Opravdu v Medvědím brodě vraždí bigfoot?

recenze knihy Čekání na smrt

Parta dospívajících se posilněná alkoholem domlouvá, že by bylo fajn si zahrát hru “na honěnou” a tak nasednou do aut a jedou do lesa. Zde se dívky nechávají nahánět chlapci a skvěle se při tom baví.
Jednou z dívek je i Bianca, dcera místní policistky.

Bianca se však po chvíli oddělí od svých přátel a za krátko je pronásledovaná jakýmsi tvorem, který ošklivě páchne a je daleko vyšší než kterýkoliv člověk. Při zběsilém úprku padá do malé tůňky, kde objeví lidské tělo ve značném rozkladu.
Jako první se ostatní začnou domnívat, že by se mohlo jednat o “bigfoota,” který Biancu honil po lese a tohoto scénáře se chytí i místní nadšenci.

S námahou se otočila a našla kámen nebo kořen nebo co to bylo, o který se chtěla opřít, aby mohla vstát. Předmět ale nedržel úplně pevně. Stiskla ho a uvědomila si, že vůbec nedrží kořen ani kámen, bylo to příliš měkké. Téměř kašovité, mělo to však pevný střed. A… ach, dobrotivé nebe, jak se jí začala projasňovat mysl, uvědomila si, že zápach je strašlivý a že nepochází od skunka. Byl to spíš zápach mrtvého, rozkládajícího se masa.

Detektiv Regan Pescoliová se mezitím nemůže dočkat, až konečně nastoupí na zaslouženou mateřskou dovolenou, neboť jí chybí poslední týden do termínu porodu. Připadá si neforemná a těžká a její práce ji unavuje čím dál více.
Přesto se však rozhodla, že na mateřskou neodejde, dokud nevyřeší tento zapeklitý případ, zvláště pak, když to byla zrovna její dcera, kdo našel oběť.

Za chvíli je však nalezeno další tělo, a pak ještě jedno. Noční můra se dostává blíže domovu a Pescoliová se nedá a vyráží vstříc nebezpečí naproti, protože jiný způsob na zastavení vraha neexistuje.

Čekání na smrt byla mou první knihou z pera Lisy Jackson a jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistila, že se jedná již o sedmý díl ze série. V podstatě mě na knihu nalákala samotná anotace a fakt, že knihu vydalo nakladatelství Domino.
Tak se jdeme mrknout, jak se mi kniha vlastně líbila.

Jako první bych se ráda zaměřila na obálku. Ta se totiž báječně vyvedla, je jednoduchá, vyvedená v zelených odstínech a jako siluetu zde můžeme spatřit utíkající Bianku. Rozhodně si dokážu vybavit tu hrůzu, když před někým prcháte, nejen z popisu v knize, ale také z obálky, která jistě zaujme již na první pohled.
V knize na nás čeká celkem 33 kapitol, které jsou spíše delší a celý příběh pak zakončuje epilog, který se odehrává o dva měsíce později.

Kniha má celkem pomalý rozjezd a to i přes zběsilou lesní honičku a nález prvního těla. Líně se postupně dostáváme k vyšetřování a výslechům dětí, které byly přítomny při noční honičce v lese. Hned ze začátku mají Alvarezová s Pescoliovou pocit, že ne všichni jim říkají pravdu a ví něco víc.

V knize se setkáváme se spoustou jmen, která mohou být matoucí. Já sama jsem musela někdy chvíli popřemýšlet, kdo vlastně ke komu patřil. Myslím si, že méně je někdy více. Nicméně i tak si jde na tento fakt velice rychle zvyknout.

Čekání na smrtFaktem také je, že ač se jedná o detektivku, tak zde bylo spousta věcí, které by se mi hodily spíše do nějakého románu. Chybělo mi zde více akce a na obtíž mi bylo spousta povzdechů, které si autorka mohla odpustit. Ať už se jednalo o těhotenství Regan nebo chování Bianky, které bych neomlouvala vůbec ničím.

Samotná Regan Pescoliová byla postavou, ke které jsem si nedokázala vypěstovat nějaký hlubší vztah a stejný pocit jsem měla i u její kolegyně Seleny Alvarezové. Myslím si, že si autorka mohla více vyhrát s jejich charaktery, protože nejen, že jsem k nim v podstatě “nic necítila,” ale ani jsem si je nedokázala vybavit, což je velká škoda. V podstatě netuším, jestli je to tím, že se jedná již o rozjetou sérii, nebo se autorka jejich charaktery nijak zvlášť nezabývala ani na samotném začátku.

Když už mluvím o rozjeté sérii, tak si myslím, že tento díl jde v podstatě číst bez toho, aniž byste četli díly předchozí. Byly zde sice menší narážky na to, co se stalo minule, ale nejednalo se o nic dramatického a v ději se tak dalo úplně skvěle orientovat.

Jak celou knihu na závěr zhodnotit?
Osobně jsem byla trošku zklamaná. Anotace mě opravdu nalákala a já jsem se na knihu těšila, ale bohužel nebyla v takovém tempu, jak bych si představovala. Možná ani tak nešlo o samotné tempo, jelikož mi také sedí detektivky, kde se poctivě vyšetřuje a pátrá. Chyběla mi zde ale nějaká pomyslná jiskra, chybělo mi nadšení do čtení a co je hlavní – chyběl mi nějaký, jakýkoliv, vztah s hlavními hrdiny, neboť ten je pro mě ze všeho nejdůležitější.

Rozhodně však knihu nezavrhuji a doporučuji k přečtení. Přemýšlím, že se zkusím o kvalitách Lisy Jackson přesvědčit ještě jednou a tentokrát zkusím sáhnout po prvním díle. Uvidíme, třeba byl tento jen trošku slabší.

 

Název knihy Čekání na smrt
AutorLisa Jackson
ŽánrDetektivky, Dobrodružné, Pro ženy
  
Nakladatelství Domino
Rok vydání2017
Počet stran472
ISBN978-80-7498-232-3
  
Nákup knihy https://www.dominoknihy.cz/
Nákup e-knihy https://www.palmknihy.cz/
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Domino

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

www.dominoknihy.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jana Vavrečková

Knihomolka srdcem i duší, vášnivá hráčka Call of Duty. Milovnice turistiky, přátel a rodiny. (osobní blog)