Úterý, 5.12.2023
KnihyKultura

O čem se nemluví

Alicin život je až po okraj naplněn péčí o rodinu, zejména o sedmiletého synka trpícího poruchou autistického spektra. Situaci jí neulehčuje manžel workoholik, který se snaží pomáhat, ale málo, navíc si k synovi nedokáže najít cestu a upíná se spíše na dcerku, která je velmi chytrá a inteligentní. Když Alicina babička prodělá záchvat, snaží se ji Alice denně navštěvovat v nemocnici. Babička cítí, že už na světě nebude dlouho a ráda by prostřednictvím vnučky uzavřela svou minulost, o níž rodině neřekla úplně vše. Požádá proto Alici, aby jela do Polska a pátrala tam po osobách spjatých s jejím životem za druhé světové války.

V roce 1942 se v ruském uprchlickém táboře koná svatba dvou mladých lidí. Svatební slib je závazkem na celý život a zároveň lží, s níž budou oba žít celý život. Někdy však musíme lhát, abychom zachránili ty, jenž nejvíce milujeme

O čem se nemluví - recenzeKelly Rimmerová je autorkou několika románů, které vyšly také u nás. Její knihy jsou zárukou, že se vám dostane poctivé dávky emocí i vyvážené romantiky, a výjimkou není ani počin nazvaný O čem se nemluví. Odehrává se ve dvou časových rovinách. Současná linie nabízí pohled do světa moderní ženy, která musí zvládnout náročnou péči o postižené dítě a zároveň dát zbytku rodiny pocit, že jsou pro ni stejně důležití. Alice bojuje s občasnými návaly frustrace a bezmoci, že je na vše sama, které se znásobí poté, co odjede do Polska a nechá děti v péči manžela. Kelly Rimmerová se soustřeďuje na vzájemné vztahy v rodině, v níž je většina členů soustředěná na kariéru a osobní život odsouvá na vedlejší kolej.

S touto linií se střídá historická část, v níž sledujeme osudy polské dívky Aliny, sedlácké dcerky, již válka přinutí až příliš brzy dospět. Alina je zamilovaná do Tomasze a plánuje, že si ho vezme. Láska ji drží nad vodou, díky ní je schopná činů, na nichž závisí životy mnoha lidí, včetně toho jejího. Autorka líčí útrapy obyčejných Poláků, kteří chtěli jen žít, pracovat a milovat, místo toho bojují o přežití. 

S Alicí se podíváme do Polska a budeme pátrat po rodinných kořenech a vazbách, které na tuto zemi měla její babička. Čtivý příběh je plný vypjatých okamžiků a dojemných chvil, které vám možná dokážou vehnat slzy do očí, v každém případě však přesvědčí o tom, že člověk v sobě dokáže najít sílu, i když to už nečeká a kvůli lásce je schopen i těch největších obětí.

Kelly Rimmerová se inspirovala osudy vlastních příbuzných a připomněla tak, že neotřelé příběhy máme mnohdy na dosah, aniž bychom o nich věděli. Na minulost, ať je jakákoliv, by se zapomínat nemělo.

 

Název knihy O čem se nemluví
AutorKelly Rimmerová
Žánrhistorický román
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2022
Počet stran440
ISBN978-80-249-4775-4
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)