Pátek, 22.9.2023
HudbaKultura

O finále Rock for People postarají svižní Loonaloop

O finále Rock for People postarají svižní LoonaloopPendulum, Digitalism a … Loonaloop. Šetřete síly už nyní, protože poslední noc bude ve znamení tance. Vzpomínáte na kolektivní vzedmutí před dvěma lety na Underworld?

Patříte mezi příznivce pravidelně tepajících elektronických rytmů, podpořených autentickými zvuky živých hudebních nástrojů? Pak si vás jistě z podia rychle získají tři světlovlasé Australanky obsluhující za divokých pohybů celého těla didgeridoo, housle, klávesy a vokály, a dva muži za bicími, basou a počítačem.

Na Rock for People se letos vrátí před české fanoušky australská kapela Loonaloop, vzniklá z bývalých členů populárních Tribal Drift. Pětice muzikantů ze Sydney se před tuzemským publikem se svým experimentálním a strhujícím projektem objevuje celkem pravidelně, kapela má za sebou ale i koncertování po celé Evropě či účast na prestižním britském festivalu Glastonbury. Loonaloop se ve své bohaté koncertní kariéře potkali na podiu například se skupinami Dreadzone či Orbital.

Rock for PeopleJejich muzika se snaží spojovat chytlavé taneční rytmy s hraním na živé hudební nástroje a vytvářet tak na koncertech velmi specifický a v mnoha ohledech novátorský zvuk. Nejvýstižněji bývá jejich styl popisován jako world beat/dance act – Loonaloop svou tvorbou pokrývají doslova přehršel tanečně-hudebních stylů jako je drum’n’bass, trance, house grooves, world beats, slyšet jsou tu ale i cikánské a další vlivy.

Zvuk pětice Loonaloop je skutečně ojedinělý a přitom publikem i při svou poslechovou náročnost pozitivně přijímaný. Díky kombinaci nástrojů, živého zpěvu a použitých technologií (samplery, smyčky atd.) produkují progresivní melodické taneční tracky, s nimiž sklízejí úspěchy na klubových scénách nejen po celé Austrálii. Jejich počet na podiu se pohybuje “někde mezi pěti a sedmi muzikanty”.

 

Již po svém vzniku v roce 2003 a po dokončení debutového alba Cleared 4 Take Off (u společnosti Didgeridoo Records) odjeli Loonaloop několik po sobě následujících turné po Evropě. Od té doby v podstatě neustále křižují festivalová hudební podia. V roce 2005 vydali druhé album Images Of Flying (opět na Didgeridoo Records), které vznikalo střídavě na pobřeží oceánu v Austrálii, v anglickém Essexu, ale také překvapivě na českém venkově.

Rock for People Třetí řadovka Skipping Stones vyšla před dvěma lety, získala několik tanečních cen… A opět následovala nekonečná koncertní šňůra na jeho podporu. I avizované letošní představení Loonaloop na Rock for People by mělo patřit do jejich posledního, publikem již vyzkoušeného”balíčku” emocí a hudebních nápadů a myšlenek.

Tohle živé organické hudební těleso je dobře známé pro vyloženě opojnou energetickou náročnost, kterou ze sebe Australané v čele se zpěvačkou Shiney Lefai vyloženě chrlí. Jak napsal britský Mixmag: “Fascinující! Tahle kapela předvádí opravdu jedinečnou a výkonnou show. Má hlubokou schopnost strhnout publikum až k tomu, že dokáže vlastní silou a nadšením doslova rozhoupat celý taneční parket.”

Pokud byste měli té syntetičtější hudby plné zuby, v jednom z hangárů bude poslední den od 22.30 probíhat DJ´s PARTY SKA & PUNK & REGGAE, v druhém desky roztočí v rámci rezidentní noci Evropy 2 Pavel Cejnar!

Více na http://www.rockforpeople.cz.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.