Očkovat proti pandemické chřipce se může již každý

Ilustrační fotoZačíná druhá vlna očkování. Vakcínu proti pandemické chřipce zpřístupnila vláda všem. Každý čtvrtek, počínaje 25. února 2010, budou otevřeny ordinace v osmi vakcinačních centrech v Pardubickém kraji. Zdarma se může nechat očkovat každý, s výjimkou  dětí do tří let. Dosud měli nárok na očkování pouze chroničtí pacienti a profese nezbytné pro zajištění chodu státu,   to  energetici, vodohospodáři, hasiči nebo policie.

 

“Kraj vychází vstříc občanům a snaží se zpřístupnit vakcinační centra co nejširšímu okruhu lidí, přestože to není naše povinnost,” vysvětluje radní Markéta Tauberová, proč kraj supluje práci ministerstva zdravotnictví.  “Domluvíme se s očkovacími centry, aby otevřely ordinaci v jeden konkrétní den v týdnu. Věříme, že to organizačně zjednoduší vakcinaci a také ji  zpřístupní občanům,” uvedla Andrea Kynclová, která je pověřena vedením odboru zdravotnictví Krajského úřadu Pardubického kraje. Upozorňuje, že  těhotné ženy a rodiče  malých dětí by si měli před cestou do vakcinačního centra vyřídit   doporučení od lékaře.

 

Procento nemocných s respiračními chorobami narůstá, proto Pardubický kraj doporučuje vakcinaci. Očkování je zcela zdarma, neplatí se ani třicetikorunový poplatek. Podmínkou je pouze pojištění u některé z českých zdravotních pojišťoven.

 

Vakcinační centra hlásila, že doposud zdravotníci projevovali malý zájem o očkování. Zatím bylo proočkováno 345 lidí, tj. 12,41 procent z plánovaných 2779 osob.  

 

Aktuální vakcinační centra v Pardubickém kraji

Pardubická krajská nemocnice, a. s,

Orlickoústecká nemocnice, a. s.

Svitavská nemocnice, a. s.

Litomyšlská nemocnice, a. s.

Chrudimská nemocnice, a. s.

Nemocnice následné péče v Moravské Třebové

Vysokomýtská nemocnice

Poličská nemocnice, s. r. o.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.