Otazník je polovina srdce

recenze knihy Otazník je polovina srdce

Elin Boalsová žije s manželem a dcerou v New Yorku, kde pracuje jako fotografka. Je velice úspěšná, ale ona sama má pocit, že všechno není tak úplně v pořádku. Do práce se noří víc a víc na úkor svých nejbližších, s nimiž tráví už jen minimum času. Elin má totiž pořádný blok a před svou rodinou skrývá traumata z minulosti. Stavidla vzpomínek se spustí ve chvíli, kdy fotografka obdrží dopis od dávného kamaráda z dětství. Nejlepší, co může Elin udělat, je postavit se démonům čelem a vrátit se na rodný Gotland.

Sofia Lundbergová před časem okouzlila čtenáře dojemným příběhem nazvaným Červený adresář, v němž se zaměřila na životní příběh téměř stoleté Doris. Ta si do svého adresáře zapisuje vzpomínky na své nejbližší a přátele, aby je mohla předat praneteři.

Otazník je polovina srdceTaké román Otazník je polovina srdce je orientován na mezilidské, zejména rodinné vztahy. V ději, který se střídavě odehrává v současnosti a v minulosti vzdálené čtyřicet let, seznamuje autorka čtenáře s nepříliš šťastným dětstvím Elin. Vyrůstá v neutěšeném prostředí s labilní matkou, jejíž cholerické chování deptá Elin i její dva mladší bratry. Dívka rodinu opouští poté, co její blízké zasáhne tragédie. Považuje se za jejího strůjce a pocit viny ji rozleptává křehkou duši.

Říká se, že v každé rodině je něco. Ta Elinina toho má opravdu požehnaně. Otec je zavřený ve vězení za loupežné přepadení, matka se sobecky soustřeďuje na vlastní život a pro své osobní blaho je ochotna obětovat i šťastné dětství  potomků. Není divu, že prožitá traumata si Elin odnesla i do dalšího života, v němž se snaží především zapomenout. Autorka nahlíží do duše zralé ženy, u níž bychom předpokládali, že je s životem srovnaná. Všímá si rodinných vztahů a také se zaměřuje na podstatný prvek – komunikaci, která v rodině Boalsových ze strany Elin citelně pokulhává. 

Sofii Lundberové se podařilo napsat citlivý příběh plný emocí. Budete bezmocně zatínat pěsti nad lhostejností matky hlavní hrdinky, budete kroutit hlavou nad Elin, protože jí trvalo čtyřicet let, než se odhodlala kráčet vstříc minulosti, a zbytečně trápila své nejbližší. 

Ne vždy jsou vztahy v rodině ideální, mnohdy si člověk musí sáhnout až na dno, aby zjistil, kým opravdu je a kam patří. Zda se to podaří i Elin zjistíte, když se začtete do tohoto melancholicky laděného rodinného příběhu.

 

Název knihy Otazník je polovina srdce
AutorSophia Lundbergová
Žánrromány pro ženy
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2019
Počet stran328
ISBN978-80-249-3950-6
  
Nákup knihy www.ikar.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)