Nevinný klient

recenze knihy Nevinný klient

“První záležitost, se kterou jsem se musel v den svých čtyřicátých narozenin potýkat, byl Johnny Wayne Neal. Forenzní psychiatr, kterého jsem najal, aby ho vyšetřil, naznal, že Johnny je narcista, patologický lhář a sociopat. A to prý nejsou zdaleka jeho nejhorší vlastnosti. Nazval ho “nenapravitelným monstrem”. Poprosil jsem ho, aby nic z toho nepsal do  zprávy, protože jsem nechtěl, aby se o tom dozvěděl státní zástupce. Johnny je možná monstrum, ale pořád je to můj klient.”

Jednoho dne je v motelovém pokoji v Tennessee nalezen ubodaný muž. Jedná se o kazatele Johna Paula Testera. Vyšetřování se ujímá agent Phil Landers. Zjistí, že ačkoliv byl Tester muž boží, navštívil předtím striptýzový klub. Odtud vše vede k mladé, krásné dívce Angel, která je v klubu servírkou a toho večera Testera obsluhovala. Na základě nepřímých důkazů je okamžitě zatčena a obviněna z vraždy prvního stupně. Bohatá majitelka klubu Erlene Barlowová, která je blízkou přítelkyní Angel, najímá Joea Dillarda, aby dívku zastupoval.

Nevinný klient (Mystery Press) Dillard je přesvědčen, že je dívka nevinná a snaží se udělat vše, co je v jeho silách, aby to dokázal. V cestě má mnoho překážek a nejednou mu jde dokonce o život. Dokáže zachránit Angel před smrtí? Opravdu říká mladá dívka pravdu? A co se tedy osudné noci stalo?

“Víš, jaký je rozdíl mezi  spermií a agentem Úřadu vyšetřování státu Tennessee?” zeptala se ho. S gustem si do něj pokaždé rýpala.
“Pojď do mě,” odpověděl jí Landers. “Jaký je mezi nimi rozdíl?”
“Spermie má šanci jedna ku milionu, že se z ní stane lidská bytost. Dáš si něco k pití?”

Joe Dillard je čtyřicetiletý právní zástupce pro obhajobu trestných činů. Brání vrahy, zloděje, násilníky a další delikventy. A přestože dosáhl ve své kariéře velkých úspěchů, má už všech vinných klientů dost. A předtím, než definitivně ukončí svou kariéru obhájce si přeje jediné. Mít skutečně nevinného klienta. I přesto, jaké klienty Joe obhajuje, je to čestný muž a právník, který má svědomí. Joe Dillard má milující manželku a děti, ale ne všechno je v jeho životě růžové. Jeho matka je v pečovatelském domě s Alzheimerovou chorobou a jeho sestra je narkomanka a zlodějka, která byla propuštěna z vězení.

“Následujících několik vteřin mi připadalo jako zpomalené záběry filmu. Junior sebou trhnul vpřed, jako by ho něco trefilo do zad. Na tváři se mu objevil překvapený výraz a ze zbraně vyšel výstřel.”

Celý příběh se odehrává od dvanáctého dubna do druhého srpna, a proto to není jediný případ, který Dillard řeší. Autor vypráví několik případů ze života právníka najednou. Musím říct, že je zde skvěle popsána právní strategie a akce. I postavy jsou velmi dobře vykresleny. Jediné, co mě trochu rušilo, bylo skákání z případu do případu a vyprávění v ich formě a er formě. Ale jinak nemám knize co vytknout.

Knihu doporučím každému, kdo má rád příběhy z právního prostředí a má rád trochu akce a napětí. Je zde vidět, že právničina autorovi není cizí. A i když je příběh trochu předvídatelný, tak závěr mě překvapil. Scott Pratt to měl dobře promyšlené. Nevinný klient je prvním dílem o Joeovi Dillardovi, takže pokud vyjde pokračování, tak dalším dílem určitě nepohrdnu.

Hodnocení: 4/5

Scott Pratt

se narodil v roce 1956 v městečku South Haven v Michiganu, ale jeho život byl spojen především se státem Tennessee, kde vyrostl a také vystudoval angličtinu a práva na tamějších univerzitách. Rovněž se stal válečným veteránem letectva Spojených států amerických.
Nejdříve pracoval jakožto novinář, publicista i redaktor místních novin a následně se úspěšně pustil do psaní beletrie. Debutovým románem Nevinný klient zahájil v roce 2008 sérii thrillerů s Joem Dillardem v hlavní roli, s níž se opakovaně umisťoval v žebříčcích bestsellerů Amazonu a deníku Wall Street Journal. Z dalších autorových knih jmenujme trilogii Darren Street a dva romány s Billym Beckettem napsané ve spolupráci s Kellym Hodgem.
Scott Pratt žil s manželkou a dětmi v Jonson City až do své předčasné smrti v roce 2018, kdy za tragických okolností zemřel při potápění. 

 

Název knihy Nevinný klient
AutorScott Pratt
ŽánrDetektivka, Thriller
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2019
Počet stran320
ISBN978-80-7588-152-6
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jana Parýzková

Vášnivá knihomolka, milovnice literatury, máma dvou dětí a manželka. (osobní blog)