Úterý, 16.4.2024
KnihyKultura

První Zrnko temnoty: Oko čarodějnice

recenze knihy Oko čarodějnice

Nakladatelství Golden Dog, zaměřené zejména na vydávání původního českého hororu, představilo první svazek nové edice Zrnka temnoty, v níž budou vycházet kratší žánrové prózy. Onou první vlaštovkou je novela Nelly Černohorské s názvem Oko čarodějnice. Autorka již na počátku letošního zaujala svou prvotinou, sbírkou povídek Zlovolné bytosti, vydanou nakladatelstvím Pointa.

Oko čarodějniceHlavní hrdinkou novely je Sofie, která prožívá běžný život osmnáctileté dívky: drobné konflikty s rodiči i školou, lásky i zklamání. Do mozaiky zdánlivě banálních epizod se postupně stále výrazněji vkrádají děsivé události, k nimž dochází ve městě a které se stále těsněji stahují kolem Sofiiny rodiny.  Přitom se začne ukazovat, že příčinou všeho zla může být artefakt, který její matka zakoupila ve starožitnictví, aniž si cokoliv zjistila o jeho původu. Příběhem prostupuje vyprávění o čarodějnici, která byla v sedmnáctém století odsouzena a popravena. Každý čtenář, alespoň trochu zasvěcený do hororových pravidel, však jistě tuší, že její smrt zdaleka nemusí znamenat konec jejího řádění.

Novela je psána moderním jazykem v přítomném čase, což zintenzivňuje prožitek hrdinčiných emocí a úzkostí. Zajímavá je volba vyprávění v ich-formě, a to zejména v souvislosti se zakončením příběhu. Ten dokreslují i stylizované stránky místního tisku, který krvavé události komentuje, což zvyšuje autenticitu i vazbu na konkrétní místa Opavy. Příběh se z jednotlivých temných střípků slévá do poutavého děsivého finále. Přiznám se, že mi zpočátku poněkud trvalo, než jsem se začetl, ale o to víc jsem se ke konci nemohl odtrhnout.  

Za zmínku jistě stojí i zajímavé ilustrace Moniky Pavlovičové, obálka a grafická úprava Michala Březiny i na naše poměry zatím trochu netypický playlist písní a skladeb uvedených v textu.

Oko čarodějnice má formát vhodný k ukrácení jízdy cesty dopravními prostředky, avšak přes svou útlost přináší hutný obsah a napínavý děj. Rozhodně je svěžím obohacením domácího hororu.

 

Název knihy Oko čarodějnice
AutorNelly Černohorská
ŽánrHorory, Literatura česká
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2021
Počet stran124
ISBN978-80-88067-40-5
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.