Úterý, 16.4.2024
KnihyKultura

Co se přihodí tady, těžko se přihodí jinde

recenze knihy Neuseknou ti hlavu? 

Jak se vlastně Češka dostane k práci letušky pro saúdskoarabské aerolinky? S tím nás autorka knihy Adriana Kobulejová seznamuje na začátku knihy, stejně jako s průběhem výběrového řízení a rovněž popisuje, co má jako vedoucí kabiny všechno na starosti. Název knihy odkazuje na obavy a nepochopení ze strany jejích blízkých, kteří se kvůli mediálnímu obrazu Saúdského království velmi obávali o její osud, snažili se jí od nástupu na novou pracovní pozici a odjezdem do zahraničí odradit. Jejich reakce byly velmi vyhrocené a samozřejmě i neopodstatněné. Jak autorka uvádí, dodržování určitých pravidel není v Saúdské Arábii příliš komplikované, a s reformami korunního prince a otevírání země turistům, dochází k jejich pomalému rozvolňování. Nenechte se zviklat názory okolí, které má tendenci Vás udržet v pohodlné zóně a stereotypním komfortu, zní doporučení autorky.

Neuseknout ti hlavu - recenzeNásledně se čtenář dozvídá, co obnáší přesun na Arabský poloostrov, a jakým kulturním šokem autorka prošla. Kromě odlišného stylu oblékání spojeného s všudypřítomným horkým počasím se musela vyrovnávat se specifickými vztahy mužů a žen a životem za zdmi compoundu – tedy areálu určeného pro zahraniční pracovníky. Autorka několikrát v textu zmiňuje, že své dílo považuje za osobní zpověď, nikoliv za cestopis či průvodce. Snaží se také vyvracet některé stereotypy spojené s islámem a jeho vyznavači.

Její vyprávění není ovšem omezeno pouze na život v nové zemi, ale obsahuje také podrobnosti o práci letušky a okamžiky z mnoha cest do jiných zemí světa. Čtenář se seznamuje s tím, proč jsou Súdánci nejlepší cestující, jak probíhá spolupráce mezi jednotlivými členy posádky, jaký dopad má válečný konflikt v Jemenu na letecký provoz, nebo jak probíhá evakuační let v době pandemie. Díky dobré poloze Saúdské Arábie mohla autorka mnohokrát cestovat do destinací, které jsou z České republiky hůře dostupné. Měla tak šanci se podívat na Srí Lanku, Seychely, do Číny, Japonska, Thajska, Kambodži, Pákistánu či Jordánska.  Ne všechny cesty se obešly bez krizových situací, ale jak sama autorka říká, i negativní zkušenosti, nebo možná právě ty, nás mohou velmi obohatit.

Kromě profesního života je čtenář obeznámen s příhodami z ryze soukromé oblasti. Jak probíhá navazování kontaktu mezi cizinci, případně kam chodí na rande, a jak lze skloubit pracovní nasazení se vztahem? I na tyto odpovědi autorka odpovídá a sdílí své šťastné okamžiky, ale i ty plné smutku a beznaděje: Lekce diplomatického jednání, obezřetnosti a především trpělivosti byly ty, kterých jsem v Saúdské Arábii dostávala nejvíc.

Kniha je psána velmi srozumitelně, a ač jsou použity výrazy z leteckého prostředí či islámu, autorka všechna taková slova vysvětluje vždy na konci kapitoly. Své vyprávění doplňuje fotkami nejen ze Saúdské Arábie, ale také ze svých cest či z kabiny letadla. Její upřímnost a zároveň úcta a respekt vůči jiným národnostem a cizím zemím jsou nadmíru sympatické, a protože se zaměřuje nejen na práci letušky, ale i na pobyt v cizí zemi, arabský svět, cestování a vztahy, jistě zaujme široké spektrum čtenářů, kteří v knize najdou stejné nadšení, jako Adriana našla v životě v Saúdské Arábii.

 

Název knihy Neuseknou ti hlavu?
AutorAdriana Kobulejová
Žánrpro ženy, literatura česká
  
Nakladatelství Cpress
Rok vydání2021
Počet stran280
ISBN9788026439592
  
Nákup knihy www.albatrosmedia.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Cpress

Nakladatelství Cpress pružně reaguje na vzrůstající popularitu oborů v oblasti odborné a populárně-naučné literatury. Systematicky tak rozšiřuje svou knižní nabídku zejména v oblastech knížek pro nejmenší, cestování, historie a military, hobby, auto-moto, zdraví a životní styl, příroda a zahrada, umění a kultura a technika a věda.

Novým knižním oborem, který si už pevně vydobyl své místo v našem nakladatelství, jsou kuchařky, jak pro dospělé tak i pro děti.

Knižní perlou je unikátní edice Muzeum v knize, která přinesla na český trh zcela originální zpracování knih s vloženými kopiemi dobových dokumentů a historických materiálů. Výbornou obsahovou i grafickou kvalitu knih potvrzují získaná ocenění za nejkrásnější knihy na předních knižních veletrzích z posledních let.

www.cpress.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Karolína Hanzlová

"Se svobodou, knihami, květinami a měsícem, kdo by nebyl šťastný?" Oscar Wilde