Nikdy se nenech zlomit

recenze knihy Nezlomný

Máte rádi opravdu silné příhody, při jejichž čtení vám běhá mráz po zádech? Rádi se bojíte o hlavní hrdiny? Pokud ano, máme tu pro vás knihu, jež vám toto všechno nabídne. Navíc vám otevře oči a rozšíří obzory. Hana Hindráková, autorka tohoto vyprávění, se na literární scéně pohybuje již dlouho. Proslavila se zejména díky svým příběhům, v nichž řeší problémy, jež sužují Afriku. Její hlavní hrdinové většinou dlouho trpí, ale nakonec se dočkají jistého osvobození. Stejně tomu je i v případě Nezlomného, kdy se malý Joseph (Njoro) stává dítětem ulice a zakouší nejrůznější formy zla, ať už se jedná o to, že ho lidi na ulici přehlíží, nebo pohlavní zneužívání, či dokonce násilné týrání. Je tu však něco, co hlavního hrdinu vždy spolehlivě odvede od nástrah reálného života, a to biere – v překladu lahvička lepidla, která je jeho největším přítelem. Z celého příběhu srší velké množství emocí, napětí, nenávisti, strachu, ale i lásky a odpuštění. Již na samém začátku vás autorka upoutá a nepustí vás do té doby, dokud nedočtete až do konce.

Jak jsem již poznamenala, i tentokrát se budeme s naším hrdinou pohybovat vyprahlou a chudou Afrikou. Nejprve se v roce 1980 seznamujeme s Evah, maminkou Josepha, která utíká z Githunguri do eldoretského Kamukunji slumu, kde „vychovává“ své děti (3 syny a dceru). Její nesprávné chování však tři nejstarší sourozence donutí jít na ulici. Pak už se jejich osudy odvíjí samostatně a my sledujeme pouze příběh Njora, který se dokonce z Eldoretu dostane na vlastní pěst do Nairobi. Jeho životní příběh je však hodně silný a i otrlý čtenář bude mít jistě co dělat, aby mu v emotivních chvílích nevstoupily slzy do očí.

Jak jsem již uvedla, hlavní hrdina je v tomto vyprávění pouze jeden. Do jeho života ale neustále někdo zasahuje, ať už v pozitivním smyslu slova, nebo v tom negativní. Střety s nejrůznějšími lidmi formují osobnost mladého hrdiny, který se nám před očima vyvíjí a je otázkou, co z něj vůbec může vyrůst. Autorka tímto románem mimo jiné také zbořila několik mýtů. Ač je postav v příběhu hodně, spíše se míjejí a moc se nevyjadřují. To spíše vypravěč zachycuje pro čtenáře, jak danou situaci postava řešila či jaký zaujala postoj. Co se týče dialogů postav, není jich moc. Promlouvají mezi sebou ale nikdy nejdou do hlubších a delších dialogů. Protagonisté a situace v ději jsou skutečné. K fabulacím se autorka snížila jen tehdy, když Njoro nemohl svůj příběh z nějakého důvodu vyprávět (emoční vypětí, paměť).

Román jako takový je syrový a je napsán autenticky, aby si čtenář uvědomil, jak náročné to mají africké děti, jež se často pohybují po ulicích a jsou vystavovány nejrůznějším nebezpečím. Při čtení se nebudete ani chvilku nudit, protože se kolem hlavní postavy neustále něco děje a vyprávění se bez ustání posouvá dál a dál. Ač se může jevit, že příběh je přímočarý, není to tak. Často se objevují dějové uzly, jež slibují zejména nové a neočekávané dějové zvraty.

Jelikož je svazek útlý, můžeme konstatovat, že se dílo čte velmi dobře. K tomu přispívá i jednodušší kompozice, jež plyne chronologicky. Pořád se tedy budeme v příběhu posunovat kupředu. Z tohoto úhlu pohledu se jedná o jednoduché dílo, které ovšem nelze vzhledem k jeho emotivní náročnosti zařadit k oddechovým románům. Autorčin styl vyprávění si mě získal již v minulosti, a to pro svou jednoduchost, autentičnost a sociální empatii. K autenticitě značně přispívá i používání afrického jazyka.

Titul Nezlomný vyšel v roce 2018 v nakladatelství Alpress, a to v edici KLOKAN. Pokud se vám recenze zalíbí a budete si chtít knihu pořídit a přečíst, můžete si ji koupit v e-shopu nakladatelství. Jste-li příznivci elektronických knih, najdete tento titul v nabídce e-shopu Palmknihy.

NezlomnýKdyž mi byl titul Nezlomný k recenzi nabídnut, zajásala jsem. Od autorky jsem již přečetla několik knih a vždy jsem byla s její tvorbou nad míru spokojená. Měla jsem tedy od samého začátku vcelku vysoká očekávání. Když mi knížka domů přišla, byla jsem velmi překvapena její útlostí, očekávala jsem, že bude mnohem obsáhlejší. Svazek má totiž pouhých 190 stran. To ale ještě není vše, co si mě získalo. Dalším aspektem je poutavá anotace, jež mi přiblížila příběh tak, že mi neprozradila úplně vše, ale ukázala mi, co je v ději nosným stěžněm. Dále musím vyzdvihnout krásnou obálku, z níž sálá teplo africké pouště, ale zároveň je z ní cítit smutek, jenž je promísen odhodláním přežít. Je tedy možné konstatovat, že obálka o ději hodně vypovídá.

Román je čtivý, ale psychicky velmi náročný. Autorka však náročné téma dokázala zpracovat poutavým způsobem. Naservíruje vám na stříbrném podnosu vše tak, jak se to událo. Jediné, co si dovolila změnit na žádost Njora, byla jména některých postav. Díky tomu, že je dílo strhující, udrží kniha vaši pozornost od samého začátku až do úplného konce. Kapitoly, celkem jich je osm, jsou různě dlouhé, ale většinou jsou rozděleny na celou řadu dílčích podkapitol, jež jsou nadepsány názvy míst, v nichž se budeme s protagonistou pohybovat. Přečtení této knihy ve vás zanechá opravdu hluboké stopy a bude to pro vás zajímavý čtenářský zážitek, nad nímž budete ještě hodně dlouho přemýšlet a klást si nejrůznější otázky.

Celá kniha je uvedena poděkováním, a to jak v češtině, tak i v angličtině. Pak již začíná vyprávění samotné. Vypravěč je objektivní v er-formě, většinou v minulém čase. Zhruba v polovině svazku je umístěno několik stránek s ilustračními fotografiemi, jež přispívají k tomu, aby si čtenář udělal bližší představu o tom, jak vypadají děti ulice před tím, než se jim dostalo pomoci a jak vypadají potom. Příběh je pak zakončen dojemným doslovem Charlese Mulliho a autorčinou poznámkou.

Moje subjektivní hodnocení Nezlomného nemůže být jiné než pozitivní. Autorka mi opět naservírovala emotivní příběh, jenž byl čtivý a zajímavý. Nikdo z nás si nedokáže ani v nejmenším představit, jak náročný je pro malé dítě život na ulici. Je dobře, že se i toto bolavé téma dostává do knih a že si čtenáři mohou udělat obrázek o tom, jak to v daleké Africe chodí. Líbilo se mi, že kniha není zaplevelena velkým množstvím postav a literárních postupů, které by v tomto případě působily spíše rušivým dojmem. Jelikož se mi líbila i předchozí autorčina díla, mohu konstatovat, že už teď se těším na další. Je skvělé, že se autorka nebojí autentického zpracování vážných témat, i když jsou psychicky náročná. Emoce tryskají skoro z každé věty, ve velkých dávkách se objevuje i násilí, a to v nejrůznějších formách. Často je pácháno lidmi, od nichž byste to čekali nejméně. Dalším faktem, který musím vyzdvihnout, je grafika a jazyk. V obou případech jsem byla hodně spokojená, protože text se čte velmi dobře. Neobsahuje žádné chyby a je psán vcelku velkými patkovými písmeny. Jediné, co mi trošku vadilo, je, že první odstavce podkapitol nejsou odsazené od okrajů. To je ale jen drobná chybička na kráse, jež ostatním čtenářům nemusí vůbec vadit.

Román hodnotím zaslouženými 100 %, které si po právu zasloužil. Vřele jej doporučím všem milovníkům příběhů ze života, kterým nevadí emotivní a psychicky náročné vyprávění.

 

Název knihy Nezlomný
AutorHana Hindráková
Žánrromány ze života
  
Nakladatelství Alpress
Rok vydání2018
Počet stran190
ISBN978-80-7543-859-1
  
Nákup knihy www.alpress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)