Než jsem zemřela

recenze knihy Než jsem zemřela

Autorovi, píšícímu pod pseudonymem S. K. Tremayne, u nás vyšly celkově tři knihy, pokud započítám novinku Než jsem zemřela, o které bude v této recenzi řeč. I přesto, že mám všechny přečteny, nemůžu říct, která je lepší, která horší. Myslím si, že autorovy psychothrillery jsou velmi dobré všechny tři, drží svou laťku stále na stejně vysoké úrovni a já jsem více než spokojená s konečným výsledkem.

Než jsem zemřela je příběhem o Kath, ženě, která se rozhodla skončit se svým životem na Dartmoorském vřesovišti tím, že sjela se svým vozem do vodní nádrže. Jenže dostala ven, probrala se z kómatu a trpí ztrátou paměti. Kath nevěří, že by byla schopna učinit něco takového, je matkou jedné, sice zvláštní, ale úžasné holčičky, je manželkou milujícího muže, nevidí důvod, proč by to udělat chtěla, jenže všechny důkazy mluví proti ní.
Nikdo ji nevěří, že to neudělala úmyslně, takže tomu začíná věřit i Kath. Proč chtěla Lylu a Adama opustit? Jak už to tak ovšem bývá, postupem času se její paměť začne vracet do normálu a Kath začíná tušit, že je něco špatně, opravdu špatně. A pak, jednoho dne, v jeden okamžik…

Nejdříve chci napsat něco k prostředí. Pokud jste četli Ledové sestry nebo Dítě ohně, tak víte, že autor se snaží své příběhy zasazovat do ponurých, neutěšených prostředí, které dokreslí atmosféru. A nejinak je tomu také u knihy Než jsem zemřela. Dartmoorské vřesoviště, kde na statku bydlí Kath, Adam a Lyla, je jediné stavení široko daleko. Je obklopeno nehostinnou přírodou, časté bouřky, lijáky, a zrádná mlha jsou na denním pořádku, do toho připočítejte led, námrazu, sníh a máte ponuré prostředí jako vyšité. A autorovi se to povedlo. Opět jsem měla pocit, že skáču přes bláto spolu s hlavními hrdiny, když se ocitli v Hobajobském lese, byla jsem tam s nimi, a měla jsem úplně stejný strach jako oni. Už jen pro to, jak autor umí podat atmosféru vyprávění, jak ji umí zasadit do příběhu, byste si tento psychothriller měli přečíst.

„Neměla jsem dělat, co jsem udělala. Neměla jsem to vpustit do svého srdce.
A tak teď odcházím. Odcházím navždy.
Odpusťte mi, pokud můžete. Vím však, že neodpustíte.“

Než jsem zemřela - obálkaLíbilo se mi, jak celkově na mne příběh působil. Nejdříve jsem ráda za to, že jako čtenář jsem mohla nakouknout do hlavy hlavní hrdinky a tím se pořádně s jejími myšlenkami sžít. Díky tomu jsem tak nějak tušila, co se bude dál odehrávat, jak se zachová a jakou sílu ještě vyvine k tomu, pokud najde odvahu, aby zabojovala o svou reputaci.
Všechny důležité postavy, počínaje Kath, Lylou, Adamem, ale také třeba Tessou nebo Danem jsou skvěle napsány pro to, že jsou uvěřitelné. Žádný superman, žádný dokonalý gentleman, ani dokonalá lady, pouze lidi z masa a kostí, s vlastními problémy, s vlastním tajemstvím, sem tam s nějakou lží, ale takovou, která je svým způsobem „normální“.

Teď trochu odbočím od toho, jak všechno vzývám do nebes. Jde totiž o samotný závěr knihy Než jsem zemřela, který je trochu přitažený za vlasy. Ovšem pozor, když se od této „kritiky“ odpoutáte, dostane vážně skvělý příběh, s velkým napětím na konci. Ač mi to přišlo všechno divné, nedýchala jsem. Neodvážila jsem se ani na vteřinu přestat číst, dokud jsem nedočetla poslední slovo. Bylo to napínavé, možná až moc tlačeno na „wow efekt“, ale na druhou stranu, kdybych se více snažila a lépe se soustředila, možná bych to pochopila dříve, a potom by nic nebylo až takové nereálné.
Co tím chci napsat? Při čtení si užívejte každou, byť sebemenší informaci. Ať už o tom, co se dělo v historii v Dartmoorském vřesovišti, jací jsou všichni hrdinové a jakou mají minulost. Sledujte v příběhu každou nitku, která vede všemi směry a pak možná prozřete dříve než na konci. Ovšem, i když se vám to nepovede, hlavu vzhůru, protože tohle čtení si užijete na maximum ať už tak či onak.

Hodnocení: 100 %

Název knihy Než jsem zemřela
Autor S.K. Tremayne
ŽánrPsychothriller, thriller
  
Nakladatelství MOTTO
Rok vydání2020
Počet stran384
ISBN9788026718994
  
Nákup knihy www.motto.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOTTO

Motto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

www.motto.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)