Pondělí, 2.10.2023
Ostatní volný časVolný čas

Otevření Muzea obuvi a kamene ve Skutči

Muzeum ve SkutčiV sobotu 3. října 2009 do 14 hodin se veřejnosti otevřou ve Skutči nové stálé expozice s názvem Muzeum obuvi a kamene. Expozice obuvnictví nahradila předchozí vlastivědnou expozici. Pro expozici kamenictví byly zrekonstruovány sklepní prostory muzea a přilehlá zahrada.

 

Muzeum obuvi a kamene
Zcela nové stálé expozice městského muzea přibližují historii i současnost tradičních řemesel Skutečska – kamenictví a obuvnictví.

Veřejnosti budou zpřístupněny 3. října 2009 ve 14 hodin.

Těšit se můžete na venkovní expozici těžby a zpracování kamene, která Vás prostřednictvím jednotlivých zastavení provede “fiktivním lomem” a jeho typickými pracovišti v období od konce devatenáctého století do poloviny století dvacátého. Řada exponátů je funkční a schopna plnohodnotných ukázek práce. Vnitřní kamenická expozice podrobněji popisuje vývoj kamenoprůmyslu včetně prezentace geologických zajímavostí Skutečska.

Obuvnická expozice Vám připomene dávné cechovní řády a památky, vývoj obuvnictví za éry první republiky, kdy byla Skuteč obuvnickou velmocí, i fenomén Botany. K vidění bude nejen zajímavá skladba obuvi, ale i řada obuvnických strojů a zařízení. Unikátem je např. obří ručně šitá polobotka, která je zapsaná v České knize rekordů a kuriozit nebo kopírka na kopyta.

Obě expozice doplňují nejen fotografické prezentace a filmové záběry z oblasti kamenictví a obuvnictví, ale i zajímavé hry na dotykovém počítači. Těšit se můžete např. na pexeso či postřehové otázky na paměť.

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.