Nepál a Bhútán – země nebetyčných hor a úsměvů

V pátek 8. prosince 2017 od 18 hodin bude David Hainall přednášet ve Vodních zdrojích Chrudim o dvou asijských zemích.

Zatímco Nepál patří k nejnavštěvovanějším zemím Jižní Asie, sousední Bhútán je jeho opakem. Tato země se ročně otevře jen velmi omezenému počtu cestovatelů a pro mnohé z nás tak zdejší život zůstává zahalen rouškou tajemství. Místo nám známého hrubého domácího produktu, zde měří hrubé domácí štěstí.

V Nepálu si projdeme nenáročný trek na vyhlídkový vrchol Poon Hill (3210 m) s výhledem na horské velikány Dhaulaghiri (8167 m) a Annapurnu (8091 m). Okusíme zmatek, špínu, vůni i rázovitou atmosféru nepálských historických měst a přírodních skvostů, z nichž většina je opředena poutavými legendami. Naší pozornosti neunikne Káthmándú, Bhaktapur, Pókhara ani Lumbini, které je obecně přijímáno jako místo narození Buddhy. Nepálské putování uzavřeme v národním parku Chitwan pozorováním nosorožců, krokodýlů a vzácného tygra indického.

 

Nepál a Bhútán - země nebetyčných hor a úsměvů

 

Bhútán je z nařízení krále nazýván “zemí nekonečného štěstí” a svůj ekonomický a lidský úspěch měří “hrubým národním štěstím”. Tato velmi hornatá a vysoko položená země v sobě ukrývá bohaté historické a kulturní bohatství, které dostane možnost spatřit ročně jen velmi málo cestovatelů. Ze sedla Dochula Pass přehlédneme hlavní himalájský hřeben, jenž tvoří přirozenou hranici s Tibetem. Navštívíme řadu klášterů, z nichž většina vypadá jako pevnost. Mezi nejznámější sakrální stavby patří bezpochyby Punakha Dzong, Paro Dzong a hlavně pak klášter Tiger´s Nest, který stojí vysoko v horách uprostřed divoké skalní stěny.

Přednáška začíná v 18:00. Vstupné 40 korun, děti školou povinné zdarma. Předprodej vstupenek zajišťuje Infocentrum ve staré radnici na Resselově náměstí v Chrudimi. Další informace nebo rezervace na tel. 723 004 397 nebo gutzer@centrum.cz. Akce se koná díky finanční podpoře Města Chrudim.

 

Nepál a Bhútán - země nebetyčných hor a úsměvů

Více na stránkách Davida Hainalla.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz