Pátek, 31.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Najde se, než bude pozdě?

recenze knihy Nezvěstná

Pro Katie Calumetovou to bylo ráno jako každé jiné, vstala časně, uvařila si kávu, navlékla běžecký úbor a vyrazila na jednu ze svých tří oblíbených běžeckých tras. Tepovou frekvenci má dobrou, ještě poslední úsek a bude doma. Zrovna když běží podél parku všimne si bílé dodávky. Přijde jí to trochu zvláštní a v hlavě ji probleskne myšlenka na novinové titulky o přepadených běžkyních. Tu myšlenku potlačí a raději si vybaví statistiku, že 99.9 % žen, které si jdou zaběhat jsou v bezpečí. Kdyby na ni padla jen ta jedna desetina celku, byla by to velká náhoda. Zpomalí tempo a dodávku míjí velkým obloukem, v tu chvíli ale zaslechne nějaký zvuk. Zdá se jí to? Nebo slyší z vozu plakat dítě? Prozíravě napíše svému muži krátkou SMS zprávu o tom, že u parku zaslechla ve voze plakat malé dítě, že to prověřuje a kdyby se nevracela, ať David zavolá na policii. Rozloučila se krátkým LOL a vydala se ostražitě k vozu.

Dodávka měla tónovaná skla a teď už bylo dost jasně zřetelné, že jde skutečně o dětský pláč. Nechal snad ve voze někdo malé dítě napospas jeho osudu? V sedačce na zadním sedadle zahlédla obrys malé postavičky, bože, ten usedavý pláč nepřestával. Zkusila dveře, byly odemčené, tak je rychle otevřela a vlezla do do vozu. Naklonila se k plačícímu dítěti a v tu chvíli jí to došlo. Něco je špatně. Slyší pláč, ale dítě se nehýbe. Ten pláč je divný, to dítě je divné. Není divu...je to panenka…

Bleskurychle se otočí a chce vyskočit z vozu, v tu chvíli ji uchopí silné paže, uhodí jí a zatlačí zpět do temných útrob dodávky. Odváží jí. Je to jako ve zpomaleném zlém snu. Jak mohla být tak hloupá. Měla zavolat policii hned. Jenže teď už je pozdě. Únosci jsou dva, mají na hlavách černé kukly a z očí jim čiší ďábelské zlo! Je v pasti.

NezvěstnáKatie Calumetová pochází z bohaté rodiny a tak se prvotní myšlenka policie jeví jako jediná správná. Byla unesena pro výkupné. Detektiv Justin Cross bere tento případ velmi vážně, ale také má pocit, že rodina Calumetových něco tají. Je to právě ten důvod, kvůli kterému se po Katie slehla zem? Do pátrání se zapojuje i FBI jejíž mětody jsou sice možná správné, ale podle Justina berou drahocenný čas. Je nutné Katie co nejrychleji najít. Z hodin se stávají dny a Katie je vydána na pospas zločincům, kteří požadují výkupné 20 milionů dolarů. Strach nabere o to větší obrátky ve chvíli, kdy policii stopy zavedou do nepropustné a nebezpečné divočiny Adirondackého parku, jehož rozloha je několik desítek hektarů a turistické stezky zabírají jen minimum z nich. Spousta odlehlých míst nedotčených člověkem. Kojoti, medvědi, bažiny, strmé rokle, hory, pár osamělých poustevníků, kteří se rozhodli stranit se civilizaci. A někde tam je Katie. Čas ubíhá – tik, tak….

Timothy James Brearton má na svém kontě již desítky thrillerů. K nám se zatím dostal jen tento, doufám ovšem, že to nakladatelství velmi rychle napraví. Protože se jedná o velmi slibného a čtivého autora. Kniha je řazena do žánru thrillerů a detektivních románů. Od obojího je v knize dost, ale přesto jeden žánr převládá – dobrodružný. Rozhodně je kniha spíše dobrodružným románem a to velmi zdařilým. Kniha upoutá od prvních stránek a nepustí až do konce. Společně s Katie budete zažívat strach, napětí a bojovnost ducha. Pasáže s Katie byly opravdu návykové. Linka detektivní už o něco méně, ale i tak byla zajímavá, ovšem těžce zastíněná. Já jsem si čtení Nezvěstné opravdu moc užila. Pocítila jsem svěží vítr mezi thrillery a to hlavně díky dobrodružné lince a zejména prostředí, ve kterém se děj odehrával. Nespoutaná příroda, divočina a nebezpečí číhající na každém kroku. Musím říct, že jde opravdu o velmi zdařilý a příjemný román. Možná nepřináší českému čtenářskému publiku nic nového, ale určitě stojí za pozornost a přečtení. Protože kniha prostě a jednoduše baví!

Hodnocení: 90 %

 

Dobré knihy

 

Název knihy Nezvěstná
AutorT. J. Brearton
ŽánrLiteratura světová, Detektivky, Thrillery
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2019
Počet stran344
ISBN978-80-7617-086-5
  
Nákup knihy www.dobre-knihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Dobré knihy

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)