Neděle, 24.9.2023
KnihyKultura

Odvážná porodní asistentka

Kateřina Janouchová - Bosá dívkarecenze knihy
Kateřina Janouchová – Bosá dívka

Dívala se na fasády domů a na úhledné živé ploty a intenzivněji než jindy si představovala, jaké osudy se za nimi asi skrývají. Lidé toho o tom, co se jim honí hlavou v hodině mezi psem a vlkem, mnoho nenamluví. O ty nejniternější úzkosti se člověk jen málokdy s někým podělí, nevykládá o nich někde na večírku ani o nich nepíše na Facebooku. Ne, lidé ostatním rádi předkládají hezký a upravený obrázek svého života, možná se dokonce snaží vyvolat dojem, že jsou šťastnější a úspěšnější, než jak tomu je ve skutečnosti.

Osmý díl s porodní asistentkou Cecilií Lundovou, nenechte se odradit, pokud jste nečetli předchozí knihy, tak jako já. Příběh můžete bez problémů číst bez jakýchkoliv dřívějších znalostí. Na obálce pod názvem titulu „Bosá dívka“ je napsáno „švédský rodinný thriller“, jsem na vážkách, jestli toto označení knihu vystihuje. Thrillerem bych příběh nenazvala, je to spíše drama, které se však odehraje především na posledních třiceti stránách, jinak je to celkem klidné čtení.

Porodní asistentka Cecilie oslavila čtyřicítku, je rozvedená a ve střídavé péči se stará o svých pět dětí. Pracuje na soukromé porodní klinice a řeší běžné starosti, jak pracovní, tak osobní. Alespoň do té doby, než se na klinice objeví dívka, žebračka, která zde po porodu zanechá svého syna. Cecilie si více začne všímat lidí postávajících na ulicích a žebrajících o peníze. Najednou k nim nechce být lhostejná a ráda by jim pomohla. Problémy se objeví i doma, především s dospívajícím synem Marcusem a také s nejmladší dcerou Ellen. Ale největší potíže si způsobí Cecilie sama poté, co se nechá zatáhnout do problémů přistěhovalců. Jak to s Cecilií dopadne? Vyvázne z nebezpečí?

Okamžitě si představila zdemolovaný byt, možná tam dokonce hořelo. Rozbité lahve. Nůž, který někdo zabodl do pohovky. Vyhřezlé čalounění. Koberec ušpiněný od zablácených bot. Podlaha plná střepů. Sevřel se ji žaludek. Třeba Marcuse znovu někdo zmlátil.

Kniha je rozdělena do krátkých kapitol, v nichž se střídají různé postavy spjaté s hlavní hrdinkou, ale nejvíce kapitol je samozřejmě věnováno porodní asistence. Líbilo se mi, jak autorka v pár kapitolách věnovaných žebračce Malice, která nechala na klinice svého syna, postupně poodhaluje do čeho se Malika namočila. Také příběh Ceciliiny sestry Marie upoutal moji pozornost a jak to s ní dopadne, mě moc zajímá. Bohužel v této knize nám to autorka neprozradí a konec naznačuje, že jistě bude následovat další příběh, ráda si ho přečtu, snad nás autorka nenechá dlouho čekat.

V knize se objevuje mnoho postav, jelikož Cecilie má velkou rodinu a v práci několik kamarádek. Přiznávám, že ze začátku jsem se v nich ztrácela, ale pak jsem se zorientovala a už jsem si vychutnávala samotný příběh.

Co když v lese nejsou sami? V hrudi se jí šířil strach a hrozilo, že přeroste v paniku. To je přece směšné, snažila se sama sebe uklidnit, je vážně k smíchu. Všechny ty horory, ve kterých se osamělé ženy z nějakého záhadného důvodu vydávají v noci na opuštěná místa a samy bloudí nebezpečným lesem. Osudová hudba, která jí zněla v uších, jako by zesílila, temné tóny ji varovaly, že by se měla vrátit.

Co mi však v knize vadilo, byla o něco menší velikost písma, než bývá obvyklé a také způsob označení přímé řeči pomlčkou na začátku řádku, občas bylo těžší odtušit, kde přímá řeč končí, a kde už nastupuje vypravěč. Ale i na toto jsem si v průběhu četby zvykla.

Když jsem Bosou dívku četla, stále jsem číhala, kdy dojde ke zvratu, a je škoda, že se drama scvrklo na posledních třicet stran, myslím, že závěr mohla autorka více rozepsat, kniha by si to zasloužila, jelikož hlavní námět není vůbec špatný a je v současné době velmi aktuální.

Můj celkový dojem z díla je pozitivní, kniha je čtivá a pro své téma zajímavá. Autorka je dobrou vypravěčkou. Nechybí zde láska, přátelství a dobrodružství.

Doporučuji všem, kteří mají rádi příběhy o mezilidských vztazích a to nejen mezi osobami blízkými, ale i vztahy mezi usedlíky a přistěhovalci. A těm, co mají rádi napětí.

„Jak je možné, že se těmhle lidem nedostane nějaké pomoci? Říká se, že ve Švédsku nikdo nemusí zůstat bez domova. A v minulosti to koneckonců byla pravda, pomyslela si Cecilie, když procházela kolem několika dalších žebráků. Přála si, aby mohla dát něco peněz každému z nich, ale to nešlo.“

Doufám, že se brzy dočkáme pokračování a nevylučuji, že si přečtu i předchozí autorčiny knihy.
Dílo hodnotím 80 %.

 

Kateřina Janouchová - Bosá dívkaNázev:                               BOSÁ DÍVKA
Autor:                                 Kateřina Janouchová

Vydavatel/výrobce:         Mladá fronta
Rok vydání:                      2017

Počet stran:                      342
Vazba:                               pevná bez přebalu
Rozměry:                          130 x 200 mm

EAN:                                   9788020441690
ISBN:                                  978-80-204-4169-0

E-shop:                              kniha  www.Kniha.cz

                                             e-kniha www.PalmKnihy.cz

Databáze knih:                  www.DatabazeKnih.cz

 

Mladá fronta
Divize Knihy vydavatelství Mladá fronta
je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působíme od roku 1945. U odborníků patříme mezi respektované značky a mezi čtenáři jsme oblíbení díky vhodné volbě zajímavých titulů.

Věnujeme pozornost zejména překladové beletrii, která tvoří asi třetinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu a knihám pro děti a mládež. Vydáváme však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru.

Na trh ročně uvedeme kolem 200 nových knih. Knižní tituly najdete nejen v tradičních knižních edicích, ale i v dalších zajímavých mimoedičních projektech. Stálé oblibě se těší tituly domácích i zahraničních autorů, z nichž se mnozí dočkali prestižních ocenění.

Informace o novinkách naleznete na stránkách internetového knihkupectví www.kniha.cz.


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.