Pondělí, 15.7.2024
Chrudim

Očkovat proti pandemické chřipce se může již každý

Ilustrační fotoZačíná druhá vlna očkování. Vakcínu proti pandemické chřipce zpřístupnila vláda všem. Každý čtvrtek, počínaje 25. února 2010, budou otevřeny ordinace v osmi vakcinačních centrech v Pardubickém kraji. Zdarma se může nechat očkovat každý, s výjimkou  dětí do tří let. Dosud měli nárok na očkování pouze chroničtí pacienti a profese nezbytné pro zajištění chodu státu,   to  energetici, vodohospodáři, hasiči nebo policie.

 

“Kraj vychází vstříc občanům a snaží se zpřístupnit vakcinační centra co nejširšímu okruhu lidí, přestože to není naše povinnost,” vysvětluje radní Markéta Tauberová, proč kraj supluje práci ministerstva zdravotnictví.  “Domluvíme se s očkovacími centry, aby otevřely ordinaci v jeden konkrétní den v týdnu. Věříme, že to organizačně zjednoduší vakcinaci a také ji  zpřístupní občanům,” uvedla Andrea Kynclová, která je pověřena vedením odboru zdravotnictví Krajského úřadu Pardubického kraje. Upozorňuje, že  těhotné ženy a rodiče  malých dětí by si měli před cestou do vakcinačního centra vyřídit   doporučení od lékaře.

 

Procento nemocných s respiračními chorobami narůstá, proto Pardubický kraj doporučuje vakcinaci. Očkování je zcela zdarma, neplatí se ani třicetikorunový poplatek. Podmínkou je pouze pojištění u některé z českých zdravotních pojišťoven.

 

Vakcinační centra hlásila, že doposud zdravotníci projevovali malý zájem o očkování. Zatím bylo proočkováno 345 lidí, tj. 12,41 procent z plánovaných 2779 osob.  

 

Aktuální vakcinační centra v Pardubickém kraji

Pardubická krajská nemocnice, a. s,

Orlickoústecká nemocnice, a. s.

Svitavská nemocnice, a. s.

Litomyšlská nemocnice, a. s.

Chrudimská nemocnice, a. s.

Nemocnice následné péče v Moravské Třebové

Vysokomýtská nemocnice

Poličská nemocnice, s. r. o.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.