Čtvrtek, 8.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Nikdy nezničím svoji rodinu!

recenze knihy Poslední polibek

„Bojím se. Strašně se bojím. Pocit bolesti a beznaděje je nesnesitelný. Jako bych byla zavřená mezi dveřmi. Neumím se dostat ani ven, ani dovnitř. Nemůžu takhle žít. Nemůžu se nikomu svěřit s tím, co ve skutečnosti prožívám. Jen jeden člověk ví o tom, co jsem udělala. Ne, vlastně ví to i ONA. Cítím, že je tady. Přízrak, co se nade mnou stále vznáší. I teď mi nahlíží přes ramena. Ta její vůně mě zabíjí…“

Kniha Poslední polibek mě upoutala svojí obálkou, obraz z malířského plátna by nám mylně mohl evokovat romantický příběh, ale ten od knihy rozhodně nečekejte. Autorka nám neservíruje příběh přímo detektivní, hraničící s thrillerem.

Mladí manželé, Henrieta a Igor, si žijí šťastným životem, mají tři syny a co nevidět se nastěhují do nového domu. Jenže každé štěstí jednou končí, a když se na Igora provalí jeho nevěra, vše vezme rychlý spád. Henrieta se rozhodne vzít osud do svých rukou, jelikož rodina je pro ni na prvním místě. Pokoření, ponížení a rozhořčení ji dovedou k nejhrůznějšímu činu. Sama se s ním nedokáže vyrovnat, a tak se svěří své dobré kamarádce Anetě. Ale i Aneta má své starosti a rozhodně nestála o to, uchovávat takovéto tajemství. Aneta na rozdíl od Henriety nežije v harmonickém vztahu, její muž je „tyran“, jelikož je posedlý pořádkem a řádem, a to naprosto ve všem, i věci v lednici mají své místo, vše se musí rovnat podle abecedy, oblečení podle barev a nedej bože, aby něco nebylo podle jeho představ. Aneta je rozhodnutá, že ho jednou opustí, až nastane ten správný čas. A aby toho nebylo málo, autorka nám odkryje zkrachovalý vztah vyšetřovatele Durnsteinera a Terezy, Henrietiny spolužačky. Může někomu projít zločin? Dostojí Henrieta svému heslu, že nikdy nezničí svoji rodinu? Jak tenká je hranice mezi láskou a nenávistí? Jak těžké je žít s puntičkářem, který chce mít vše podle svého řádu? V této knize vás čeká napětí, zvraty a odhalení.

„Někdy měla pocit, že leží na dně loďky, houpe se na vlnách a čeká, jestli některá bárku nepřevrhne. Spadne do studené, kalné vody, klesne pod hladinu a dopadne na dno. To ji snad konečně probere.“

Poslední polibek - obal knihyAutorka stvořila skvělý psychologický román s detektivní zápletkou. Kniha je velice čtivá, uspořádaná do kratších kapitol, které přidávají na spádu. Budete chtít vědět, zda Henrietě její zločin projde, a to vás bude hnát dopředu nebo spíš na konec knihy.

Závěr je skoro thrillerový a vy si budete říkat, zda to není již moc. Konec vše pěkně uzavře a vysvětlí. Jediné, co mi chybělo, byl osud Anety. Zůstala u despotického muže anebo šla svojí cestou? Přijde mi, jako by na ni autorka zapomněla.

„Mlčky ji poslouchal jako robot. Tichá domácnost je celkem dobrá věc. Může v klidu přemýšlet, jak se co nejdřív vyškrábe z bláta. Ještě netušil, že padl rovnou do kaluže nebo spíš do pořádných sraček.“

V knize je skvěle zachycena psychologie postavy, která se vyrovnává s činem, který spáchala, a i když se zbavila někoho, kdo mohl její život převrátit naruby, stejně jí do života zasáhl natolik, že už nic nebude jako dřív. V tomto románu názorně vidíme, že zahrávat si s city druhých se může šeredně vymstít. A přesvědčíme se, že i ta největší tajemství vyplují napovrch.

Poslední polibek je kniha o lásce, zradě, zločinu, lidských vztazích, odplatě a neschopnosti odpustit. Je to příběh, který upoutá vaši pozornost a přiměje vás se zamyslet.

„Na jazyku měla slova přiznání. Pálila ji, ale ovládla se. Nesmí to pokazit. Nikdy nezničím svoji rodinu! Připomněla si svoji mantru a zhluboka se nadechla, jako by se šla vrhnout do rozbouřené tmavé řeky. Svým způsobem to tak vlastně bylo. Topila se v problémech.“

Knihu bych doporučila všem ženám, které si procházejí partnerskou krizí a nejen jim, protože všichni jsme jednou nahoře, podruhé dole.

Moje hodnocení je 90 %.

 

 

Název knihy Poslední polibek
AutorAdriana Macháčová
Žánrromán, pro ženy
  
Nakladatelství Fortuna Libri
Rok vydání2019
Počet stran237
ISBN978-80-7546-202-2
  
Nákup knihy www.fortunalibri.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Fortuna Libri

Od roku 1992, kdy nakladatelství vzniklo, vydáváme populárně-naučnou literaturu se širokým tematickým záběrem, dětské knihy, ženské a historické romány. Výrazným rysem naší knižní produkce je trvalá přítomnost historické tématiky v mnoha podobách a souvislostech. Poutavé příběhy našich knih určené dětem v sobě skrývají nenásilné poučení, jiné knížky čerpají především ze světové pokladnice pohádek. Nakladatelství Fortuna Libri působí jak na českém, tak na slovenském trhu.

www.fortunalibri.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)