Úterý, 16.4.2024
KnihyKultura

Padesát odstínů šedi opět vévodí žebříčkům prodejnosti knih

Padesát odstínů šediCelosvětově nejúspěšnější kniha posledních let, erotický román Padesát odstínů šedi od E L James se za uplynulý týden stala nejprodávanější knihou. Díky filmovému zpracování, které o víkendu překonalo historický rekord návštěvnosti českých kin, vévodí tento knižní fenomén opět žebříčkům prodejnosti. Dle aktuálních čísel prodejů odhaduje nakladatelství XYZ prodej celé knižní série za únor až na 15 tisíc kusů, přičemž celkově je už nyní prodáno více než půl milionu výtisků.

Film poutá ke knize velkou pozornost. „Již samotné zveřejnění prvního traileru loni v létě způsobilo skokový nárůst prodejů o 50%. Proto jsme očekávali, že premiéra filmu vystřelí knihu opět na čelo žebříčků prodejnosti. Tomu jsme přizpůsobili výši nákladu nového levnějšího brožovaného vydání s filmovou obálkou,“ komentuje nárůst prodejů Josef Žák, obchodní a marketingový ředitel Albatros Media a dodává, “Co nás mile překvapilo, je velký zájem o původní vázané vydání. Únorový dotisk je vyprodaný a chystáme další. Potvrzuje se, že český čtenář je ochoten si připlatit za luxusnější provedení knihy v míře větší, než je obvyklé na západních trzích.“

Zvýšený zájem o román Padesát odstínů šedi zaznamenali i v největším knihkupectví v ČR v Neoluxoru. “Prodej románu s filmovou obálkou navázal na status fenoménu, kterého již celá knižní trilogie dosáhla v minulých letech. Filmové zpracování ovládlo kina a jeho literární předlohu si tak nově nacházejí zájemci, kteří byli doposud titulem neosloveni. Následně mají čtenáři také zájem o celou trilogii, jelikož jsou zvědaví na celý příběh, až do jeho zakončení,” uvedl Jiří Hiemer, marketingový ředitel Neoluxoru.

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.