Neohrožení zajíčci

recenze knihy Dobré ráno, zajíčku!

„Je třeba si dávat pozor, protože svět může být pro malého zajíčka plný nebezpečí.“

Ilustrátorka Agnese Baruzzi vdechla život třem úžasným leporelům zařazených do edice Krátké příběhy z přírody, a to Dobré ráno, červenko!, Dobré ráno, zajíčku! a Dobré ráno, žabko! Pokud máte doma malé zvídavé dítko ve věku od jednoho roku asi tak do třech let, určitě najde v těchto knihách zalíbení. Ve stránkách leporela totiž může zkoumat prstíky nejrůznější průřezy, které propojují jednotlivé stránky a ilustrace a leporelu dodávají plastičnost.

Autorka hravou formou přibližuje svět zvířátek a v leporelu vyzdvihuje, co je pro jejich život typické. V knize Dobré ráno, zajíčku! tatínek zajíc seznamuje svá mláďata s okolním světem, a především s nebezpečím, které na malé zajíčky číhá doslova za každým keřem nebo stromem. Spolu se zajíčky se vypravíme na dobrodružnou noční výpravu za poznáním. Za jedním z keřů vykukuje ohon lišky a ze skuliny stromu na ně shlíží oko sokola. Pomalu na každé stránce leporela na nás vykukují nastražené zaječí uši a děti si odnášejí poučení, že zajíčci ve svém životě musejí být velmi ostražití.

Dobré ráno zajíčkuIlustrátorka nám zaječí svět přibližuje jednoduchými ilustracemi, které malé děti upoutají, a zvolila pro ně zemité barvy. V tomto leporelu si grafik opravdu vyhrál, protože skoro z každého průřezu na nás vykukují zaječí ouška. Celé leporelo působí velmi důmyslně a promyšleně.

Kniha zachycuje jeden den ze života malých ušáků. Leporelo je doplněno krátkými texty příběhu, který doprovází poněkud temné ilustrace. Kniha ve mně díky ilustracím vyvolává pocit strachu, a to si myslím, že byl záměr ilustrátorky, protože moc dobře víme, co znamená vzít do zaječích, a opravdu život těchto zvířat je plný rychlého útěku nebo schovek za keři.

Leporelo si velmi oblíbil náš čtrnáctiměsíční syn a rád si ho po ránu prohlíží. U čtení příběhu ještě nevydrží, ale je vidět, že ho kniha zaujala svým plastickým zpracováním. Leporelo padlo do oka i pětileté dceři, která hned chtěla, abychom jí příběh přečetli. Občas doma dojde k tahanici, kdo si knihu bude prohlížet dřív, a dost často jí listují dohromady.

Z vlastní zkušenosti knihu doporučuji dětem od jednoho roku snad až po předškoláky, kteří v ní najdou malý vhled do světa zvířat.

Moc se mi líbí plastičnost knihy díky průřezům, je to zas něco jiného než otevírací okénka.

Moje hodnocení je 95 %.

 

Název knihy Dobré ráno, zajíčku!
AutorAgnese Baruzzi
Žánrpohádky, pro nejmenší
  
Nakladatelství Megaknihy
Rok vydání2019
Počet stran11
ISBN978-80-907112-9-7
  
Nákup knihy www.megaknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Megaknihy

MEGAKNIHY.cz je největší a nejlevnější online knihkupectví v ČR. Každý den pro Vás hledáme nové a zajímavé knihy. Samozřejmostí jsou také novinky skladem ihned po jejich vydání. Navíc máme pro naše zákazníky stálé akce, slevy a dárky. Stačí se podívat na náš portál a uvidíte sami.

www.megaknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)