Pátek, 24.5.2024
KnihyKultura

Noční dravec

recenze na knihu Noční dravec

Z pracovního tábora uteče po dvacetiletém věznění muž přezdívaný Burák a prchá přes pouště severozápadní Číny. Před svým zatčením pracoval pro britskou tajnou službu, ale po návratu do Pekingu zjišťuje, že se mezitím vše změnilo a v nebezpečných uličkách velkoměsta mu hrozí smrt. Snaží se spojit se svými bývalými chlebodárci prostřednictvím novináře Philipa Mangana a nabízí tajné informace výměnou za vlastní život. Jeho tajemství je však cennější, než si kdokoli z nich dokázal představit, a Mangan se stále hlouběji zaplétá do pavučiny lží a intrik. Napínavý špionážní thriller z pera bývalého zahraničního korespondenta BBC v Číně vykresluje tuto kontroverzní zemi v nepřikrášlené podobě a pozvedá roušku nad špionážními praktikami tajných služeb. Noční dravec je autorovou prvotinou a zároveň prvním dílem plánované špionážní trilogie.

Noční dravecHlavní hrdina Burák, čínský vědec pracující pro Brity, se jednoho dne nějakým nedopatřením dostane do vězení a následně do pracovního tábora. Stane se tak po sledu událostí na náměstí Nebeského míru v roce 1989. Po dvaceti letech, v roce 2009, se mu podaří uprchnout, jenže svět nevypadá ani zdaleka tak, jak si ho pamatoval před svým uvězněním. Z Číny se stala velmoc světových rozměrů. Svět, který se neobejde bez mobilního telefonu a internetu. Burák samozřejmě ničemu nerozumí, protože 20 let byl v pracovním táboře. Jak vlastně chce přežít a zůstat v bezpečí? Může se obrátit na bývalé spolupracovníky a spojence z SIS? A co nezávislý novinář Mangan?

Noční dravec je napínavá a poutavá kniha, která vtáhne čtenáře do světa tajných služeb a do Číny tak, jak vypadá dnes. Politika kontrastující s čínským venkovem i Pekingem plným bezejmenných přistěhovalců. Musím říct, že číst o člověku, který se po 20 letech vrátil do světa, kterému absolutně nerozumí, bylo více než napínavé. Číst o tom, jak se snaží přijít na všechny dnešní věci, které jsou pro nás tak normální a tak běžné, a pro něj nesrozumitelné, protože je nikdy neviděl. Co mi tam přišlo maličko nesrozumitelné, byla taková vedlejší linie sekty Následovníků. Jelikož je Noční dravec první díl z trilogie, trošku mi tato vedlejší linie zaváněla přípravou na další díly … ale nerada bych se pletla.

Styl psaní použit ve knize, mi velmi vyhovoval. Střídala se tu jednotlivá prostředí, ale nebyl mezi tím chaos, bylo to psáno zcela srozumitelně. Jelikož se nevyznám v překladech, tak nemohu ohodnotit překlad čínských slov do češtiny.

Celou knihu bych zhodnotila jako velmi povedený špionážní thriller, který bude čtenáře bavit.

 

Název knihy Noční dravec
AutorAdam Brookes
ŽánrThrillery
  
Nakladatelství Kniha Zlín
Rok vydání2017
Počet stran416
ISBN9788074735271
  
Nákup knihy www.knihazlin.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Kniha Zlín

Nakladatelství Kniha Zlín existuje od roku 2004, od roku 2017 je součástí Albatros Media a.s., největší nakladatelské skupiny v ČR. Ediční plán se od začátku orientuje na aktuální dění na světové literární scéně a objevuje tituly pro náročnější čtenáře, kteří si chtějí kultivovat svůj čtenářský vkus, objevovat světovou literaturu, vnímat svět kolem nás v souvislostech. Produkce nakladatelství je rozdělena podle žánrů do pěti edic, své místo zde vedle světové a české beletrie mají detektivky, knihy z oblasti přírodních a společenských věd a knihy o umění.

Nakladatelství KNIHA ZLIN se od počátku profiluje jako značka, jež je zárukou kvalitní literatury nejen po stránce obsahové, ale také po stránce jazykové a grafické. Proto je pro tuto značku klíčové, aby čtenářský zážitek zprostředkovávali špičkoví čeští překladatelé a její knihy procházely rukama zkušených a odborně kompetentních redaktorů, kteří knihu pečlivě připravují po redakční i jazykové stránce. Jedinečnost každé knihy je umocněna originálním grafickým designem obálek, který je inspirován nejen tradicí české knižní kultury, ale i aktuálními světovými grafickými trendy.

Za dobu své existence se nakladatelství KNIHA ZLIN zařadilo mezi výrazné hráče na knižním trhu, pro české čtenáře objevilo knihy Joa Nesbøho, Simona Mawera či Michela Fabera, a jeho knihy si našly cestu nejen k předním recenzentům, ale také ke generačně rozmanitému okruhu čtenářů.

www.KnihaZlin.cz

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Tereza Jílková

Knihomol, snílek, fotograf, milovník seriálů a naprosto zcvoklý člověk v jednom dárkovém balení. (osobní blog)