Pondělí, 15.7.2024
KnihyKultura

Otec musí zemřít

recenze knihy Otec musí zemřít

Tolik let se snažil utéct před svou hrůzostrašnou minulostí, která ho nyní pronásleduje jako temný stín. Zbývá jediné východisko – Otec musí zemřít.

Dante Torre kdysi zažil věci, o kterých se nikomu ani nesnilo. Jako dítě byl unesen a jedenáct let držen v zajetí v silu, kde ho věznil muž přezdívaný Otec. Dantemu se podařilo z nedobrovolné izolace uniknout, ale od té doby trpí klaustrofobií, která mu na každém kroku znepříjemňuje život. Nyní v dospělém věku se živí jako analytik a pomáhá vyřešit únosy dětí. Když je přizván spolu s inspektorkou Colombou Caselliovou k vyšetřování vraždy matky, jejíž dítě zmizelo, pochopí, že Otec se znova vrátil a jedinou nadějí ztraceného dítěte je Dante a Colomba. Ani Colomba to nemá zrovna lehké. Její úzkostné stavy, jenž se u ní projevily po Katastrofě, ji převrátily život vzhůru nohama. Zdravotní „ztroskotanci“ se vydávají na vlastní pěst pátrat po pachateli hrůzných činů, který k sobě pomalu ale jistě přivolává ztraceného syna Danteho zpět do své nelítostné náruče.

V mysli mu dokola zněla jedna z vět, kterou mu Otec nejčastěji opakoval: Nikde jinde nebudeš tak v bezpečí jako tady.

Temný italský thriller Otec musí zemřít je šílenou jízdou plnou zvratů a nečekaných zápletek. Od detektivního thrilleru italského autora, jehož děj je víceméně situován do Říma, jsem žádná velká očekávání neměla a musím zkonstatovat, že tak neskutečně čtivý a zároveň ponurý thriller jsem už dlouho nečetla.

Hned od začátku vyprávění vpadnete do děje, který vás uchvátí svou zápletkou, jenž se postupem času rozšiřuje do kolosálních rozměrů. Sledujete promyšlené kroky hlavních protagonistů – Danteho a Colomby a zároveň se před vašima očima odtajňuje „zákulisí“ zdravotních indispozicí obou hrdinů. Do detektivního pátrání jsou vloženy kapitoly s názvem Předtím, které vás sice na začátku trochu matou, ale postupem času doplní hlavní dějovou linku a vše do sebe bravurně zapadne.

Otec musí zemřítVe středu dění se ocitají Dante a Colomba. Dante působí jako inteligentní, ale uťápnutý muž a jeho pravým opakem se tak stává Colomba – žena, která nejde pro vulgární slovo daleko a navenek působí jako neohrožená žena činu. Právě na tyto dvě postavy je po celou dobu upřen nejvíce zrak čtenáře, a ačkoli by se mohlo zdát „přitažené za vlasy“ umístit do hlavních rolí hned dva ztroskotance bojující se svými démony, v tomto případě vše funguje naprosto dokonale a oba do sebe zapadnou jako kousky poztrácené skládačky. Navíc jejich souboj s úzkostmi je přesně nadávkovaným kořením, které celou detektivku ochutí do naprosté dokonalosti.

„Když jsem studoval svět venku, zjistil jsem, že dokážu některé jeho mechanismy pochopit lépe než ten, kdo v něm vyrůstal. Aby člověk nějakou věc viděl, musí si od ní držet ten správný odstup. A to já dokázal, i když ne vlastní volbou. A tenhle odstup jsem v sobě schopný najít i v současnosti, když je to nutné. Dokážu poznat, jestli zmizelý nějak změnil své návyky, podle uspořádání jeho osobních věcí vytuším, co má rád a čeho se bojí. Jestli někdo nebo něco nenarušilo jeho běžnou životní rutinu.“

Akcemi nabitá detektivka vás nenechá ani na vteřinu vydechnout. Prostředek knihy už „zaváněl“ jistou překombinovaností, autor možná trochu zbytečně nafouknul knihu do úctyhodného počtu stran, zkrácení by jistě bylo o něco slušivějším modelem. Ale konec vše vynahrazuje, protože vás čeká jedno velké finále, kdy knihu nečtete, ale doslova hltáte slovo za slovem a pro ty z vás, který prahnete po konspiračních teoriích, v této knize si určitě přijdete na své.

Kniha Otec musí zemřít je prvním dílem ze série s Colombou a Dantem a autor Sandrone Dazieri už vydal další dvě pokračování, takže doufejme, že dojde k přeložení do češtiny, protože já si je rozhodně nenechám ujít.

Pokud máte rádi akcemi nabitý děj, napínavé čtení, které má spád a pátrání po stopách podivného pachatele, pak určitě sáhněte po detektivním thrilleru Otec musí zemřít. Doporučuji.

 

Název knihy Otec musí zemřít
AutorSandrone Dazieri
ŽánrLiteratura světová, Thrillery, Detektivky
  
Nakladatelství Plus
Rok vydání2019
Počet stran560
ISBN978-80-259-1048-1
  
Nákup knihy www.albatrosmedia.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Nakladatelství Plus

Nakladatelství PLUS se zaměřuje na kvalitní literaturu různých žánrů od humoristických románů po krimi. Významná díla světové literatury přináší v edici Pestrá řada soudobé prózy, klasická díla z žánru strašidelné povídky přináší v edici Pandaemonium. Vydává i českou prózu, věnuje se též objevné literatuře non-fiction a komiksům. Mezi vydávaná spisovatelská esa patří J. K. Rowlingová, D. Eggers, Martin a Kingley Amisové, Penelope Fitzgeraldová, H. P. Lovecraft.

www.nakladatelstviplus.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Veronika Esserová

Čtu neustále a všude... a díky knihám utíkám do říše, kde se může stát cokoliv. (osobní blog)