Láska neumírá

recenze knihy Olga

„Herberta a Viktorii neodolatelně přitahovala zvědavost a obdiv, s nimiž se Olga zajímala o jejich svět. Rychle se s ní spřátelili, což ukazovalo, jak osamělí byli, přestože si to neuvědomovali.“

Tato kniha ve mně po dočtení bude ještě dlouho rezonovat. Olga ve vás zanechá hluboký dojem. Láska, která trvá několik desetiletí, ačkoliv ten druhý nenávratně zmizel při expedici za polární kruh.

Hlavní hrdinka Olga je silná žena, která neměla jednoduché dětství, vyrůstala jako sirotek u své babičky. Její život nabral nový směr poté, co se seznámila s Herbertem a jeho sestrou Viktorií. Zatímco Viktorie se k Olze během dospívání otočí zády, Herbert se do ní zamiluje. Bohužel jeho rodiče jejich vztahu nepřejí. Herbert totiž pochází z rodiny statkáře vlastnícího cukrovar a pro syna mají vybranou jinou partii. Herbert však Olgu miluje a když nemůže být s ní, raději cestuje a objevuje pro Německo nové světy. Nakonec se vypraví na sever, do arktické pustiny, a to se mu stane osudným. Jak si bez něho Olga poradí? Najde si jinou lásku? Skvělá kniha na jedno slunečné odpoledne.

Autorovi se na stranách této útlejší knihy podařilo zachytit více než sto let života na pozadí historických událostí vedoucích ke vzniku Německa. Jedná se o příběh velké lásky, porozumění, ale také samoty a odloučení.

„Bůh není.“

Olga vzhlédla od knihy a podívala se na Herberta. „Nýbrž?“

„Nýbrž?“

„Co je místo něj?“

„Nic.“ Herbertovi se zdála její otázka legrační a se smíchem zavrtěl hlavou. „Existuje svět, ale neexistuje nebe a neexistuje bůh.“

Olga - Schlink Bernhard (ODEON)Kniha je rozdělena do třech částí a autor v každé z nich volí jiný styl vyprávění. První část vypráví nezávislý vypravěč, v druhé části se slova ujímá Ferdinand, syn z rodiny, pro kterou Olga spravuje a šije oblečení a oba si jsou velmi blízcí. A je to právě on, kdo vypátrá Olžiny dopisy, které posílala Herbertovi. Ve třetí části je vypravěčkou sama Olga prostřednictvím svých dopisů. A konečně do sebe vše zaklapne a my se dozvíme to, co autor v předchozích částech jen naznačil a přeci si to nejdůležitější nechá pro sebe. Jeden velký otazník nám zůstane nezodpovězen.

Je až neuvěřitelné, jak silný příběh dokázal spisovatel rozehrát na tak málo stránkách, a vše podstatné nám sdělit. V knize nenajdeme zbytečný balast, děj plyne dalo by se říci kosmickou rychlostí a závěrečná část mě naprosto pohltila. Nezbývá mi než říct, že se jedná o skvělý, promyšlený román, který nás přiměje se zamyslet.

Při čtení budete neustále doufat, že se Herbert odněkud vynoří a že nás bude čekat šťastný konec, ale jak sama anotace prozrazuje, happy end se nekoná.

„Poprvé bylo všechno skutečné: ztráta, rozloučení, bolest, smutek. Rozplakala se a nemohla přestat.“

Knihu jsem četla jedním dechem a vzhledem k jejímu rozsahu je to opravdu kniha na jedno odpoledne, ale dalších pár dní si ji budete přehrávat v hlavě.

Román Olga doporučuji všem, co si rádi přečtou o velké lásce, o příběhu, který se mohl odehrát. V doslovu se dozvíme, že Herbert byl skutečnou postavou. Uměla bych si představit, že by toto dílo mohlo být zfilmováno a jedno oko by nezůstalo suché.

Moje hodnocení je 99 %.

 

 

 

Název knihy Olga
AutorBernhard Schlink
ŽánrRomán
  
Nakladatelství ODEON
Rok vydání2019
Počet stran232
ISBN978-80-207-1879-2
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

ODEON

Současný ODEON navazuje od roku 1999 na tradici někdejšího renomovaného nakladatelství a věnuje se překladovým i domácím autorům.

Knihy vycházejí v těchto edicích: Světová knihovna (190 svazků), Knihovna klasiků, Česká řada. Mezi kmenové autory Odeonu patří John Irving, Haruki Murakami, Chuck Palahniuk, Michel Houellebecq, Michael Cunningham či Sofi Oksanen. V České řadě vycházejí například díla Terezy Boučkové a Marka Šindelky.

www.odeon-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)