Středa, 22.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Osudy kavárenské rodiny v poválečném Německu

recenze knihy Kavárna U Anděla 1: Nová doba

Kavárna U Anděla v německém městě Wiesbadenu je velmi oblíbenou baštou místních umělců a bohémů, kteří v ní u dobré kávy a zákusku tráví spoustu volného času. A vůbec nejspokojenější je Hilda Kochová, dcera majitelů, která veselou atmosféru v kavárně miluje. Zlaté časy však končí nástupem Hitlera k moci. Po válce se Hilda snaží kavárnu vzkřísit, jenže to není jednoduché. Potraviny jsou na příděl, jedinou nadějí je černý trh, s čímž zase nesouhlasí otec Koch. Moc se mu nechce ani paktovat s americkými vojáky, kteří kavárnu rádi navštěvují. Situace se vyostří, když do kavárny vstoupí neznámá mladá žena. Tvrdí, že je neteří Heinze Kocha. Mezi ní a Hildou dochází k třenicím, což zhoršuje celkovou náladu v kavárně. Obrousí se ostré hrany vyhrocených vztahů? Stane se kavárna U Anděla zase oblíbeným místem wiesbadenských obyvatel? Anne Jacobsová známá pod pseudonymem Marie Lamballe přichází  s další rodinnou ságou, která tentokrát voní kávou a sladkým dezertem. 

Kavárna u AndělaPrvní díl nese název Nová doba a odehrává se v roce 1945. Poválečné osudy Kochových sledujeme z pohledu několika osob a tak máme příležitost vžít se do životů jednotlivých postav a jejich mnohdy nepochopitelného chování. Příkladem je Hilda, odvážná, tvrdohlavá, zároveň i citlivá mladá dívka, kterou si oblíbíte, aby vás  vzápětí nazlobila nepřiměřenou reakcí, nad níž jen kroutíte hlavou. Ale vše má svůj důvod, jak Hildino chování, tak Heinzův odpor k novotám, či tajnůstkářské chování Luisy, neteře Kochových, jejíž cesta za klidným životem je roubená trápením a traumaty z dětství i války. Právě tyto různé náhledy v čase i postavách činí příběh atraktivním a ne nudným.

Kromě hlavních postav soustřeďujících se kolem Kochových se v knize objevuje i řada vedlejších, stejně výrazných, které také hrají v příběhu podstatnou roli. Jsou to umělci, kteří žili v bytech nad kavárnou. Postupem času i okolností zcela přirozeně splynuli s Kochovými a stali se nedílnou součástí rodiny. Asi nejvíce zaujme křehká a labilní švadlena Julie, jíž kvůli židovskému původu hrozila smrt, a Kochovi ji celou dobu ukrývali v tajném bytě. Byť je postav v románu poměrně hodně, není těžké si je všechny zapamatovat a vtisknout do paměti. Anne Jacobsová všem určila konkrétní charakterové vlastnosti a povahové rysy, díky nimž je poznáte. Dohromady tvoří pestrou a výraznou skupinu lidí

Kavárna U Anděla – Nová doba není klasickým romantickým počinem pouze pro ženy, jak by se mohlo na první pohled zdát. I když je příběh plný lásky a milostných vztahů, zahrála autorka i na vážnější notu. Nabízí pohled na poválečný život, tentokrát z trochu jiné strany. Vidíme, jak konec války prožívali obyčejní lidé v Německu, že i oni strádali hladem a museli se vyrovnávat se ztrátou domova a soukromí následkem bombardování. Symbolem přežití je právě kavárna U Anděla, která zcela nedotčena přečkala četné nálety

Pokud vás zajímá poválečná doba, osudy obyčejných lidí a také milujete vůni kávy a dobré jídlo, je Kavárna U Anděla tím správným čtivem třeba pro nadcházející letní dny. První díl se s hrdiny knihy loučí v okamžiku, kdy prožívají euforii z konce války a šťastných návratů svých milovaných, zároveň naznačuje, že v dalších dílech bude na Kochovy a jejich přátelé čekat spousta dalších zajímavých zážitků a také osudových zvratů.

 

Název knihy Kavárna U Anděla 1: Nová doba
AutorAnne Jacobsová
Žánrromány pro ženy, historické romány
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2020
Počet stran392
ISBN978-80-249-4079-3
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)