O minutu později

recenze knihy O minutu později

Vivienne Shegerová je bezstarostná mladá žena. Ve svých sedmadvaceti má všechno – krásný byt, nastartovanou kariéru i milostný vztah. Ale někdy stačí minuta, abyste o všechno přišli, a přesně to potkalo Vivienne. Nikdy by ji nenapadlo, že zrovna ji ochromí infarkt a bude muset začínat znovu. Otázkou je, na jak dlouho? Jak dlouho její srdce vydrží? Bude moci žít plnohodnotný život, založit rodinu?

Mladou ženu začínáme sledovat v okamžiku, kdy jí jde doslova o život a ona musí přehodnotit své dosavadní priority. Rázem se stává závislou na druhých, bez jejichž pomoci a opory by nebyla schopná existovat. Vivienne opouští krásný byt i přítele, pro něhož by byla přítěží, a s pomocí matky a nejlepších přátel začíná znovu. Nečekejte, že bude vše zalité sluncem, jako v hollywoodském dojáku. Jak dobře víme, rodinné vztahy bývají občas dost napjaté, takže když má teď Vivianne hodně času, proč ho nevěnovat třeba hluboko zasunutým tajemstvím? Jaká je Vivienne doopravdy? 

O minutu pozdějiDruhou linii příběhu tvoří vyprávění jisté Shelley. Tato postava na první pohled nemá s Vivianne nic společného. Shelley se s manželem a dětmi nastěhuje na starší farmu a má v plánu žít pravý venkovský život, chovat zvířata a pěstovat zeleninu. Jejich osudy sledujeme od poloviny osmdesátých let minulého století až po současnost. Zpočátku tato linka působí velmi chaoticky, vlastně vůbec netušíte, proč je do děje zakomponována, i když podvědomě víte, že jen tak, kvůli autorčinu potěšení to určitě nebude. Přiznám se, že jsem se zpočátku v Shelleyině příběhu orientovala těžce, nemohla jsem si na tuto úplně odlišnou linku hned zvyknout. Pořád jsem přemýšlela, co mají Shelley a Vivianne společného, tipovala různá rozuzlení, která mi nevyšla a spisovatelka mě tím svým překvapila. A ano, nakonec zjistíte, že tato linie má v ději své opodstatněné místo a vše do sebe krásně zapadá jako dílky puzzle.

Román O minutu později je melancholicky laděným rodinným příběhem, u něhož si uvědomíte, jak je lidský život křehký a jak málo stačí k tomu, abyste se ocitli na druhém břehu, odkud není návratu. Místy sklouzává do sentimentální nálady a působí, zejména v závěru, trochu klišoidně. Ale ruku na srdce, kdo občas nevyhledá nějaký ten hořkosladký doják? Susan Lewisová také nahlíží pod ruce transplantační jednotce. V románu se tematika transplatace orgánů probírá docela hojně, a je vidět, že ji autorka má nastudovanou.

Pokud máte rádi barvité a dramatické příběhy, je kniha Susan Lewisové tou správnou volbou.

 

Název knihy O minutu později
AutorSusan Lewisová
Žánrromán
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2020
Počet stran408
ISBN978-80-249-4297-1
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)