Noční motýl nese smrt

recenze knihy Noční motýl

Historické detektivky se mezi čtenáři těší velké oblibě. Novinkou v tomto žánru je Noční motýl Ondřeje S. Nečase, v němž se snoubí vraždy s legendou o víle zvané Noční motýl, která přináší rozkoš i smrt.

V září roku 1489 přijíždí Mojmír Mráz ze Žezlic, zmocněnec moravského zemského soudu, na hrad svého dávného přítele, aby vyšetřil podivnou smrt jeho vnučky. Mladičká Jitka utekla ke komediantům, protože se nechtěla vdávat. Tak jak to kdysi bývalo, i na ni čekal domluvený sňatek, z něhož plynuly především obchodní výhody. Mojmíra vedou stopy do Častovic, malého městečka, ukrytého mezi lesy, kde před lety řádil přelud víly, jíž všichni říkali Noční motýl. Zdá se, že po legenda po letech znovu ožila, stala se Jitka její obětí? Není však jedinou mrtvou, než Mojmír zjistí, co se stalo, zavražděných se objeví víc. Mají něco společného? Mojmír je realista a stojí nohama pevně na zemi. Je mu jasné, že zločiny jsou páchány lidskou rukou. Ale čí? A jaký je důvod?

Noční motýl - obal knihyNoční motýl se odehrává na konci 15. století, je tedy jasné, že nás čeká výlet do světa zločinu nepolíbeného moderní technikou. Mojmír Mráz se musí spoléhat na svůj mozek a také na to, co pro něj zjistí jeho pomocníci – páže Kristián a zbrojnoši Olota a Boreš. Právě v tom spočívá obliba historických detektivních příběhů, kdy vyšetřovatel nemá po ruce výdobytky dnešního světa, vystačit si musí s tím, co vidí a slyší. O to víc je zajímavější sledovat, jakým způsobem se dopátrá výsledku.

Autor si s příběhem opravdu vyhrál, soustředil se na detaily a popisy, díky kterým před námi vyvstává středověk téměř reálný. Do příběhu zakomponoval nejen zajímavou legendu, jíž dal posléze logické vyústění, které však překvapí, ale přiblížil také velký počet postav, hlavních i vedlejších, které dobarvují kolorit místa. Hlavní postava Mojmíra Mráze ze Žezlic je co se fyzického popisu týče naprosto přesně vykreslená. Víme, že má holou hlavu, bujaré kníry, špatně vidí na jedno oko a je hřmotné postavy. Charakterový popis pokulhává, takže pořádně netušíte, co si o něm myslet. Vypadá to, že se jedná o první díl série, snad tedy v dalších částech poznáme Mojmíra blíže. Do popředí se tak víceméně dostává Kristián, mladý, bystrý, ale trochu zbrklý Mojmírův pomocník, který vzbuzuje přirozené sympatie.

Historická detektivka Noční motýl mě překvapila důmyslně spleteným řetězcem vražd, je vidět, že spisovatel Ondřej S. Nečas je původní profesí informatik, který umí fakta a situace dát dohromady, aniž by působily zmateně.

Líbila se mi celková podoba knihy, jazyk i dobové výrazy, jež přispěly k celkové atmosféře příběhu působícímu autenticky.

Noční motýl určitě zaujme všechny milovníky historických románů s detektivní zápletkou, kteří hledají neotřelý zločin.

 

Název knihy Noční motýl
AutorOndřej S. Nečas
Žánrhistorie, detektivní
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2019
Počet stran240
ISBN978-80-7588-120-5
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)