Sobota, 1.4.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Otevřená zpověď

recenze knihy Dívka s tetováním na zádech

“Tahle knížka není žádnou autobiografií. Na něco takového se chystám, až mi bude tak devadesát. Zatím je mi čerstvým pětatřicet. Čeká mě ještě hodně dlouhá cesta, než se ze mě vyloupne materiál pro dobré memoáry.”

Přiznám se, že tuto sympatickou komičku, herečku, scénáristku a producentku v jedné osobě jsem neznala. Ale její knihu, která nese název, jenž vás upoutá, jsem toužila si přečíst. Mám ráda tento druh autobiografické literatury, kdy se prostřednictvím bezprostředního vyprávění dozvídáme o životě “celebrity”. A Amy je tedy hodně otevřenou a bezprostřední vypravěčkou, řekla bych že téměř bez zábran. Myslím, že vás dostane hned v první kapitole s názvem Otevřený dopis pro mou vaginu. Již podle této kapitoly si můžete udělat obrázek o vypravěčce a hned vám dojde, že ačkoliv o sobě tvrdí, že je introvert, v knize je otevřená jakémukoliv tématu týkajícímu se sexuality.

Kniha není “jen” o sexualitě, ale dozvíte se mnoho příhod z komiččina života, o jejím vztahu s otcem a matkou, jak se z “chudé” holky stala bohatá, jak se stala komičkou, jak si koupila byt v New Yorku, zkrátka hodně informací z osobního života. Zkrátka Amy nám nechá nahlídnout nejen do její postele. Kniha je plná vtipných historek, z vyprávění vycítíte, že ačkoliv má Amy možná komplex ze své postavy, rozhodně se tím v životě nemíní trápit. Miluje jídlo, alkohol a taky sex. A samozřejmě svoji práci a spoustu dalších věcí, jak se také dočtete v jedné z kapitol.

“Ženou se stáváte ve chvíli, kdy se poprvé odvážíte prdět před svým přítelem. Poprvé, když vám někdo zlomí srdce. A taky poprvé, když ho někomu zlomíte vy. Poprvé, co zažijete, že někdo blízký vám zemře. Poprvé, když lžete, abyste se schválně shodila jenom proto, že to vaší kamarádce pomůže cítit se lépe.”

Nejednou mi Amy při čtení její knihy vykouzlila úsměv na tváři, ale na konci knihy čekejte jednu smutnou kapitolu, týká se události, která se stala v jednom kině při promítání jejího filmu Vykolejená a která navždy změnila její pohled na svět a dala jí nový impuls, kudy by se mohla ubírat.

Své postřehy ze života prokládá kapitolami s úryvky ze svého deníku, které doplnila aktuálním komentářem. Je až překvapující, na co člověk za několik let zapomene, a jak se sebou po letech nesouhlasí a nahlíží na své názory až s ironií.

Amy je vtipná, bezprostřední, upřímná, otevřená, sebeironická, a tak její vyprávění je lidské a mě velmi upoutalo. Kniha je velmi čtivá a řekla bych, že zasáhne i vaše srdce. Krátké příběhy z jejího života si můžete dávkovat každý večer před spaním a budete pak usínat s úsměvem na rtech. A určitě vás Amy překvapí, tak jako mě, svojí jasnou představou o vlastním pohřbu. Ta holka myslí na všechno.

Dívka s tetováním na zádech“Občas se stalo, že mé pokusy se s rodiči rozumně domluvit je prostě rozesmály. To, že jsem uměla dospělé takhle překvapit a pobavit, bylo jedno z mých největších es – měla jsem pocit, že jsem jednou z nich, že držím opratě. Obzvláště se mi to vyplácelo u mužů, kteří vždycky vypadali, že se mě chystají nějak potrestat.”

O obálce bych řekla, že upoutá i muže, nebo možná především muže. Je na ní sama autorka vyfocená s nahými zády, jak se ohlíží přes rameno, a název knihy je napsán na jejích zádech.

Kdybych měla říct, pro koho je kniha určena, řekla bych, že si ji můžou přečíst jak ženy, tak muži, ačkoliv ženám bude jistě bližší. Věková hranice se mi určuje těžko, myslím, že by mohla být od 15ti let do 99, ale samozřejmě nejbližší bude ženám v podobném věku jako je sama autorka, které je třicet pět let. Tyto čtenářky jí budou nejlépe rozumět a porozumí i jejím častým odkazům na filmové postavy a herce. Ale tím vás samozřejmě nechci nijak limitovat a odrazovat. Záleží na tom, jak jste duší stále mladí.

Knihu doporučuji všem, kteří si rádi přečtou o radostech a strastech na cestě k dospělosti, o tom, jak si člověk najde smysl svého života a především těm, co mají rádi upřímné a lidské příběhy.

“Dělat legraci na jevišti a být mezi kamarády komiky mi dává pocit opravdového domova. Jasně, bylo skvělé mít vlastní televizní show, napsat scénář k filmu a zahrát si v něm. Ale vylézt nahoru na jeviště a vyrábět humor naživo je to nejlepší a nejdůležitější, co mě mohlo potkat.”

Moje hodnocení je 100 %. Čtení knihy jsem si opravdu užila.

 

 


 

Název knihy     Dívka s tetováním na zádech
AutorAmy Schumer
Žánrfejetony, eseje, humor
    
Nakladatelství      JOTA
Rok vydání2017
Počet stran351
ISBN978-80-7565-177-8
  
Nákup knihywww.jota.cz
Nákup e-knihywww.palmknihy.cz
   
Databáze knihwww.databazeknih.cz

 


  


Nakladatelství JOTA

Brněnské Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbeho, manuál k “jinému” rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.

 

www.jota.cz

 

 PalmKnihy


PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

www.palmknihy.cz 

 


Autorčin blog 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)