Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Masopust – křepčení v maskách ze seznamu UNESCO

Masopust, Veselý kopec, foto: Jaromír Zajíček - FotoZajda.czVe čtyřech vesnicích na Hlinecku se dodnes dědí z otce na syna masopustní převlékání do maškar. Zábava chráněná úřadem světového dědictví začala už o víkendu 4. února na Veselém kopci. Masopustní rej mohou zájemci v různých místech kraje vidět až do první poloviny března. Další v průvod proběhne ve Studnici u Hlinska 18. února 2012.

Masopustem se nazývá období, které začíná po svátku Tří králů a končí v úterý před Popeleční středou. Je to doba zabíjaček, besed a zábav končící obchůzkou maskovaných postav.

Průvody lze vidět  v mnoha vesnicích, v některých městech pořádají masopustní jarmarky, masopustní veselice či masopustní plesy, ale jen ve Vortové, Hamrech a Studnici na Hlinecku si oslavy uchovaly svoji podobu z 19. století.

Nejde jen o precizně připravené masky Slaměného, Ženy , Žida, Rasa, Turků, Kobylky či Kominíka. Jinde masopusty mají karnevalový charakter, objevují se nové typy masek, ale v těchto obcích se drží tradice. A hlavně, za masky se převlékají pouze muži. I masku Ženušky obléká muž, a to proto, že masopust byl spojován s mužskou silou a plodností.
Když lidé sledují divoký průvod masek ve Vortové, Hamrech nebo ve Studnici, mají většinou pocit, že vidí naprosto shodné představení. Jenže vtip je v tom, že ve skutečnosti se v detailech liší. A každá vesnice si na těchto drobných odlišnostech zakládá. Třeba na tom, že vortovská Kobyla má čepici trojúhelníkového tvaru, ve Studnici je zase vysoká.

Tanec Turků je ve Vortové podobný jako v Hamrech, ale ve Studnici je jinačí.Ve Vortové je Ras i jakýmsi vesnickým doktorem, takže přihlížející vyšetřuje a dává na různé neduhy barevné  bonbony, ve Studnici se Ras naopak stará o masku Kobylky. 

Každé společenství detaily vnímá jako zásadní a vůči ostatním vymezující prvek. Je to jejich tradice, ale když přijede někdo třeba z města, tak ty rozdíly nemá šanci postihnout.

Nejbližší představení staročeské maškary bude k vidění již tuto sobotu 18. února 2012 ve Studnici u Hlinska.

Průvod se vydá pro povolením starostky v 9.00 a bude ukončen porážením kobyly v 18.00 hodin. Občerstvení zajištěno. 

 

zdroj: iDNES.cz


Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.