretani a vše jsem se dozvěděla. V drobné knížce naleznete spoustu romantických a zábavných chvilek, takže se budete od samého počátku až do úplného konce bavit. To vám mohu zaručit.

Příběh je velice zajímavý tím, že se ve skutečnosti jedná o popis autorčina života stráveného v Bretani. Očekávat můžete spoustu zajímavých okamžiků, ať už se odehrály pouze ve společnosti manžela nebo s přáteli. Hlavní hrdinové jsou veselé kopy, a proto si užijete při čtení spoustu legračních okamžiků. Osobně jsem se nachytala při tom, jak se usmívám na svou čtečku od ucha k uchu a nemohu přestat. Užijete si například vtipné cestování, zařizování lodi, ale také se nakonec v rozuzlení dozvíte, jak to vůbec hlavní hrdinka (sama autorka) má s loděmi a proč. Objevíte zde spoustu otázek na své odpovědi a zároveň se dozvíte, porovnání Francie s Čechami. Autorka vypráví svůj příběh s nadhledem, a proto se i úžasně čte. Příběh je ryzí a nenajdete v něm žádné nežádoucí zápletky, jimiž by autorka cílila na umělé rozšiřování děje. Tuto knihu jsem si opravdu přečetla moc ráda a teď už se těším, až se pustím do prvního dílu série a přinesu vám i jeho recenzi.

Styl psaní Marty Davouzové si mě velice získal. Líbila se mi jemnost a milé vyprávění osobních zážitků. Oceňuji, že nás autorka pustila do svého soukromí a podělila se s námi o své radosti a strasti. Co se týče strastí, líbilo se mi, že i ty brala s velkou dávkou vtipu. Od knihy rozhodně nečekejte žádné negativní názory, jimiž by byl čtenář ovlivňován. Autorka příběh popisuje ze svého úhlu pohledu, a proto používá subjektivní ich-formu, ta je však doplněna ještě velkým množstvím dialogů s vedlejšími postavami. Kapitoly v této knize nejsou číslovány. Nesou název, jenž plně vystihuje příběh, který se v dané kapitole odehraje. Autorka rozhodně nepřekombinovala dějové linie a využila pouze jednu – vlastní úhel pohledu.

Kompozičně je dílo vystaveno hlavně na chronologii, avšak setkáte se i s poměrně velkou dávkou retrospektivy. Jinou kompozici však očekávat nemůžete. Příběh je popisován postupně tak, jak se odehrával, najdeme zde ale i velkou dávku vzpomínek ať už na dobu dávno minulou, nebo na nedalekou minulost. V příběhu se odvíjí postupně 14 příhod, jež mají jednoduchou spojitost, a to cestování a loď. Příběh se odehrává na pouhých 182 slajdech ve čtečce, v papírové podobě pak má 240 stran.

Příběh mě zaujal díky své lehkosti, o níž jsem se již zmínila výše. Troufnu si tvrdit, že tato odlehčenost není na závadu, kniha vás bude bavit a bude vám dělat společnost ve chvilkách relaxu, jež si budete chtít užít. Myslím si, že tato kniha má potenciál stát se v budoucnosti bestsellerem a získá si své věrné čtenáře. Já osobně se již těším na další příběhy z pera této české autorky, jež žije v zahraničí.

Moje subjektivní hodnocení je více než pozitivní. Příběh musím vyzdvihnout, protože jsem si jej užila plnými doušky. Zaujaly mě některé okamžiky, které mi přišly nevšední a ráda bych je někdy v budoucnu též zažila. Líbilo se mi, že autorka nevolila pro svou tvorbu nijak složité kompozice a mohla jsem si tak mnohem více užít vyprávění vzpomínek. Přesně to mám velice ráda a vždy si cením toho, když se se svými čtenáři autoři podělí o své životní zážitky. Teď už mi nezbývá nic jiného než odhalit, jak to bylo v Bretani před koupí lodi. V knize jsem objevila spoustu emotivních okamžiků, které autorka dokázala pozvednout na vyšší úroveň a když se jednalo o negativní pocity, snažila se vše odlehčit tak, aby místo slz smutku tekly slzy smíchu. Ze čtení této knihy jsem si odnesla nevšední zážitek a v brzké době si jej velice ráda zopakuji a prohloubím. Jsem nadšena a věřím tomu, že tomu tak bude i u vás. Rozhodně nenastane žádné zklamání.

Za příjemný doprovod na cestě po Bretani, kam jsem se zatím ještě neměla šanci dostat, patří autorce velké poděkování. Dílu dávám krásných 100 % a vřelá doporučení. Osobně už se nemohu dočkat, až se pustím do Domu v Bretani. Těším se na další jízdu a nevšední zážitky.

Pokud jste milovníky vtipných příběhů ze života, tato kniha by neměla chybět ve vaší knihovně či čtečce. Garantuji vám, že si vyprávění krásně užijete.

 

Název:                               LOĎ V BRETANI
Marta Davouze - Loď v BretaniAutor:                                 Marta Davouze

Vydavatel/výrobce:          Mladá fronta
Rok vydání:                       2016

Počet stran:                       240
Vazba:                                vázaná s přebalem
Rozměry:                           130 x 200 mm

EAN:                                    9788020441850
ISBN:                                   978-80-2044-185-0

E-shop:                               kniha  www.Kniha.cz

                                             e-kniha www.PalmKnihy.cz

Databáze knih:                  www.DatabazeKnih.cz

 

Mladá fronta
Divize Knihy vydavatelství Mladá fronta
je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působíme od roku 1945. U odborníků patříme mezi respektované značky a mezi čtenáři jsme oblíbení díky vhodné volbě zajímavých titulů.

Věnujeme pozornost zejména překladové beletrii, která tvoří asi třetinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu a knihám pro děti a mládež. Vydáváme však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru.

Na trh ročně uvedeme kolem 200 nových knih. Knižní tituly najdete nejen v tradičních knižních edicích, ale i v dalších zajímavých mimoedičních projektech. Stálé oblibě se těší tituly domácích i zahraničních autorů, z nichž se mnozí dočkali prestižních ocenění.

Informace o novinkách naleznete na stránkách internetového knihkupectví www.kniha.cz.


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)