Úterý, 21.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Osudové léto

recenze knihy Osudové léto

Americká spisovatelka Nicola Harrisonová obohatila knižní trh aktuálně svým debutem Osudové léto. Vrací se v něm o osmdesát let zpátky do minulosti a líčí příběh lásky, jíž tehdejší svět nebyl nakloněn. 

Beatrice Bordeauxová a její manžel Harry tráví léto roku 1938  na skalnatém ostrově Montauk u Long Islandu stejně jako další bohatí Američané, kteří v chudé přímořské vesnici vidí příležitost k podnikání a rozšíření kapitálu. Beatrice, pocházející ze skromných poměrů, se cítí lépe mezi obyčejnými vesničany, s nimiž si rozumí mnohem víc, než s povrchními a falešnými Harryho přáteli. Navíc cítí, že její manželství se řítí do záhuby. Oba touží po dítěti, které nepřichází, ke všemu má Harry zřejmě milenku. Osamělá Beatrice se sblíží s charismatickým strážcem majáku Thomasem. Byť je přitažlivost vzájemná, rodící se milostný vztah hubí společenské konvence pokrytecké společnosti, jimiž je Beatrice pevně svázaná. Má tento nerovný svazek budoucnost?

Osudové léto - recenzeNicola Harrisonová napsala romanci, která okouzlí většinu čtenářek prahnoucích po příběhu, jenž opravdu chytí za srdce. Popisuje lásku mezi dvěma společensky nerovnými partnery, což v literatuře není nic nového, vzpomeňme romány Milenec lady Chatterleyové nebo Na Větrné hůrce, ale čtenářky to stále milují. Beatrice je sice vdaná žena, uvnitř však touží po opravdové, čisté lásce, jíž se jí od manžela bohužel nedostává. Vše má ztíženo i svým společenským postavením. Jako žena významného a bohatého bankéře se řadí mezi honoraci, kam se jí ale nikdy nepodařilo pořádně proniknout. Ale Beatrice není žádná unylá panenka, uvidíte, že se dokáže vzepřít a dokonce se v ní probudí rebel. V Osudovém létu autorka líčí třídní rozdíly panující mezi bohatými hosty Montauku a jeho stálými obyvateli, kteří si na živobytí musí tvrdě vydělávat. Poukazuje i na rivalitu a soupeření žen, na faleš, intriky a pomluvy, jimiž je americká smetánka prolezlá. Beatrice jim čelí s hrdostí sobě vlastní, takže se dočkáme i scén okořeněných jemným humorem, přesto v příběhu zůstává hořký podtón. 

Osudové léto není knihou, v níž by jedna akce střídala druhou. Plyne velmi pozvolna a graduje až v samotném finále. Děj je sice předvídatelný, máte pocit, že téma je častokrát recyklované a už jste ho v různých obměnách četli, přesto má v sobě něco navíc. Autorka totiž překvapila koncem, který je neotřelý a nesklouzává ke klišé. Román má úžasnou dramatickou atmosféru díky lokalitě, v níž se odehrává. Divoká zákoutí skalnatého ostrova, jehož břehy omývá bouřlivé moře, přímo svádí k nejrůznějším romantickým představám

Osudové léto je skvělou volbou, hledáte-li odpočinkový román pro ženy všech věkových kategorií. 

 

Název knihy Osudové léto
AutorNicola Harrisonová
Žánrromány pro ženy
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2019
Počet stran440
ISBN978-80-249-3971-1
  
Nákup knihy www.ikar.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)